Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Nisan 2017

Uygarlığın Gelişmesinde Sanat mı Bilim Mi Daha Önemlidir

Uygarlığın Gelişmesinde Sanat mı Bilim Mi Daha Önemlidir

Uygarlığın Gelişmesinde Sanat mı Bilim mi Önemlidir Münazara, Uygarlığın Gelişmesinde Sanat mı Bilim Mi Daha Önemlidir

Uygarlık yani diğer adıyla medeniyet geçmişten günümüze var olan her dönemden birtakım iler taşımaktadır. Bu etkileşim gerek sanatsal gerekse bilimsel anlamda olmuştur.

Uygarlık gelişirken bilimin bu gelişeme katkısı oldukça fazladır. Çünkü yapılan bilimsel araştırmalar insan ufkunu sürekli geliştirmekte insanoğlu bu sayede her geçen gün daha önce tahmin bile edemediği bilimsel verilere sahip olabilmektedir. Bugün araba kullanabiliyor, uçağa binip okyanuslar aşabiliyor, telefonla konuşabiliyor hatta uzaya çıkabiliyorsak bunlar tamamen bilim sayesindedir. Bilim her geçen gün insanlık ve medeniyetin gelişmesi adına yenilikler ortaya koymaktadır.

Uygarlığın gelişmesinde sanatın da etkisi yok değildir. Ancak bu etki bilimin etkisi kadar fazla değildir. Çünkü bilim akla, sanat duygulara hitap eder ve insanoğlu attığı adımları aklıyla attığında daha yükseklere tırmanır. Sanat ruhumuzu, bilim ise aklımızı dolayısıyla yeni icatlarla birlikte medeniyeti besler. Bu nedenle bilimin uygarlığa katkısı sanattan daha fazladır.

 

Uygarlığın Gelişmesinde Sanat ve Bilimin Önemi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Çok teşekkürler bence bilim

 2. Byza dedi ki:

  Insana göre değişir bence bilim

 3. NEHİR dedi ki:

  sanat DAHA ÖNEMLİDİR BENİM İÇİN TABİ BİLİMDE ÖNEMLİDİR.AMA SANAT DAHA ÖNEMLİDİR.
  SANAT:SANAT İNSANLIK TARİHİNDE OLAN EN BÜYÜK VE GÜZEL BİR OLGULAEDAN BİRİSİDİR.

  1. ELİF dedi ki:

   SANATMI DİYORSUN AMA SANATTA BİLİMİN DÜŞÜNME YÖNTEMİNİ KULLANIYOR

   1. Sanat en önemlisi dedi ki:

    Sanat ruha hitap eder insanin en hassas noktasıda ruhudur
    Akıl herkeste bulunmaz yani herkes gelişime katkıda bulunamaz lakin ruh herkestedir herkesin az birşey yapması bile bir toplumun gelişmesinde çok önemlidir

    1. ipekk dedi ki:

     çok iyi bir nokta. sanat çok daha fazla kişiye dokunabilir. oysa bilimi veya getirilerini herkes anlayamayabilir. bravo !

 4. Yusuf bozkurt dedi ki:

  Sanat diyenler, bilimin yapmadığı kased CD ve flasbellekler olmasaydı dağa taşa aokudugunuz şarkılar hep havada kalacaktı. Hep mağara duvarlarına çivi ile resim çizecetsiniz. Bilim ile kağıtlar kalemler vb araçlar yapıldı da sanatlarının icra etmeye ve göstermeye başladınız. Alayım elinden renkli boyaları da parmaklarıyla renk verirsiniz sanatınıza. Velhasıl, sanat ay ise bilim güneştir. Bilimin olmazsa sanat hiç hükmündedir.

  1. Barış dedi ki:

   Çok güzel yorumlamışsın kardeşim

 5. serhat dedi ki:

  Benim bu hafta munazara var arkadaslar benim ki bilim bana yardimci olsaniz

 6. Beyza Olm dedi ki:

  Bence sanat çünkü eskilere gidersek mağara duvarlarındaki resimleri insanlar araştırıyor falan vee ortaya bilim çıkıyor fldşlisd uncookiese selamlar

  1. Anomim dedi ki:

   Senin dediğin gibi olsa eski mezarlar vb.. keşfediliyo ve bu mezarlar vb.. şeyler bize tarih hakkinda bilgi veriyo. Bu mezar ve ya başka şeylerin keşfinde ise arkeoloji bilmi yer aliyo.

  2. mlk dedi ki:

   Bana kalırsa sanatın değeri bilimin yanında mağara duvarındaki resim kadar kalıyor.

  3. Sananelo Ben benim dedi ki:

   Bence bilim çünkü matematik olmasaydı ülke ekonomik zarara uğrayıp iflas ederdi. Hesap yapılamazdi para sayılamazdi NEWTON falan basıncı nasıl buldu bilimle tabi2de Bence bilim daha önemli….

 7. Byza dedi ki:

  Muharrem ben kazanacam benn sanat daha onemli nedenmi… bilmiyorum ama sanat daha etkili duygular… ama her halukarda sanatt

 8. İsmim yok dedi ki:

  Ben sanat diyorum çünkü sanat bilimin oluşmasında bir katkı maddesi gibi düşünebiliriz bir icat şıp diye bulunmuyor veya buluş keşfedilmiyor ilk önce düşünüyorlar yaratıcılık giriyor işin içine örneğin ThomssEdison ampulu icat ettiğini rüyasında gördü ve ilk zamanlarda mağaralara resim yapıyorlardı bunla birlikte bilim oldu icatlar çıktı.

 9. İsmim yok dedi ki:

  Ben sanat diyorum çünkü sanat bilimin oluşmasında bir katkı maddesi gibi düşünebiliriz bir icat şıp diye bulunmuyor veya buluş keşfedilmiyor ilk önce düşünüyorlar yaratıcılık giriyor işin içine örneğin ThomssEdison ampulu icat ettiğini rüyasında gördü ve ilk zamanlarda mağaralara resim yapıyorlardı bunla birlikte bilim oldu icatlar çıktı

 10. esra kayik dedi ki:

  Bence sanat daha çok önemlidir.Şunu ele alırsak uygarlık demek çağdaşlık demek.Nasıl ki istiklal marşı uygarlığı yükseltmiş.Ve Atatürk’ de demiyor mu sanatsız kalan bir milletin hayat damarları kopmuş demektir…

 11. gorkem dedi ki:

  bence bilim çünkü şimdiki zamanlarda para için sanat yeteneğni kullananlar var

 12. Zeynep dedi ki:

  Bilimin gelişmeye ihtiyacı vardır.100 yıl önceki teknikleri bugün kullanamazsınız. Ancak sanat üzerinden on binlerce yıl geççe bile kalıcıdır. Bugün hala bir Aşık Veysel hatırlanıyor ve saygı duyuluyorsa bilin ki bu yaptıkları sanat sayesindedir. Zaten bilimin kökeni sanattan gelir.

  1. eda dedi ki:

   atatürkün bir sözü vardır benüm marevi mirasım bilim ve akıldır uygarlık tarihi bilimle başlar sonra sanat bilim olmadan millet gelişmez örnegin :bir ressamın yaptıgı resimlerde geometrik şekiler vardır ve bu bilime girer. bilim daha önemlidir toplumu teknoloji geliştirir teknolojiyide bilim bilim nesneldir sanat özneldir . hadi sana kolay gelsin bir katkıda bulunduysam ne mutlu bana :)

   1. azra dedi ki:

    çok teşekkürler münazara için yardımcı oldun

    1. Aleyna dedi ki:

     Aynı konuyla benim de münazaram var 1 hafta sonraya bana önerilerin olabilir mi? Şimdiden sağol

   2. Zeynep dedi ki:

    İlk olarak arkadaşım Atatürk’ün o sözünün uygarlığın gelişimiyle alakası yok. Ve Atatürk ‘yüksek uygarlığın merdiveni sanattır’ der :)) ve sanat öznel değildir sanat sadece resim heykel yapmak müzik bestelemek değildir. Düşünmek de aynı zamanda bir sanattır . Her insan düşünme yetisine sahiptir. Düşünme yeteneği olmayan engelli insanlar ise tekrar Sanatla yani müzikle düzelmekte. Son olarak teknoloji ile bilim birbirinden farklıdır. Teknoloji icat etmek,bilim ise varolan şeyleri keşfetmektir ^^

  2. holden dedi ki:

   Seni kopyacı

  3. berat dedi ki:

   peki bilim olmadan aşık veyselin türkülervb. gibi şeyleri nerden öğreneceklerdi

 13. merve dedi ki:

  Arkadaşlar yarın bir münazaraya katılıcam desteklediğim konu;uygarlığın gelişmesinde bilimin sanattan daha fazla katkısı olduğunu kanıtlamak bana yardımcı olabilirmisiniz?

  1. umut dedi ki:

   yanlıs secım her halukarla sanat alacak

 14. umiş dedi ki:

  tamam belki bu durumda olmazdık ama daha mutlu olurduk bilgisayarlar ve telefonlar çok gelişmiş olmasaydı aile ilişkileri daha kuvvetli olurdu sanatın içinde düşünceler vardır buda icatların düşünceden çıktığının kanıtıdır

  1. Enise dedi ki:

   Sayın umiş
   Yaptığınız yorumu önce bir de okumanız gerekiyor… DAHA MUTLU OLURDUK? Sizce deveyle ve ya eşek ile seyahat etmek çok mu kolay ya da elde bulaşıkları çamaşırları yıkamak? Sanatı savunduğunuz için mutlaka yorumumun önüne bir engel savuracaksınız. Şu anda hayatımızın içinde bulunan yüzlerce mesleğin ardındaki tek kapı bence bilimdir.

   1. Azrail dedi ki:

    Sayın Enise
    Ama o zaman aile bağları daha kuvvetli olacaktı. Hepimiz salak gibi bütün gün cep telefonuna vb. aletlere bakmadan işlerimizi yapacaktık. Ve eğer bilim (teknoloji) bizi bu teknolojik aletlerde tutsak ederse bütün dünyanın işi çok ZOR olacak!!

    1. saklı dedi ki:

     YORUMLARDA HEPİMİZ LAFINI KULLANMAYALIM ÇÜNKÜ BAZI İNSANLAR SENİN GİBİ SALAKLIK YAPIP GÜN BOYU TELEFONA BAKMIYOR VE BİLİM TEKNOLOJİDEN İBARET DEĞİLDİR ÇOK GENİŞ KAPSAMLIDIR

 15. umiş dedi ki:

  bence sanat önemlidir çünkü insanın düşünce dağarcığını genişletir ve dugularımızın aklımızı etkilemesini sağlar ilk insanlar bile ilk önce sanat kullanıp sonra üretmeye başlamıştır bilim adamları birçok buluşlarında sanatın etkili olduğunu söylemiştir. alfabemiz ve sayılarda bir çizimdir yani bir sanattır böylece renkler ve melodilr daah etkilidirler

 16. isimsiz dedi ki:

  bence bilimdir cünkü bilim gercekleri yansıtır sanatsa hayalden ibarettir :)

  1. edebiyatprofesoru dedi ki:

   Peki sen hayal etmeden gerçeklere adim atabiliyor musun ?

   1. isimsizleş dedi ki:

    Kardesim sana sole ornek verim 100 kelime bilen adam 100 kelimelik adamdir bunun disina cikamaz cunku 100drn fazla kelime bilmiyordur bu adama bilmedigi bir sozu solesen adam hayal edebilecekmi veya bunu bilmeden sanatina dokebilicekmi hayir oyuzden ilim olmadan sanat olmaz?

  2. Amaçsız dedi ki:

   teknoloji tasarımda bir şey tasarlaman gerekiyor fakat sen duygularını kullanmadan yap olur mu hiç ilk resmini çizeceksin sonra uygulamaya başlayacaksın

 17. Ece dedi ki:

  Merhaba ben 7. sınıf öğrencisiyim ve biz bu konuda sınıfta münazara yapacağız . Bilim grubunda olduğum için bu bilginin bana çok yararı oldu . Bu konularda farklı paylaşımlarınızı bekliyorum , teşekkürler ..

 18. gamze dedi ki:

  bilimle ilgili konuşma bulabilirmisiniz

  1. gamze dedi ki:

   Yarın bir münazaraya katılacağ m ve bilim desteklemem gerekiyor. Ne öneri siniz.

  2. ANormaL dedi ki:

   Başlangıç olarak tanımını yapabilirsin. Sonrasında onunla ilgili çeşitli örnekler verebilirsin. Ama kesinlikle herkes 1 defa konuşabilir. Ve tartışma, karşı taraf veya kendi takımın konuşurken konuşmasını bölmemelisin. Ve sonunda ise 3-3,5 dakikalık etkileyici bir konuşma yapmalısın. Bunu gruptaki herkese söylemelisin.

 19. emine dedi ki:

  Ben bilim diyorum çünkü fikir bir kere faaliyete geçtiği zaman herşey yavaş yavaş düzelir diye dusunuyorum

  1. alara dedi ki:

   bence blim çok önemlidir
   bu münazara parma kaldırdığımda neye ve nede kaldırdığımı bilmiyordum qama çok doğru bir şeye parma kaldırmışım

   1. allra dedi ki:

    ben sınıfta buyu münazaraya parmak kaldırdığımda niçin kaldıryumlymiyorum ama iyiki bilimi seçmişim

 20. umutcan dedi ki:

  Bence bilim daha önemli çünkü bilim olmasaydı buralara kadar gelemezdik Atatürk diyorki size bıraktığım en büyük mirasım bilim ve ilimdir

  1. eda dedi ki:

   ATATÜRK diyorki size bıraktıgım en büyük mirasım bilim ve akıldır yani ilim diye yanlış yazmısın düzel ;)

 21. hilal kirmizigoz dedi ki:

  Ben sanatin daha onemli oldugunu dusunenlerdenim.Sadece makinalarin sadece teknolojinin var oldugu bir hayati dusunun sizce ne kadar mutlu olabiliriz?Gunumuzden ornek vericek olursak teknoloji gelistikce sizcede insanlar birbirinden kopmadi mi? Teknoloji gelistikce duygularimiz sanallasmadi mi? Ailelerin arasi acilmadimi? Bilim sanat sayesinde vardir.bilim insanlarin hayalleri sonucunda olusmustur.hicbirsey yoktur ki hayali kurulmasin.Bilim adamlari eger birsey yapiyorsalar once bunun hayaliyle baslamistirlar işe. İnsan bilimi,dahi hayal etmeden gerceklestiremez.yahya kemalin de dedigi gibi insan bu alemde hayal ettigi muddetce yasar.hayallerimiz sonucu bilimin oldugunu dusunuyorum.

  1. pervin dedi ki:

   Bi hilal bizim hilalmi?

 22. sude dedi ki:

  sorum bu değildi

 23. Deniz dedi ki:

  Yarın bir münazaraya katılacağ m ve sanatı desteklemem gerekiyor. Ne öneri siniz.

 24. betül dedi ki:

  arkadaşlar bence ikiside birbirini tamamlıyor ama bilim olmasaydı insanlar sanatı nereden öğrenecekti ,münazarada verdiğimiz örnekler ,konumuzu nasıl destekliyor ise;(güçlü veya zayıf)veya gerçekten hangisi bir adım bile olsa öndeyse galip geldi sayılır.bilimde her geçen gün insanlığın ve medeniyetin gelişmesi adına yenilikler ortaya koymaktadır,işte bu yüzden bilim sanattan bir adım daha ileridedir.bilim ki olmasaydı teknoloji olmazdı.işte bu yüzden bilim daha da önemlidir.
  bu kaynak site;size çok teşekkür ederim.

  1. Kadir dedi ki:

   Kardesim sanat olmasaydi bilim olmazdi cunki sanatin icinde hayallerde vardir ve bilim hayaller olmasaydi olmazdi

 25. Sena Çelik dedi ki:

  ilim evrani tanımak ve araştırmaktır.kimdir ki ilimle uğraşan ilimin hükümranı olur hatta feleklere çıkar. ilim fehametlidir,ferlidir. ilim hiç bir zaman fersudelenmedi.

 26. fadime dedi ki:

  bence bilim önemli çünkü bilim sayesinde buralara geldik. eğer bilim olmasaydı belki bulunduğumuz yerde olamazdık.sanat ta önemlidir genel kürtürümüzü geliştirir ama sanat bu nokataya gelebiliyosa o bilim sayesindedir

 27. Bella Thorne dedi ki:

  Bence sanat daha önemlidir. Çünkü sanat bilim olmadan önce de vardı. Bilim de sanatın gelişmesine her ne kadar yardım etse de sanat daha ileriden vardır. Sanat hayattır. Sanatsiz bir hayat kesinlikle düşünemem..

 28. hazal dedi ki:

  Uygarlığın gelişmesinde sanat mı bilim mi önemlidir?????

  Bence sanat önemlidir çünkü sanat insana huzur verir.uygarlıklar uğraştıkları sanatı sergileyerek başkalarının fikirlerini alarak hatalarını düzltip ünlü olmasıyla gelişmiştir.sanat,bir işe değer vermek onu yapabilmek için günlerce uğraşmaktır.bu yüzden halkımızca sanat’ın daha önemli olduğunu düşünüyorum.Atatürk’ün de bu konuda vecizeleri vardır…
  -bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz.böyle bir millet,bir ayağı topal,bir kolu çolak,sakat ve alil bir kimse gibidir.sanatsız kalan bir millet hayat damarlarından biri kopmuş gibidir…
  Bu söz üzerine konuşursak sanat uygarlığın gelişmesinde önemlidir.ayağı topal olan bir kimse işlevini yapabilir mi?hayır.peki ya bir kolu çolak olan bir kimse? Hayır…

  1. Zeynep dedi ki:

   Şu ana kadar okuduğu yorumlarda hep Atatürkün sanat ile söylediği sözler aktarılmış. Atatürk bilimin toplumun gelişmesinde katkısını biliyordu ve bu yüzden Türkiyeden yüzlerce öğrenciye daha iyi imkanlar dunabilmek için Avrupaya gönderdi… Mağaralardak resim yazısını örnek verenler;Bu yazıyı okuyan kim peki bir ressam ve ya müzikle uğraşan bir insan??? Hayır,, sadece bilim insanı

 29. sude dedi ki:

  Haklısınız bir ülkede sadece sanatın olduğunu düşünün. Bu ülke ancak 1 veya 2 ilerleme gösterir. Ya da sadece bilimin olduğunu düşünün. Bu ülke ilerler fakat çok hızlı değil. Bu durumda bilim her zaman sanattan bir adım öndedir.

 30. büşra dedi ki:

  çok teşekkür ederim yapacağım münazara için çok yardımcı oldu sağolun

 31. Ali dedi ki:

  Bence bilim çünkü bu günkü hayatı kolaylaştıran araç ve gereçleri kullana biliyorsak bilim sayesindedir.

  1. Zeynep Ece dedi ki:

   Ama bilimin git gide yenilenmesi gerek oysa sanat hiç yenilenmez

 32. elif dedi ki:

  bilimve sanatt ayrı düşünüle mezse bile münazara da bunu savunamayız her ikisinde birini savunmak zorundayız

 33. ceren dedi ki:

  bilim olmasaydı sanat magaranın duvarlarındakı resimlerden ibaret olurdu. :) bnde bılımı savunucam bu soz herseye nokta kouyuyor :)

  1. Kadir dedi ki:

   Bilim sanatin gelismesiyle birlikte gelisti

 34. eda dedi ki:

  çok teşekkür ederim…..

 35. cevdet kırdağ dedi ki:

  ne yapmalıyım mesela

 36. cevdet dedi ki:

  ne anlama geliyorlar
  2 side ben anlamadım

 37. ela dedi ki:

  ebra sana çok teşekkür ederim bilgilerin için

 38. Rabia dedi ki:

  Çok güzel bir bilgi.Allah yazandan razı olsun.

 39. bilim dedi ki:

  iyiki bana bilim konusu geldi eğer sanat gelseydi asla savunamazdım herhalde…

 40. BeBo dedi ki:

  Umarım işime yarayacaktır. Yazandan Allah razı olsun.

 41. ebrar dedi ki:

  Başlığından yola çıkarak öncelikle her ikisinin de ortak noktasının “insanlık” olduğunu bilmeliyiz. Neticede yapılan araştırmalar ve ortaya çıkan bilgiler insanlığın aydınlanması, geliştirilen teknolojik aletler hayatı kolaylaştırmak içindir. Ve bunlar zincir gibi birbirine bağlıdır.
  Bilim ve Sanat her ne kadar birbiriyle bağlantılı olsa da; uygarlığın gelişiminde Bilim’in her daim bir adım önde olduğu kanaatindeyim. Bu tezimi doğrulamak için önce biraz bilim ve sanat’ın tarihine dönelim:
  İlk insanlar, başlangıçta çevrelerindeki olaylardan etkilenir ve bunlara bir anlam veremezken zamanla düşünmeye; doğayı gözlemlemeye başlamıştır. Çevresinde olup bitenleri anlamaya çalışmak, olaylar arasında ilişki kurmak, insan düşüncesini geliştirmiştir. İnsanlar, duygu ve düşüncelerini önceleri el, kol hareketleri, sesler ve yüz ifadeleriyle anlatmışlardır. Böylelikle “dil” oluşmuş ve zamanla sözlü ifadeler yerini “yazı”ya bırakmıştır.
  İlk Çağ’ın dünyaca ünlü başlıca düşünürleri; Konfüçyüs, Buda, Tales, Heraklit, Sokrat, Eflatun ve Aristo’dur. Orta Çağ’da ise Avrupa karanlık bir dönem geçirirken, İslam dünyasında bilim ve düşünce anlamında büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Biruni, Farabi, İbni Sina, İbni Rüşd, Harezmi, Cabir, imam Gazali, Uluğ Bey, Nasreddin Tusi gibi bir çok bilim adamı ve düşünür çağa ışık tutmuştur.
  Evreni ve evrende olan olayları konu edinen, deney ve gözleme dayanan, olaylar arasında neden-sonuç ilişkisi kurarak yasalara ulaşmaya çalışan, sistemli bilgiler topluluğuna bilim demiştik. İlk Çağ’da Babilliler, bilimsel çalışmaların ilk örneklerini vermişlerdir. Matematik ve astronomiyle uğraşmışlardır. Daha sonra bu bilgiler, tüm dünyaya yayılmıştır. İlk Çağ’ın ünlü matematikçisi Arşimet’tir. Yeni Çağ’da ise Paskal, Dekart (matematik), Kopernik, Kepler, Galile (astronomi), Nevton (yer çekimi) ünlü bilim adamları olarak adlarından söz ettirmişlerdir. Tabi, İslam dünyasında da daha önce isimlerini verdiğimiz, Biruni, Harezmi, Cabir, İbni Sina, Farabi gibi pek çok alimden de burada bahsetmek gerekir.
  Bilgisayar fikrinin babası olarak bilinen Alan Turing, Cambridge Üniversitesi’nde öğrenci iken Matematikçi ve Felsefeci Bertnard Russell ve Whitahead’ın Principial Matamatica ve diğer eserlerini okuyarak geliştiği bilinmektedir. Russell mantığı matematiğin sağlam temeli olarak düşünür.
  Tarih bilimsel buluşların, bilimsel üretimlerin örnekleriyle doludur. Elbette tek tek bilimsel buluşları tanımak önemlidir. Ama bilgi ve bilimin; bunu oluşturan düşünce ve gelişimlerin neler olduğunu bilmeden bunların kendi başlarına çok büyük bir anlamları yoktur. Bilimlerin geçmişten günümüze geçirdiği ve bunların toplumsal yansımaya olan evrimlerini bilim felsefesi mantığıyla işlendiğinde daha anlamlı olmaktadır. Bilim bir “bilinç”e hizmet etmiyorsa, pozitivizmin bir egemenlik aracına dönüşmesi gibi, kuru bir bilgi yığınına dönüşür.
  Yüce Atatürk’ün Bir sözü vardır: ‘Benim manevi mirasım,Bilim ve Akıldır’demiştir.

 42. sultan gökkaya dedi ki:

  sanatın bilimden daha önemli olduğunu savunmam lazım münazaramda görüşlerinizi paylasırsanız sevinirim.

  1. cevdet dedi ki:

   hangi okulda okuyosun

 43. Sam dedi ki:

  Ben ikisinin birbirinden ayrilamiyacagi gorusundeyim.Benim icin bilim insani da sanatcidir,sanatkardir..Yaraticiligini ortaya cikarmakta bir sanattir..Bilim ve sanat ayri dusunulemez..

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları miraç kandili mesajları