Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2021

2 ve 4 Yıllık Üniversite Puanları ve Başarı Sıralamaları 2017

Üniversite başarı sıralamaları 2017 verileri ÖSYM ile eş uyumlu olarak bulabilirsiniz. 2017 YGS LYS üniversite tercihleri sırasında üniversite taban puanları 2017 ile 2 yıllık bölümler başarı sıralaması ve 4 yıllık bölümler başarı sıralaması aşağıdaki listeden görebilirsiniz.

Üniversite genellikle Ortaçağ Hıristiyan ortamında kökenli resmi bir kurum olarak görülüyor. Üniversitelerin kurulmasından önce, yüzlerce yıldır Avrupa yüksek eğitimi, rahipler ve rahibelerin derslere öğrettiği Hıristiyan katedral okullarında veya manastır okullarında gerçekleşti; Birçok yerde daha sonraki üniversitenin bu öncülerinin kanıtları MS MS 6. yüzyıla dayanıyor.

Öğrenme, dinsel hiyerarşide ilerleme için zorunlu hale geldi ve öğretmenler de prestij kazanmıştı. Talep, her biri aslında bir öğretmen tarafından yönetilen katedral okullarının kapasitesini hızla aştı. Buna ek olarak, katedral okullarının öğrencileri ile küçük kasabalardaki burghanlar arasında gerginlik arttı. Sonuç olarak, katedral okulları Bologna , Roma ve Paris gibi büyük şehirlere göç ettiler.

Üniversite Taban Puanları 2017 Yılında Düşer mi?

Üniversite puanları veya üniversite başarı sıralaması mutlaka yıldan yıla değişiklik gösterir. Ancak en az etkilenen başarı sıralamalarıdır. Bu sebeple üniversite adaylarının tercihlerde YGS LYS başarı sıralamalarını dikkate almaları daha önemlidir.

Üniversite Puanları ve Başarı Sıralamaları İçin Tıklayınız

2017 Üniversite Tercih süresi

Kılavuza göre, adaylar tercihlerini 18-26 Temmuz 2017 tarihleri  arasında yapacak. Tercih bildirim işlemi tamamlandıktan sonra tercih süresi  içerisinde “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden değişiklik  yapılabilecek.

Tercih işlemi tamamlandıktan sonra tercih süresi içerisinde  “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden tercih bilgilerinin kontrol  edilmesi ve yazıcıdan tercih listesinin bir dökümünün alınması gerekiyor.

2017-YGS’ye giren adaylardan en az bir puan türünde 150 veya daha  fazla YGS puanı alan adaylar, yerleştirmede kullanılacak Y-YGS ve varsa Y-LYS  puanlarını da göz önünde tutarak kılavuzdaki açıklamalara göre tercih bildirimini  internetten bireysel olarak yapacaklar.

2017-2018 eğitim-öğretim yılı için yükseköğretim programlarına  yapılacak merkezi yerleştirme işlemine girecek adaylar, 2017-ÖSYS Yükseköğretim  Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’ndan faydalanarak tercih bildiriminde  bulunacaklar.

2017 YGS LYS Üniversite tercihlerinde tüm adaylara başarılar dileriz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz