Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Kasım 2020

2018 TYT Geometri Konuları Konu Dağılımı

Aşağıda 2018 TYT Geometri konuları konu dağılımı kısaca olarak ele alacağız.

Üniversiteye giriş sınavları bu sene itibariyle değiştirilmiştir. Üniversiteye giriş sınavları iki aşamalı olarak toplamda üç oturumdan oluşacaktır. TYT ve YKS ana sınavlar olarak yapılacaktır. 18 olan puan türü 5 puan türüne indirilmiştir. Sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil alanlarında puan türleri oluşturulacaktır.

TYT, Temel Yeterlilik Testi’nde Türkçe dersinden 40 soru, Sosyal Bilimler dersinden 20 soru, Fen Bilimleri dersinden 20 soru ve Matematik dersinden 40 soru şeklindedir. Matematik bölümünde Matematik ve Geometri derslerinden soru gelmektedir. Bu dağılım yüzde yetmiş beşe yüzden yirmi beş oranındadır. Her sene Geometri’de 8 – 11 aralığında soru sorulmaktadır.

Katı cisimler ve analitik geometri en önemli konu başlıklarını oluşturmaktadır. Birçok konu başlığında sorular çıkmayabilir. Uzun süre soru çıkmayan konulara da dikkat etmek gerekir. Ayrıca geometri dersine sürekli olarak ara vermeden çalışmak gerekir. Geometride önemli olan soruyu anlamak ve soru çözme yöntemlerine hakim olmaktır. Geometride soru çözme yöntemleri değişmez. Bu nedenle soruyu tanımak oldukça önemlidir.

Geometri dersinde önemli olan sorulara bakış açısıdır. Bakış açısı yöntemlerin geliştirilmesini saplar. Bu nedenle sürekli olarak soru çözmek gerekir. Bu belli bir süre sonra aşina olmayı sağlar. Geometri TYT aşamasında kolay sorular sorulmaktadır. Sorular verilen dakikaya oranla kolay olarak sorulmaktadır.

Geometri dersinde konu konu ilerlemek gerekir. Daha sonra sarmal bir şekilde tekrar yapmak gerekir. Tekrarlar her ders için önemlidir. Sorular TYT aşamasında kolay olsa da bazen dikkat isteyen sorular olduğu için dersin üzerinde durulmalıdır.

TYT, Temel Yeterlilik Testi olarak ilk oturum sınavında baraj puanı bulunmaktadır. 150 puan ön lisans barajını oluşturmaktadır. 180 puan lisans barajını oluşturmaktadır. 200 puan alan adaylar ise tercih yapmazlarsa takip eden senede tercih yapabilirler.

TYT ve YKS üniversiteye giriş sınavı olarak 23 – 24 Haziran tarihlerinde yapılacaktır. Saat 10’da yapılacak oturumlarla sınav tamamlanacaktır. Fakat ikinci gün öğleden sonra oturumunda 80 sorudan oluşan dil sınavı yapılacaktır. Tercihlerin bir kısmı TYT bir kısmı YKS olarak yapılacaktır. Sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil puan türlerinde başarı elde etmek isteyen adayların çözmesi gereken sorular bellidir.

GEOMETRİ KONULARA GÖRE SORU DAĞILIMI
Konular 2010 2011 2012 2013 2014 2015
Grafik Okuma 1
Vektörler 1
Analitik Geometri 2 2 2 2 1 2
Çember-Daire 2 2 1 1 2 1
Katı Cisimler 1 1 1 1 2
Yamuk 1 1
Çokgenler 1 1 1
Düzgün altıgen 1
Daire 1
Eşkenar Dörtgen 1 1 1
Kare 1 1
Dikdörtgen 1 1
Açı-Kenar Bağıntıları 1 2 1
Dik Üçgen 1 1
TOPLAM 9 7 8 8 8 8

2018 TYT Geometri Konuları Konu Dağılımı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. saadet dedi ki:

    Geometri sınavında eskiden katı cisimlerle ilgi hiç soru çıkmıyordu yada en fazla bir tane çıkıyordu artık bu konuya daha çok ağırlık verdiler bence oraya yüklenmeliyiz.

Yorum Yaz