Açık Yaraya Merhem Sürmek Orucu Bozar mı Fetva Meclisi?

Açık Yaraya Merhem Sürmek Orucu Bozar mı Fetva Meclisi?

Açık yaraya merhem sürmek orucu bozmaz.

Ayrıntılı Açıklama:

İslam dininde oruç tutmak önemli bir ibadettir ve oruç tutan kişiler belirli bir zaman diliminde yemek yeme, içmek, cinsel ilişki gibi şeylerden uzak dururlar. Ancak sağlık sorunları olan kişiler bazı durumlarda oruçlarını bozmaları gerekebilir. Bu sorular arasında, açık yaralara merhem sürmek de yer alır.

Fetva Meclisi’ne göre, açık yaraya merhem sürmek orucu bozmaz çünkü merhem yalnızca yarayı tedavi etmek için kullanılmaktadır ve bu nedenle yemek, içmek veya cinsel ilişkiye benzer bir etkisi yoktur. Aksine, yaranın iyileşmesine yardımcı olduğu için oruç tutan bir kişinin sağlığını korumasına yardımcı olabilir.

Ancak, merhemi yemek veya içmek gibi yutmanız durumunda orucunuz bozulur. Bu nedenle, merhemi yalnızca yaralara sürmeniz ve yutmamanız gerekmektedir. Ayrıca, merhem kullanmak orucunuzu bozmazsa da, oruç tutmak için niyet etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Yani, açık yaralara merhem sürmek orucu bozmaz ancak merhemi yanlışlıkla yutmak veya oruç tutmak için niyet etmemek orucu bozar. Bu nedenle, oruç tutan bir kişinin yaraları için merhem kullanması gerekiyorsa, merhemi yalnızca yaralara sürdüklerinden emin olmaları ve oruç tutmak için niyet etmeleri önemlidir.

Ayrıca, bazı durumlarda, açık yaralara merhem sürmek yerine başka tedavi yöntemleri gerekebilir. Bu durumda, bir doktora danışmak en doğru seçenek olacaktır. Doktorun önerileri doğrultusunda tedavi edildikten sonra oruç tutan bir kişi, tedavisi sırasında yemek, içmek veya cinsel ilişki gibi şeylerden uzak kalmayı başarabilir.

Sonuç olarak, açık yaralara merhem sürmek orucu bozmaz ancak merhemi yutmak veya oruç tutmak için niyet etmemek orucu bozar. Bu nedenle, oruç tutan bir kişi yaraları için merhem kullanmak istiyorsa, merhemi yalnızca yaralara sürdüklerinden emin olmaları ve oruç tutmak için niyet etmeleri gerekmektedir. Ayrıca, bazı durumlarda doktorun önerileri doğrultusunda tedavi edilmeleri gerekebilir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.