Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 74, 75, 76

Türkler, İslamiyet’in yayılmasında savaşçı rolleriyle büyük bir vazife üstlenmişlerdir. Türklerin askeri gücünden yararlanan İslam orduları, İslam’ın birçok kıtada yayılıp uzun yıllar kalmasında etkili olmuşlardır. Bu nedenle Türkler, İslamiyet’in temsil edilmesinde, fetihler gerçekleştirmesinde ve kıtalar boyu ilerlemesinde etkili olmuştur. diğer yönden kültür, sanat, eğitim anlayışlarında İskamiyet’ten etkilenerek yükselmişlerdir. Türkler müslüman olduktan sonra İslam ve Türk kavramları tarih boyunca hep birbirinin aynı olarak anılmıştır.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı İslamiyet’te Türk İzleri Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 3. Ünite İpek Yolunda Türkler Sayfa 74, 75, 76 İslamiyet’te Türk İzleri Etkinlik Soruları ve Cevapları

İslamiyet’te Türk İzleri

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 74 Cevabı

Ramazan ve Kurban bayramlarını ne zamandan beri kutluyoruz? Öğreniniz.

 • CevapRamazan ve kurban Bayramları’nı Türkler müslüman olduğu günden beri kutlamaya devam ediyoruz. Türkler Arap – Çinli savaşları sırasında Talas Savaşı ile 751 yılında müslüman olmuşlardır.

İslamiyetin kabulü Türklerin yaşantılarında sizce neleri değiştirmiş olabilir? Tahminlerinizi sınıf arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Cevapİslamiyet’in kabul edilmesiyle, yeme, içme, barınma, aile kurma, eğitim, kültür, sanat, askeri disiplin, ganimet, savaş hukuku alanlarında Türkler’de değişiklikler meydana gelmiştir. Devlet yönetimi olarak da İSlam şeklen bir şey emretmemekte sadece devlet hukukunu ortaya koymaktadır.

Türklerin İslam dünyasına liderlik yapmaları sizce neden önemli olabilir? Açıklayınız.

 • CevapTürklerin askeri disiplin gücü, devlete olan itaatkarlığı, hilafet gücünün doğru kullanılmasını sağlamıştır. Bu nedenle hilafet makamı olmasa da Türklerin İslam aleminde tarihin de etkisiyle lider olmaları doğal olarak diğer müslüman devletler tarafından kabul görmektedir.

Metinde bahsedilen değişikliğin Türklerin sosyal yaşamındaki etkileri sizce neler olabilir? Açıklayınız.

 • CevapHaremlik selamlık uygulamaları, namaza başlamaları, oruç tutmaları, kurban kesmeleri, zekat vermeleri, sadaka vermeleri, cihat etmeleri sosyal değişikliklerdir. Düğün dernek kurmalarında İslam hassasiyetlerine sahip olarak haramlardan sakınmaları da bu şekildedir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 75 Cevabı

Hiç sünnet düğününe katıldınız mı? Bu düğündeki izlenimleriniz nelerdir? İzlenimlerinizi sınıf arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Cevap: Sünnet düğünlerinde sünnet olan erkek çocuğa hediyeler verilir. Büyükler dua ederler. Kuran’ı Kerim okunur. İlahiler okunur, ev halkı ikramlarda bulunur ve mutluluklarını paylaşır.

Dinî bayramlarımız hangileridir? Söyleyiniz.

 • CevapDini Bayramlarımız: Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı şeklindedir.

Dinî bayramlarda Fotoğraf 3.16’da gösterilenden başka hangi davranışlarda bulunulur? Bu davranışların nedenleri nelerdir? Söyleyiniz.

 • CevapBüyüklerin elleri öpülür, çocuklar şeker toplar, büyükler harçlık verir. Bayram namazı kılınır, insanlar bayramlaşır, ikramlar yapılır, bayram ziyaretleri yapılır. Kurban’da kurban kesilir, et dağıtılır, et ikram edilir.

Bayramlar toplumumuzda hangi değerlerin gelişmesini sağlamıştır? Arkadaşlarınızla tartışınız.

 • CevapBayramlar sayesinde birlik, beraberlik, huzur, barış ortamı tesis edilir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Zeynep dedi ki:

  Yani fena değil hocanın kitabıyla aynı cevaplar ise yandım

 2. Anonim dedi ki:

  Süper ya

 3. Ayşe Bahar Doğan dedi ki:

  Verdiğiniz emek için teşekkürler…

 4. Anonim dedi ki:

  Son sorunun cevabı ne

  1. Zeynep dedi ki:

   Yani fena değil hocanın kitabıyla aynı cevaplar ise yandım

Yorum Yaz