Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Türkiye’deki Önemli Göller ve Özellikleri

Bu yazımızda sizlere Türkiye’deki önemli gölleri ve Türkiye’nin önemli göllerinin neler olduğunu anlatacağız.

Türkiye’deki Önemli Göller ve Özellikleri

1- Yerli Kaya Gölleri

– Tektonik Göller:
Yer kabuğu hareketleri neticesinde ortaya çıkarlar ve oluşan çukurluklar su ile dolar, ülkemizde bulunan Tektonik göller şunlardır:
Sapanca, İznik, Manyas, Simav, Beyşehir, Eğirdir, Acıgöl, Burdur, Akşehir, Eber, Suğla, Kovada, Tuz , Hazar ve Van gölleridir.

-Karstik Göller: Kaya tuzu , jips , kalker içeren tabakalar varsa bu gölleri görme şansımız artar.

Karstik göller oluşurken, doğal afetlerde etkili olabilir. Bunlar, Kızılören obruk gölü, Kestel,Avlan, Yarışlı, Salda gölleridir.

-Volkanik Göller: Volkanik olaylar neticesinde oluşan patlama ile çukurlar açılır ve bu çukurlar zamanla göle dönüşür bunlar ülkemizde: Meke, Nemrut, Gölcük, Aygır gölleridir.

-Buzul Gölleri : Dağların tepelerinin buz ile aşındırılması neticesinde oluşurlar. Ülkemizde bu göllere örnek olarak : Ağrı, Erciyes, Kaçkar, Bolkar ve Aladağlar üzerinde yer alan göller bulunuyor.

2) Set Gölleri

– Alüvyal Set Gölleri: Alüvyonların taşınıp akarsuları kapatması neticesinde ağızlarda su birikir ve göller oluşur bunlara örnek olarak : Büyükçekmece, Küçükçekmece, Durusu, Ak yatan gölleri verilebilir

-Kıyı Set Gölleri: Dalga ve akıntıların biriktirdiği malzemelerin körfezlerin ağzında birikmesiyle oluşur. Bunlara örnek olarak ise, Bafa, Köyceğiz, Mogan, Eymir gölleri verilebilir.

-Heyelan Set Gölleri : Heyelan neticesinde akarsu ağzının kapanması ile beraber oluşurlar örnek olarak ise : Tortum, Abant, Zinav , Yedigöller,Sülük gölü verilebilir.

-Volkanik Set Gölleri: Volkan olayların sonucunda akarsu ağzının kapatılması ile oluşurlar. Örnek olarak : Van,Çıldır, Balık gölleri verilebilir.

-Yapay Baraj Gölleri : Atatürk, Keban, Karakaya, Hirfanlı barajlarının gölleridir.

Türkiyedeki önemli göller ile ilgili yazımızla alakalı yorumlarınızı sitemizde paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. nazlı dedi ki:

    daha bilindik göller olsun lütfen

  2. nazlı dedi ki:

    daha bilindik göller olsun size kocaman bir teşekkür ediyorum, sayenizde ödevimi bitirmiş bulunmaktayım.

Yorum Yaz