Zeybek Hakkında Bilgi

Ege Bölgesinin halk oyunları olan zeybek nedir, zeybek hakkında bilgi kısaca

Zeybek, Ege denince ilk akla gelen oyun havasıdır. Türk köylüsünü en iyi tanımlayan oyundur. Haksızlığa uğrayanın yanında, düşmanın karşısında mertçe durmayı sembolize eden bir oyundur. Kurtuluş Savaşı’nda Ege köylülerinin Kuva-yı Milliye hareketiyle birlikte gösterdikleri kahramanlık destanının bir anısıdır. Atatürk’ün de oynamayı çok sevdiği oyun, günümüzde halk eğitim merkezleri tarafından eğitimi verilen geleneksel halk oyunlarımızdan biridir.

Zeybek

Zeybekte yapılan hareketler aslında şahin ve kartalın hareketlerinden esinlenerek yapılmıştır. Kollar yana açıktır, koltuk altından yukarı doğru çekilir, yere çömelirken gökyüzüne doğru keskin bir bakış atılır, tıpkı bir kartal bakışı gibi.

Yöreler arasındaki kültür farklılığından dolayı zamanla zeybek oyununun farklı türleri türemeye başlamıştır. Aydın, Isparta, Manisa, Sakarya gibi illerimizde küçük kareografi farklılıkları içeren ama adı hiç değişmeyen zeybek oyunları oynanır.

Zeybek oyunu iki türlüdür. Birincisi ağır, ikincisi hareketli zeybektir. Cevat Şakir Kabaağaçlı’ya göre ise üç türlüdür. Meydanda elleri havaya kaldırarak gezme, üzüm salkımı kesip bunu diz üstünde bir sepete koyma ve son olarak sepetteki üzümü ezip suyunu çıkartmaktır.

Kadın ve erkeğin oynadığı zeybek türleri de farklıdır. Erkekler “ağır zeybek” oynarken kadınlar “kadın zeybeği” oynamaktadır. İzmir ve Aydın taraflarında ağır zeybek oynanır. Diğer halk oyunlarının aksine zeybek tek başına da oynanabilir. Zeybekte spontane gelişen hareketler vardır. Toplu zeybeklerde müziğin ritmi haricinde hiçbir kurala uyulmaksızın zeybek oynanabilir. Her yiğidin farklı zeybek oynayışı vardır. Hareketler hemen hemen aynı olsa bile kareografide farklı zamanlarda yapılabilir. Toplu zeybeklerde oynayanlar daire şeklinde hareket ederler.

Zeybek Oyunu Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

32 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.