Yetişkinlik Dönemi Nedir Özellikleri

Yetişkinlik dönemi nedir? Yetişkinlik dönemi özellikleri

21-65 yaşlar arasında yaşanan döneme, yetişkinlik dönemi denir. Bu dönemde insanlar çoğunlukla eğitimlerini bitirir bir iş sahibi olur, evlenir ve çocukları olur. Bu hayatın dönem noktalarını içeren dönemin ilk yaşlarında sağlık sorunlarına pek rastlanmaz. İnsan vücudunun hem beden hem zihin olarak en verimli çağıdır. Bu çağda kendini bilerek, doğru kararlar veren ve iyi sosyal hayatı olan kimseler hayatı boyunca mutlu olur.

Erkeklerde 50-55 yaşlarında andropoz, kadınlarda 45-50 yaşlarında menopoz denilen dönüm noktaları yaşanır. Mesleki ve ailevi konularda sıkıntılar, rahatsız eden sağlık sorunları bu çağlarda görülebilir. Sağlıklı bir insan, bu sıkıntıları yaşadığında altından kalkmayı başarır. Bu sorunları aşamayanlar, alkol, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklara yakalanabilirler, psikolojileri bozulabilir. Bu dönemde kişinin hoşlandığı alanlardan bir hobi ile  zaman geçirmesi, sağlıklı yaşamın gerektirdiklerini yapması tavsiye edilir. Bunları gerçekleştiren kimseler, yaşlılık dönemini rahat ve mutlu huzurlu atlatır.

Yetişkinlik Dönemi Özellikleri Hakkında Bilgi Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

17 Yorum Yapılmış “Yetişkinlik Dönemi Nedir Özellikleri

  1. bence guzeldi ama biraz daha uzun olsaydı daha iyi olurdu turkçe performansı bu arastırma insallah ısıme yarar ama bence yazan guzel yazmıs saolun kufur etmeyin etçeksene çık baska sayfalara bak sana zorla bak demıoz

  2. Bu ne biçim sayfa ya hiç işime yaramadı e yapam ben bu bilgileri alın bigilerinizi bir yerleeinize sokun

  3. ya kardeşim her yerde aynı şeyler yazıyo özelliklerle tanım aynı yerde bu ne ya biraz farklı olun

  4. Sağolun :) Teşekkürler çok işime yaradı -__-

    Yazanın eline sağlık ödevimi yaptım
    Kendim bulmaktan kurduldum :D

  5. İŞİME ÇOK YARADI TEŞEKÜRLER BU SAYEDE ÖDEVİMİ YAPTI VE BİRKAÇ BİLGİDE ÖĞRENDİM

Bir Cevap Yazın

Top