6. Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı Yüksek Evde Oturanın Türküsü Cevapları Başak Yayınları 166 167 168 169 170 171 172

6. Sınıf Başak Matbaacılık Yüksek Evde Oturanın Türküsü Metni Etkinlik Cevapları - Yapım Ekleri

6. Sınıf Türkçe Öğrenci Çalışma Kitabı Başak Yayınları Sayfa 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172 4. Tema Yüksek Evde Oturanın Türküsü Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

4. Tema olan Bilim ve Teknoloji temasının bu etkinlik metninde doğa ve insanlar arasındaki etkileşimler öğreneceksiniz.

1. ETKİNLİK

6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 166 Cevabı

Bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri düşünelim. Bu gelişmelerin doğa ve insanlar üzerinde neden olduğu olumsuz etkileri; diğer yandan doğaya ve insanlara sağladığı katkıları bulmaya çalışalım. Hangi uygulamalar doğaya ve insanlara olumsuz etki etti? Hangi gelişmeler katkı sağladı?

OLUMSUZ

 • Cevap: bilim ve teknoloji geliştikçe sanayi faaliyetleri arttı ve doğaya kimyasal maddeler ile çok zarar verilmeye başlandı.

OLUMLU

 • Cevap: Bilim ve teknoloji sayesinde doğaya yönelik bir çok çalışmalar yapılmaktadır.

2. ETKİNLİK

6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 167 Cevabı

Aşağıdaki sözcüklerin anlamlarını sözlükten bularak yazalım. Sözcüğün şiirde hangi dizede geçtiğini bulalım. Biz de şiirde kullanıldığı anlamda bir cümle kuralım.

Us

 • Anlamı: Akıl
 • Şiirde kullanıldığı dize: Üçüncü bölümün üçüncü dizesi
 • Kurduğum cümle: Usa ve gerçeğe uygun davranın!

Bağlı

 • Anlamı: 1- Bir bağ ile tutturulmuş olan 2- Birbirine sevgi bağı ile tutkun olan.
 • Şiirde kullanıldığı dize: Üçüncü bölümün beşinci dizesi
 • Kurduğum cümle: Birbirimize çok bağlıyız.

3. ETKİNLİK

6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 168 Cevabı

Okuduğumuz şiirden yararlanarak aşağıdaki soruları yanıtlayalım.

Şiirde sıkça yinelenen “Evleri yüksek kurdular” dizesiyle anlatılmak istenen nedir?

 • Cevap: Yüksek binalardan bahsedilmektedir.

Şair, “Evleri yüksek kurdular” dizesini, şiirin her bölümünde yinelemektedir. Ardından bu durumun sonuçlarından söz etmiştir. Bunlar nelerdir?

 • Cevap: İnsanlar birbirinden uzaklaşmıştır ve yeryüzünde her yer beton evler ile dolmuştur bu da doğaya zarar vermektedir.

Şiiri okuduğunuzda zihninizde canlanan ev görüntüsü nasıldır? Şiirde anlatılan evlerin özelliklerini sıralayınız. Bu görüntüyü ve bu görüntünün karşıt (zıt) durumunu anlatınız.

 • Cevap: Yüksek ve sıralı binalar gözümde canlandı.

6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 169 Cevabı

“Toprağa bağlı olma” ve “ topraktan uzak kalma” nasıl olmuş olabilir. Bu durum nasıl gerçekleşmiştir?

 • Cevap: Bazı insanlar toprak olan alanlarda yaşamayı sever bunlar toprağa bağlı olan insanlardır. Bazı insanlar ise şehirdeki beton evlerde otururlar bu insanlar da topraktan uzak kalan insanlardır.

“Evleri cama, betona boğmak”dizesindeki altı çizili sözcük, dizeye nasıl bir anlam katmıştır? “Cama ve betona boğulmak” ifadesini açıklayınız.

 • Cevap: Evlerde çok fazla beton ve cam kullanmak anlamında kullanılmıştır.

Şiirin ana duygusu nedir? (Şair bizde hangi duyguları oluşturmaya çalışmıştır?

 • Cevap: Bilim ve teknolojinin gelişmesi ile her yer beton ev olmuştur eski tek katlı toprak ile iç içe olan evler kaybolmaya başlamıştır.

4. ETKİNLİK

6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 170 Cevabı

Görselleri yorumlayalım.

 • 1. Görsel: Herkes cep telefonuyla ilgilenmesinden dolayı sohbetlerin azalması. İnsanlar cep telefonlarıyla ilgilenmekten birbirleriyle iletişim kurmamaktadırlar.
 • 2. Görsel: İnsanların teknolojik bağımlılık nedeniyle teknolojiye esir hale gelmeleri, özgürce davranamamaları.
 • 3. Görsel: İnsanların teknolojik bağımlılıklarının sosyal duyarlılığı azaltması.

5. ETKİNLİK

6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 171 Cevabı

Aşağıda verilen yapım eklerinden yeni sözcükler türetmeye çalışalım. Okuduğumuz şiirde geçen isim ve fiil köklerinden de yararlanabiliriz. Uygun olanları seçip kullanabiliriz.

 • Cevap:
 • 6. Sınıf Başak Matbaacılık Yüksek Evde Oturanın Türküsü Metni Etkinlik Cevapları - Yapım Ekleri

İSİMDEN FİİL

su – la / la / se / laş: sula

İSİMDEN İSİM

vatandaş / daş /ci / lık: vatandaşlık

6. ETKİNLİK

6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 172 Cevabı

Bir bilim-teknik dergisinde yazar olduğumuzu düşünelim. Aşağıdakilerden herhangi birisini konu eden bir tanıtım yazısı yazmamız istendi. Yaşıtlarımızın okuyacağını varsaydığımız bu dergi için birini seçelim ve yazımızı görsellerle de destekleyelim.

 • Cevap:CEP TELEFONU

  Cep telefonu, kolayca taşınabilen, geniş kapsama alanlı, kablosuz telefon sistemini kullanan bir iletişim ve multimedya aygıtı.

  Cep telefonu ile sağlanan hizmetler, telefon modeline ve servis sağlayıcıya göre değişmekle beraber en yaygın olarak kullanılanları, sesli görüşme ve kısa mesaj hizmetidir. Sesli ve yazılı görüşmenin yanı sıra görüntülü görüşme, görüntülü mesaj, müzik çalar, video oyunları, internet, veri transferi ve hatta ofis uygulamaları gibi tüm diğer bilgisayar işlevlerini kullanıcısına ulaştırabilir.

53 yorum

 1. Bence burası Hem iyi hem de kötü iyi yanını anlamadım yerlerde yardım ediyor kötü yanına cevapları söylüyor bazı arkadaşlar direk geçiriyor Ben ise değiştirip yazıyorum çünkü aynı yazınca bazı bizim sınıftaki arkadaşlar da bu siteden bakıyor Ben değiştirip yazdığımda onlar diyor ki Nasıl buldun diyorlar internetten ben de söylemiyorum yani değiştirdiğin bizi bilmiyorlar arıyorlar duruyorlar internetten teşekkürler derszamani.net

  • Bende sana katılıyorum kübracım öğretmen le birlikte yaparken öğretmen telefonu açıp internete girip hep oradan baskıya ve bize ordakini söylüyor yani hoca anlamasın diye cümleleri değiştiriyorum ve öyle yapıyorum yani size de cümleleri değiştirerek yazmayı tavsiye ederim☺?????????????????????????????????????????????????????????

 2. Gerçekten faydalı bir site bence kontrol amaçlı veya anlamadığınız yerler olunca bakmak amaçlı ondada aynısını yazmamak şartıyla kullanın.Ne kendinizi ne de öğretmeninizi kandırın.Teşekkürler.?

 3. Valla bizim hocalarımız anlıyor arkadaşlarımız da bakıyor ama artı alıyoruz türkçe derslerine bakan mallara allah akıl fikir versin çünkü bu siteden yapsakta artı alıyoruz!!!!!!!!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.