Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

Açıklama Nedir

Bu sayfamızda açıklama nedir sorusunun cevabını vererek açıklama tekniğinin özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Bir anlatım şekli olan açıklama; herhangi bir konu hakkında bilgi vermek veya bir sözde anlatılmak istenen duygu ve düşünceleri daha açık bir şekilde ifade etmeye denir. Tefsir etmek, şerh etmek, yorumlamak anlamlarına da gelen açıklamada amaç; anlatılmak istenenleri tanım ve örnekler ile anlaşılır bir şekilde anlatmak, daha iyi ve daha doğru anlaşılmasını sağlamaktır.

Bir kelimenin veya bir deyimin anlamı, bir nesnenin ve kavramın tanımı, bir soruya verilen bir cevap hep açıklamadır. Tanımlama, örnekleme, benzetme ve karşılaştırmalardan yararlanan açıklama; dil, edebiyat ve kompozisyon çalışmalarında önemli yer tutmaktadır. İyi bir açıklama yapabilmek için konuyu çok iyi bilmek, anlaşılır bir dil kullanmak; yeterli ve düzenli bilgiler, doğru ve yerinde örnekler vermek gerekmektedir. Her açıklamada mutlaka bir plan olmak zorundadır. Bu plan, bir kompozisyondaki gibi giriş, gelişme ve sonuç şeklinde olmaktadır.

Açıklama Anlatım Biçimi Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz