Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

A Vitamini Nelerde Var

A-vitamini-e1354668804634Canlıların yaşamlarını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmeleri için temel ihtiyaçlarını karşılamaları gerekmektedir. Canlıların temel ihtiyaçlarından birisi de beslenme ihtiyacıdır.

Canlıların vücudunda bulunan organların görevlerini sistemli bir şekilde yerine getirebilmesi ve böylece vücudun sağlıklı olabilmesi için protein ve vitamin gibi bir çok maddeye ihtiyaç duyulur. Bu maddelerin büyük bir kısmı ise canlıların beslenmek için dışarıdan aldıkları besinler tarafından karşılanmaktadır.

İnsan vücudunun sağlıklı olabilmesi ve dolayısıyla da organların görevlerini yerine getirebilmesi için önemli olan maddelerden birisi de A vitaminidir. Peki A vitamini nelerde vardır?

İnsan vücudunun sağlıklı olması açısından A vitamini son derece önemli bir vitamindir. Özellikle göz sağlığı için A vitamini mutlaka alınması gerekmektedir. A vitamini bitkisel gıdalarda bulunurken aynı zamanda hayvansal gıdalarda da bulunmaktadır. Bununla birlikte A vitamini daha fazla A vitamini içermektedir bu nedenle de bitkisel gıdaların daha fazla tüketilmesi sağlık açısından önem arz etmektedir.

Günümüzde kimya alanı her gün daha da gelişme göstermektedir. Bu nedenle de artık A vitamini kapsüller aracılığı ile de insan vücuduna alınabilmektedir. Fakat kapsüller ile A vitamini almak yerine besinler sayesinde vücudun A vitamini ihtiyacını karşılamak daha sağlıklıdır.

A Vitamini İçeren Besinler: Tatlı patates, şalgam, havuç, ıspanak, pazı, maydonoz, lahana, marul, kabak, kuşkonmaz, brokoli, kavun, dolmalık biber, biber, domates, karides, fesleğen, greyfurt ve papatya.

A Vitamini Bulunan Yiyecekler Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Sevilay dedi ki:

    kısa sade beğendim, A Vitamini Nelerde Var ödevim vardı, Hakkari okul birincisi olarak beğendim. :)

Yorum Yaz