Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Aralık 2017

Ülkemizde Kaç Tip İklim Etkilidir ve Özellikleri Nelerdir?

Bu yazımızda ülkemizde kaç tip iklim etkilidir ve özellikleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Yedi coğrafik bölgesi bulunan ülkemizin, yeryüzü şekilleri, bitki örtüsü, iklim çeşitliliği bir kıta büyüklüğünde etki oluşturmaktadır. İki kıta üzerinde kurulu olan ülkemizde üç farklı iklim tipi görülmektedir.

Ülkemizde görülen iklim tipleri ve özellikleri şu şekildedir:

*Akdeniz İklimi: Akdeniz İklimi, yazları sıcak ve kurak; kışları ılık ve yer yer yağışlıdır. Ülkemizde Akdeniz Bölgesi’nde, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, Ege Bölgesi’nde ve Maramara Bölgesi’nin bir kısmında görülmektedir.

*Karadeniz İklimi: Karadeniz İklimi’nde dört mevsim yapış bulunmaktadır. Sıcaklık ortalaması orta seviyededir. Karadeniz Bölgesi’nde ve Marmara Bölgesi’nde görülmektedir.

*Karasal İklim: Karasal İklim’de, yazları sıcak ve kurak; kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Doğu Anadolu Bölgesi’nde, İç Anadolu Bölgesi’nde, Marmara Bölgesi’nde etkili olmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Aynen bizim hocada aynı tıpatıp aynısını anlattı

  2. nida dedi ki:

    Ülkemizde 3 tip iklim etkilidir. Bunlar; Karadeniz, Akdeniz ve Karasal iklim tipleri… Karadeniz iklimi; Her mevsim yağışlıdır. Akdeniz iklimi; Yazları sıcak ve kurak; kışları ılık ve yağışlı geçer. Karasal iklim ise; yazları sıcak ve kurak; kışları soğuk ve karlı geçer.

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları