A Harfi ile Başlayan Sebze Meyve İsimleri

Değerli takipçilerimiz sizlere A harfi ile başlayan sebze meyve isimleri hakkında bilgi vereceğiz. Beslenmemizde önemli bir yeri olan sebzeler konusunda A Harfi ile başlayan meyveler sebzeler nelerdir buyrun resimleri ve açıklamaları sizler için derledik.

Resmi Sebze / Meyve
 acur Acur: Acur, kabakgillerden, kabuğu çizgili ve nadiren tüylü, bir hıyar çeşidi gibi görünse de gerçekte bir kavun varyetesidir
 agac-kavunu Ağaç Kavunu: Ağaç kavunu, sedef otugiller familyasından meyvesi yenen bir bitki türüdür.
 ahlat Ahlat: Yabani armut. Meyveleri armuta benzer ama çok daha küçük (erik kadar) ve sert olur.
 ahududu Ahududu: Ahududu ya da frambuaz, gülgiller familyasından, yaz ve sonbahar mevsiminde kırmızı renkli ve tatlı meyveler veren bir bitki türüdür.
 alic Alıç: Ormanlarda yetişir. İlkbaharda açan çiçekleri beyaz ve pembedir.
 altin-cilek Altın Çilek: Altın çilek, bir güveyfeneri türünün İngilizce “golden berry” sözünden çevrilmiş ticari adıdır. İnka eriği olarak da bilinir.
 ananas Ananas: Ananas, ananasgiller familyasından sıcak ülkelerde yetişen bitki ve onun meyvesidir.
 bezelye Araka: İri taneli bezelyedir.
 arapsaci Arapsaçı: Isırgangiller familyasından, cinsinin monotipik türü olan, ufak parlak yeşil yaparaklı süs bitkisidir.
 armut Armut: Armut, gülgiller familyasının Maloideae alt familyasında sınıflanan Pyrus cinsine ait ağaç nitelikli bitki türleriyle, bu türlerden bazılarının yenilebilir meyvelerinin ortak adıdır.
 at-kestanesi At Kestanesi: At kestanesi, Sapindaceae familyasından Aesculus cinsinden ağaç ya da çalı formundaki kışın yapraklarını döken türlerin ortak adıdır.
 avokado Avokado: Avokado, anavatanı Orta Meksika olan çiçekli bitkiler sınıfından tarçın ve kafur ağacını da içine alan defnegiller familyasına ait bir ağaç ve bu ağacın meyvelerinin adıdır.
 ayva Ayva: Ayva, gülgiller familyasından 4–5 m boylanan, kırmızı kahverengi gövdeli meyve ağacıdır.

Sizler de A İle Başlayan Meyveler ve Sebzeler Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz.

2 yorum

  1. Oyun oynarken çok lazım oluyor yazıyorum deftre sağ olun :) Bu Arada Bahar yorgunluğundan etkilenmemek için A, C ve E vitaminleri açısından zengin sebze ve meyveler tüketilebilir.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.