Yangın Olur Biz Yangına Gideriz Türküsünün Hikayesi ve Sözleri

Aşağıda yangın olur biz yangına gideriz türküsünün hikayesi ve sözleri kısaca olarak ele alacağız.

Tarihte İstanbul’da birçok yangınlar yaşanmıştır. Bu yangınlar şehrin ahşap evlerden oluşan beldelerini adeta kül haline getirmiştir. Yangın en büyük afetler olarak yaşanmaya başlanmıştır. Yangınlar birçok insanın canını yakmaya başlamıştır. Yangınların bu durumu sosyal afetlerin de yaşanmasına neden olmuştur.

Yangınlar halkın psikolojisini iyice bozmuştur. Özellikle tarihi eserlerin zarar görmesi şehrin güvenliğini sorgulanır bir hale getirmiştir. Bu nedenle yeni teşkilatlar kurulmuştur. Bu teşkilatlar yangınlara müdahale etmek amacıyla vazifelendirilmiştir.

Yangınlara müdahale eden ekipler, kendilerine göre türküler dile getirmişlerdir. Yangınlarla mücadele etmek için moral kazanmak amacıyla türküler söyleyen teşkilatlar olmuştur. Bu türkülerden biri de aşağıdaki gibidir. Türkülerin bu şekilde bir hikayesi bulunmaktadır. Tarihte İstanbul yangınları önemli bir yere sahiptir. Birçok tarihi eserin yok olmasına ve zarar görmesine neden olmuştur. Bu nedenle bu türkünün manevi değeri çok yüksektir.

Yangın olur biz yangına gideriz türküsünün sözleri şu şekildedir:

Yangın olur biz yangına gideriz
Düz ovada keklik gibi sekeriz
Yokuşlarda şahin olur uçarız

Sandık sandıklar içinde çok şansımız var
Hazreti Mevlaya yalvarmamız var

Beyoğlu’ndan çıktık sandık selamet
Galata’ya vardık koptu kıyamet
Murşit Reis sandık sana emanet

Sandık sandıklar içinde çok şanımız var
Hazreti Mevlaya yalvarmamız var

Yangın Olur Biz Yangına Gideriz Türküsünün Hikayesi ve Sözleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

7 yorum

  1. Ben türküye bayılırım. Yangın olur biz yangına gideriz diye diye dolanıyordum bir ara. Hatta hikayesini de bir büyüğümüzden dinlemiştim o başka şekilde anlatmıştı ama bu hikayede ilgili çekici.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.