Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Haziran 2021

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Atatürk Ölmedi Cevapları Top Yayınları 102

8. Sınıf İnkılap Tarihi Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları Sayfa 102 6. Ünite Türk Dış Politikası ve Atatürk’ün Ölümü Atatürk Ölmedi Etkinlik Soruları ve Cevapları

Bu etkinlik sayesinde ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün sadece biz Türk milleti için değil tüm dünya ülkeleri için önemli bir devlet adamı olduğunu araştırarak ünlü devlet adamlarının sözleri sayesinde bir kez daha göreceksiniz.

ATATÜRK ÖLMEDİ

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 102 Cevabı

A. Atatürk’ün ölümü üzerine yabancı düşünür ve devlet adamlarının Atatürk hakkındaki görüşlerini araştırınız. Edindiğiniz bilgileri aşağıdaki bölüme yazınız.

 • Cevap:
 • “Benim üzüntüm bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine artık imkan kalmamış olmasıdır. Sovyet Rusya Hariciye Nazırı Litvinof ile görüşürken kendisine onun fikrince bütün Avrupa’nın en kıymetli ve en ziyade dikkate değer devlet adamının kim olduğunu sordum. Bana Avrupa’niın en kıymetli devlet adamının Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal olduğunu söyledi.” (ABD Başkanı-Franklin ROOSEVELT)
 • “O büyük insan yalnız Türkiye için değil bütün doğu milletleri için de en büyük önderdi.” (Afgan Kralı Emanullah HAN)

B. Yukarıdaki düşüncelerden yola çıkarak Atatürk’ün kişilik özellikleri, yaptıkları, düşünceleri ve hedeflerinin evrensel değerini aşağıdaki bölüme yazınız.

 • Cevap: Mustafa Kemal Atatürk, milleti için kendi canını hiçe sayan, milletinin ve vatanın özgürlüğü için her şeyi göze alan mücadeleci, ileri görüşlü ve idealist bir liderdi ancak tüm bunları yaparken hiç bir devletin bağımsızlığına dokunmamış ve hiç bir devlete saygısızlık yapmamıştır. Mustafa Kemal Atatürk, kendi vatanının bağımsızlığını stratejik yollar ile kazanan sadece Türkiye Cumhuriyeti Devletine değil tüm dünyaya mal olmuş büyük bir devlet adamı idi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Heyoo dedi ki:

  Gerçekten TEŞEKKÜRLER!!

 2. Ananın dedi ki:

  Mâl olmuş derken düzeltme işareti konulması lazım.Lütfen dikkat edin.☺

 3. bilinmez dedi ki:

  tşk Allah razı olsun

 4. Anonim dedi ki:

  Çok teşekkürler👍

 5. Ayse dedi ki:

  Allah aşkına bu nasıl bir sayfadır ya bütün etkinliklerin cevabı var çok iyisiniz teşekkürler. :)

Yorum Yaz