Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Haziran 2017

Türkiye’deki Önemli Göller ve Özellikleri

Türkiye’deki Önemli Göller ve Özellikleri

Bu yazımızda sizlere Türkiye’deki önemli gölleri ve Türkiye’nin önemli göllerinin neler olduğunu anlatacağız.

Türkiye’deki Önemli Göller ve Özellikleri

1- Yerli Kaya Gölleri

– Tektonik Göller:
Yer kabuğu hareketleri neticesinde ortaya çıkarlar ve oluşan çukurluklar su ile dolar, ülkemizde bulunan Tektonik göller şunlardır:
Sapanca, İznik, Manyas, Simav, Beyşehir, Eğirdir, Acıgöl, Burdur, Akşehir, Eber, Suğla, Kovada, Tuz , Hazar ve Van gölleridir.

-Karstik Göller: Kaya tuzu , jips , kalker içeren tabakalar varsa bu gölleri görme şansımız artar.

Karstik göller oluşurken, doğal afetlerde etkili olabilir. Bunlar, Kızılören obruk gölü, Kestel,Avlan, Yarışlı, Salda gölleridir.

-Volkanik Göller: Volkanik olaylar neticesinde oluşan patlama ile çukurlar açılır ve bu çukurlar zamanla göle dönüşür bunlar ülkemizde: Meke, Nemrut, Gölcük, Aygır gölleridir.

-Buzul Gölleri : Dağların tepelerinin buz ile aşındırılması neticesinde oluşurlar. Ülkemizde bu göllere örnek olarak : Ağrı, Erciyes, Kaçkar, Bolkar ve Aladağlar üzerinde yer alan göller bulunuyor.

2) Set Gölleri

– Alüvyal Set Gölleri: Alüvyonların taşınıp akarsuları kapatması neticesinde ağızlarda su birikir ve göller oluşur bunlara örnek olarak : Büyükçekmece, Küçükçekmece, Durusu, Ak yatan gölleri verilebilir

-Kıyı Set Gölleri: Dalga ve akıntıların biriktirdiği malzemelerin körfezlerin ağzında birikmesiyle oluşur. Bunlara örnek olarak ise, Bafa, Köyceğiz, Mogan, Eymir gölleri verilebilir.

-Heyelan Set Gölleri : Heyelan neticesinde akarsu ağzının kapanması ile beraber oluşurlar örnek olarak ise : Tortum, Abant, Zinav , Yedigöller,Sülük gölü verilebilir.

-Volkanik Set Gölleri: Volkan olayların sonucunda akarsu ağzının kapatılması ile oluşurlar. Örnek olarak : Van,Çıldır, Balık gölleri verilebilir.

-Yapay Baraj Gölleri : Atatürk, Keban, Karakaya, Hirfanlı barajlarının gölleridir.

Türkiyedeki önemli göller ile ilgili yazımızla alakalı yorumlarınızı sitemizde paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları