Türkiye’nin Önemli 3 Madeni Nedir Kısaca

Türkiyenin önemli 3 maden yatakları, Türkiyenin önemli 3 madeni nedir kısaca

Türkiye üzerinde bulunduğu topraklar bakımından madenlerden zengin bir ülkedir. Türkiye’de bulunan madenlerin en önemlilerinden 3 tanesinden bu yazıda bahsedeceğiz.

Bor

Bor koşullara göre yalıtkan ve iletken özellik gösterebilen bir maddedir. Tuz formundaki bu maden düşük sıcaklık değerlerinde yalıtkan, yüksek sıcaklık değerlerinde iletken niteliktedir.

Pek çok alanda kullanılan bor genelde eczacılık, boya, kimya, emaye, porselen, plastik, elyaf, ısıya dayanıklı cam gibi sanayi ürünlerinde sıklıkla kullanılır. Türkiye Dünya çapındaki bor rezervlerinin %70’ini barındırır. Kütahya, Bursa, Eskişehir ve Balıkesir yörelerinde bol miktarda bulunan bor yataklarından bor madeni çıkarılarak yabancı ülkelere satılır.

Krom

Krom demir sanayiinde demiri farklı niteliklere ulaştırmak amacıyla kullanılan bir madendir. Demiri daha dayanıklı hale getirmek amacıyla kullanılmasının yanında paslanmaz çelik yapımı da kromun kullanılmasıyla gerçekleştirilmektedir. Krom madeni Denizli, Eskişehir, Bursa ve Erzincan illerimizden çıkarılmakta ve taşınarak Antalya, Elazığ gibi illerimizde bulunan ferro krom fabrikalarında demirle birlikte işleme sokulur. Türkiye’de çıkarılan kromun yarısı yabancı ülkelere satılır.

Demir

Demir çok geniş sanayi alanlarında kullanılan bir madendir. Türkiye’nin çoğu yerinde bulunması ile birlikte en çok Sivas, Malatya ve Balıkesir’den elde edilmektedir. Bu şehirlerimizden sonra da Kayseri, Sakarya, Hatay ve Kahramanmaraş’tan da çıkarılmaktadır. Çok fazla demir çıkarılmasına rağmen bu kadar demiri işlemek için yeterli fabrika bulunmamaktadır. Türkiye’de bulunan Ereğli, Karabük ve İskenderun’daki demir işleyebilen fabrikalara elde edilen demir taşınır ve işleme tabi tutulur.

Türkiyenin Önemli 3 Madeni Nedir Kısaca Hakkında Görüşlerinizi Bizimle Hemen Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.