Üniversiteye Kayıt İçin Gerekli Belgeler

2012 Üniversite (ÖSYS) yerleştirme sonuçları ağustos ayının 3. haftasında açıklanıyor. 2012-2013 ders yılında, ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri bütün üniversitelerde 3-7 Eylül 2012 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için aşağıda belirtilen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir.

ÜNİVERSİTE  KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER:

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Aday 0,15 katsayısından veya ek puandan yararlanarak ya da sınavsız geçişle yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya Üniversite onaylı suretleri

ÖSYS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.

Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekmektedir.

Anadolu Üniversitesi Merkezi Açıköğretim Programlarını kazanan adayların, kayıt işlemleri ve kayıt tarihi için Anadolu Üniversitesi Rektörlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

Kazanan adayları gösteren fotoğraflı sınav sonuçları adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programlarının bağlı olduğu üniversite rektörlüklerine ÖSYM tarafından elektronik ortamda gönderilecektir.

Üniversite kayıt için gerekli belgeler 2012 2013

25 Yorum Yapılmış “Üniversiteye Kayıt İçin Gerekli Belgeler

  1. kayıt olmak için diplomanın aslı olmak zorunda.
   Bunu okuluna sor ve ya onaylattığın noterden bulmayı dene..

 1. öğrenim ücreti/katkı payı ikinci öğretimler için arkadaşlar.. araştırın her okulun belirttiği bir miktar var..

 2. Merhaba arkadaşlar harçlar kalktı deniliyodu bu dönem içinde geçerli mi harç yatırıcakmıyız ? Eğer yatırıcaksak hangi tarihler arasında yatırıcaz ? Bilgisi olan yardımcı olabilir mi rica etsem.

  1. kayıt olacağın üniversitenin sitesinde tc kimlik numaran ile sorgula.Ben yaptım herhangi bir ücret gerekmiyor

 3. ‘Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya Üniversite onaylı suretleri’

  ne anlama gelioo:(:( yardmcı olr msnzz

  1. bunu kendi üniversitenin sitesinden öğrenmen gerek.Bazı üniveriseteler yukardakiler hariç ek belge istiyor. Bahsettiği şey bu..

 4. ben şu 0,15 katsayısı yazan maddeyi anlayamadım açıklayabilecek olan varmı acaba lütfen yardımcı olun

 5. ben bu harçları merak ediyorum bu arada katkı payı dediği şey üniversite harvından bahsediyor. bankadan vericekleri dekont

 6. merhabe.. Ben bişi sorcaktım bu kayıt için Katkı payının ödenmesi ile ilgili belge nerden nasıl alcaz? yardımcı olabilirmisiniz?
  ‘Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya Üniversite onaylı suretleri’ ben anlamadım ne demek istiyor ? yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. hangi üniversiteyi kazandıysan o üniversitenin sayfasına giriyorsun orda zaten üniversitenin ayrıca istediği belgeleri öğreneblirsin istersen arayabilirsin daha yararlı olur

Bir Cevap Yazın

Top