Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Nisan 2021

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 19, 20

Sosyal Bilgiler, toplumsal bilgilerin ve araştırmaların yapılmasında, insan haklarının savunulmasında ve insani ihtiyaçların giderilmesinde, Tarih, Coğrafya gibi önemli disiplinlerin öğrenilmesinde ve toplumsal olarak eğitim, kültür ve medeniyet gelişimlerinin yaşanmasında önemli bir etkiye sahiptir. Bu bakımdan bireysel sorumluluk ve toplumsal farkındalık durumlarının yaşanmasında ve kazanılmasında eğitim seviyesinin yükselmesinde, insani ilişkilerin yerleşik hale gelmesinde etkili olmaktadır.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sosyal Bilgilerin Önemi Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 1. Ünite Sosyal Bilgiler Öğreniyorum Sayfa 19, 20 Sosyal Bilgilerin Önemi Etkinlik Soruları ve Cevapları

Sosyal Bilgilerin Önemi

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 19 Cevabı

Sizce sosyal bilgiler dersini neden öğreniyorsunuz? Söyleyiniz.

 • CevapSosyal Bilgiler dersi bireysel ve toplumsal sorumlulukların öğrenilmesinde, insan ve insanı çevreleyen canlı varlıkların haklarının korunmasında, dünya ve kültür varlıklarının tanınmasında, milletler hukukun tarih ile beraber anlaşılmasında  önemli kazanımlar sağlamakta ve bireyleri hayata hazırlamaktadır.

Geçen yıl sosyal bilgiler dersinde neler öğrendiniz? Öğrendiğiniz bu bilgilerin size hangi katkıları sağladığını ve bir vatandaş olarak hangi sorumlulukları yüklediğini düşünüyorsunuz? Söyleyiniz.

 • Cevap: Sosyal Bilgiler dersinde, bilinçli bir vatandaş olmayı, devlete itaat etmeyi, milli birlik ve beraberliğin sağlanması gerekliliğini, ırkçılığın kötü bir şey olduğunu, tarihi olgu ve olayları, coğrafya bilgilerini doğru ve kesin olarak öğrenerek bilinçli bir vatandaş olma yolunda kendimizi gerçekleştirmeyi öğrendik.

Günlük yaşantınızda çevrenizdekilerle olan iletişiminizde, karşılaştığınız sorunları çözerken sosyal bilgiler dersinde öğrendiğiniz hangi bilgileri kullanıyorsunuz? Örneklerle açıklayınız.

 • Cevap:  Sosyal ilişkilerimizde olumlu sonuçlar almak için sevgi, saygı, görüşlerin değerlendirilmesi, olguların değerlendirilmesi, olayların çok boyutlu olarak göz önünde bulundurulması gibi kazanımlarımızı kullanarak olaylara yaklaşıp adaletli olmaya çalışıyoruz.

Kendi kültürümüzü ve tarihimizi öğrenmemiz ile vatandaşlık sorumluluklarımızı yerine getirmemiz arasında nasıl bir ilişki kurabilirsiniz? Bu konudaki düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • CevapBir insanın kendi kültür ve tarihi öğrenmesi, kendi geçmişini bilmesi ve onunla doğal bir bağ kurmasını, somut değerler üzerinden hayatını yaşamasını kolaylaştırır. Kültür ve tarih medeniyeti birikimlerinden vicdan sahibi bir millet olduğumuzu öğrenerek insanlara yardım etmekte lider konumda bulunduğumuz ile ilgili ilişkiler kurduk.

Yandaki afişi inceleyiniz. Sosyal bilgiler dersi ile afişte verilmek istenen mesaj arasında nasıl bir bağlantı kurulabilir? Açıklayınız.

 • Cevap:  Bilinçli tüketici olmak için gerekli sorumlulukların öğrenilmesinin önemli olduğunu öğreniriz.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 20 Cevabı

Aşağıdaki öğrencilerin açıklamalarını okuyarak görselleri inceleyiniz. Verilenlerden yararlanarak sosyal bilgiler dersinin size kazandıracakları ile ilgili hangi çıkarımlara ulaşabilirsiniz? Söyleyiniz.

 • Cevap:
 • Mesleklerin topluma yararları olduğunu öğreniriz.
 • Bilginin değerli olduğunu öğreniriz.
 • Bilimsel bilginin önemli olduğunu öğreniriz.

Sosyal bilgiler dersi “özgürlük, demokrasi, eşitlik” gibi kavramların öğrenilmesini sağlar. Öğrenilen bu kavramlar Türkiye Cumhuriyeti’nin etkin bir vatandaşı olmamıza hangi katkıları sağlar. Açıklayınız.

 • CevapBir insanın temel toplumsal kavramları özgürlük, demokrasi ve eşitlik değerlerini bilmesi sosyal hayatını kolaylaştırır. birlik ve beraberliği arttırır.

Sosyal bilgiler dersinin sorumlu bir vatandaş olma bilinci geliştirmede kişilere sağladığı katkılara siz başka hangi örnekleri ekleyebilirsiniz? Söyleyiniz.

 • Cevap: Bilinçli bir tüketici olursak kandırılmamız zorlaşır. Haklarımızın farkında oluruz. Daha bilinçli bir hayat yaşarız.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Melisa Çokgezer dedi ki:

  Ehhhhh işte güzel olmuş

Yorum Yaz