Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Şubat 2021

23 Nisan’da Ne Oldu

23 nisanda ne oldu hakkında bilgi kısaca

İstanbul 16 Mart 1920’de düşman kuvvetleri tarafından işgal edilince bağımsızlık mücadelesinin sürdürülmesi Anadolu’da mümkün olabilmiştir. Anadolu’da bağımsızlık mücadelesinde yararlı olabilecek kişilerin İstanbul’u terk ederek Ankara’da meclis toplanması için çağrıda bulunan Mustafa Kemal Atatürk, İstanbul’un içinde bulunduğu durumu yakından takip ediyordu.

İstanbul’un işgalinin ertesi günü 17 Mart 1920’de meclis hakkında ilk genelgeyi yayınlayan Mustafa Kemal, kurucu bir meclis oluşturulması gerektiğine ve meclis ile yeni yönetim tarzının belirlenmesi gerektiğine dikkat çekmişti. Milli Mücadeleye destek verenler Ankara’ya gelebilsin diye de büyük bir çaba ve istek içindeydi.

22 Nisan 1920’de Ankara’ya çağrı yapıldı ve 23 Nisan 1920 tarihi saat 14.00’de törenler, dualar eşliğinde Meclis açıldı. Toplanan meclis ilk meclisimizdi ve İstanbul’dan gelen 90’dan fazla mebus; Anadolu’nun değişik yerlerinden gelen 125 devlet memuru, 53 asker, 53 din adamı, tüccarlar, çiftçiler ve hukukçulardan oluşuyordu. 24 Nisan 1920’de ise Mustafa Kemal Atatürk oy birliği ile meclis başkanı seçildi.

23 Nisan’da Ne Oldu Niçin Bayram Yapıyoruz Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. uğur dedi ki:

    ya lütfen daha kısa bir şey ekleyin öğretmen soruyor 23 nisanda ne oldu diye çocuk bayramı kutluyoruz diyorum yok diyor.

Yorum Yaz