11:06 pm - Pazar Mart 26, 2017

Türkiye Suriye Savaşı Çıkar mı ? Son Durum

Cuma, 2 Aralık 2016, 9:00 | Güncel | 225 Yorum

TSK teyakkuzda

Gül, “Suriye’de olup bitenleri düşündüğümüzde bu tehlikeli durum konusunda silahlı kuvvetlerimiz karada, havada ve denizde teyakkuzdalar” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Suriye’de olup bitenleri düşündüğümüzde bu tehlikeli durum konusunda silahlı kuvvetlerimiz karada, havada ve denizde teyakkuzdalar. Sınırları korumakla görevli silahlı kuvvetlerimiz görevlerini yerine getirdiler” dedi.
Gül, “Normal şartlar olsa o zaman başka uygulamalar olabilir. Zaten angajman kurallarının uygulanacağı ilan edilmişti, duyurulmuştu. Dolayısıyla gereği yapılmış oldu.” diye konuştu.

Suriye 16 Stratejik Nokta Bombalanarak Karşılık Verildi !

Türkiye Suriye Savaşı son durum, Türkiye Suriye savaşı çıkacak mı çıktı mı , Türkiye Suriye Savaşı Başladı mı

“Radarla tespit edilen Suriye’deki noktalara top atışı yapılarak hedefler vurulmuştur” 

Başbakanlık açıklamasında, ”Bu menfur saldırıya, sınır bölgesindeki Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından angajman kuralları doğrultusunda anında gereken karşılık verilmiş, radarla tespit edilen Suriye’deki noktalara top atışı yapılarak hedefler vurulmuştur” ifadelerine yer verildi.

Suriye’den Şanlıurfa Akçakale’ye Top Mermisi Atıldı !

Suriye’de sınıra yakın çatışmalar nedeniyle Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine top mermisi düştü. Olayda 5 kişi öldü. Çoğu ağır 13 kişi yaralandı.

Suriye Ordusu ve Bağımsız Ordu Birlikleri arasındaki çatışmada bombaların hedefi yine Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesi oldu. Akçakale’de tedbir alan emniyet güçlerinin de bulunduğu yerin yakın bir noktasındaki bir eve havan mermisi düştü. Saat 15.00 sıralarından Suriye sınırından Açkale’deki bir eve düşen bombanın 5 kişinin ölümüne yol açtığı öğrenildi. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. Çoğu ağır 13 kişi yaralandı. Olayda çok sayıda polisin de yaralandığı öğrenildi.

Yine Suriye ile bir önceki olayda Suriye Türk Savaş Uçağımızı sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle vurdu. Türkiye ile Suriye arasındaki gerginlik iyice tırmandı. Cumhurbaşkanı, bu olay öyle kolay kapanacak bir konu değil dedi. Tavrını net bir şekilde dile getirdi. Öte yandan Suriye tarafından ortamı yatıştırmaya çalışan açıklamalar geliyor. Türkiye Suriye Savaşı sinyallerimi var diye soramadan edemiyoruz.

Yapılan yazılı açıklamada “Bugün saat 16.30 sularında Suriye rejim güçlerince açılan top ateşi sonucunda, Şanlıurfa’ya bağlı Akçakale ilçemizde 5 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 9 vatandaşımız da yaralanmıştır. Bu menfur saldırıya, sınır bölgesindeki silahlı kuvvetlerimiz tarafından angajman kuralları doğrultusunda anında gereken karşılık verilmiş; radarla tespit edilen Suriye’deki noktalara top atışı yapılarak hedefler vurulmuştur.” denildi.

Olayla ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla Dışişleri Bakanlığı tarafından gerekli diplomatik girişimlerin derhal başlatıldığı belirtilen açıklamada Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve Birleşmiş Milletler Konseyi üyesi bazı ülkelerin dışişleri bakanları ile telefon görüşmeleri yapıldığı aktarıldı.
Açıklamada, “Bu çerçevede NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile de bir telefon görüşmesi yapılmış; NATO Konseyi’nin acil olarak toplanması kararlaştırılmıştır. Türkiye, angajman kuralları ve uluslararası hukuk çerçevesinde, Suriye rejiminin ulusal güvenliğimize yönelik bu tür provokasyonlarını asla karşılıksız bırakmayacaktır. Olayda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına sabır ve metanet; yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz.” denildi.

Suriye’den Açıklama : Türkiye İdlib’deki hedefleri vurdu

Akçakale’de meydana gelen olayın ardından Suriye’deki bazı noktalara yapılan misilleme Suriye basınında da yer buldu. Suriye basınında yer alan haberde “Türkiye misilleme olarak İdlib’deki hedefleri vurdu” denildi.

Türkiye ile Suriye’nin Askeri Gücünün Karşılaştırması 

Suriye’nin uçağımızı düşürmesi sonrası savaş senaryoları havada uçuşurken; Türkiye ve Suriye’nin askeri gücü de karşılaştırılıyor. İşte rakamlarla iki ülkenin askeri gücü:

Suriye’nin Türk F4 savaş uçağını düşürmesinin ardından tansiyon gittikçe artıyor. Türkiye yolharitasını belirlemek için zirve üstüne zirve yaparken Başbakan Erdoğan bugün de muhalefet liderleriyle tek tek görüşecek.

Savaş hesapları ve senaryoları da havada uçuşurken Türkiye ve Suriye’nin askeri gücü de karşılaştırılıyor.

İşte rakamlarla iki ülkenin askeri gücü:

TÜRKİYE

*Asker sayısı: 612.900
*Uçak sayısı: 1940
*Tank sayısı: 4300
*Yerdeki silah sistemi: 69.774
*Deniz araçları: 265
*Topçu sistemleri: 1838
*Denizaltı: 16
*Fırkateyn: 19
*Mayın avlama gemisi: 20
*Amfimik gemi: 55

SURİYE

*Asker sayısı: 304.000
*Uçak sayısı: 830
*Tank sayısı: 5300
*Yerdeki silah sistemi: 25.406
*Deniz araçları: 19
*Topçu sistemleri: 2.160
*Denizaltı: 0
*Fırkateyn: 2
*Mayın avlama gemisi: 4
*Amfimik gemi: 3

Türkiye Suriye Savaşı çıkar mı , Türkiye Suriye Savaşı kim kazanır , Türkiye Suriye Savaşı çıkacak mı, Suriye Savaş Uçağını Vurdu Türkiye Suriye Savaşı son durum

Türkiye Suriye İle Savaşa Girecek

“Türkiye en fazla bir hafta içerisinde Suriye’ye girecektir, bu seçenek falan değil. Bunu Hasan Celal Güzel dedi, diyeceksiniz”

Sabah Gazetesi Yazarı Hasan Celal Güzel, Kanal 24 televizyonunda ‘Günün Manşeti’ programında Remziye Demirkol’a konuştu. Deneyimli yazar, Türkiye’nin 1 hafta içinde Suriye’ye gireceğini iddia etti. Güzel’in söyledikleri bununla da sınırlı değildi.Güzel, “Türkiye diplomatik olarak elinden gelen her şeyi yapmıştır. Bu işin dplomatik tarafı elbet devam eder ama bu sadece diplomasiyle çözülecek bir iş değildi. Halep bir Türkmen şehridir. Çok fazla bizim gerekçemiz var. PKK-PYD’nin kurulması, Ayrı bir Nusayri devletinin kurulmasının istenmesi, İç savaş – mezhep çatışmasının çıkması, Halep’in tarihi Türk şehrini şu anda harap etmeye çalışmaları, 3.5 milyon Türkmen yaşaması, bunların hangisi müdahale etmemizin sebebi değil? Türkiye yüzde yüz haklı olacak müdahalede ve müdahalenin zamanı da gelmiştir. Ben bunu bir savaş olarak görmüyorum, kimsenin burnu dahi kanamaz.” dedi. Güzel sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye en fazla bir hafta içerisinde Suriye’ye girecektir. Bu seçenek değildir tek yoldur. Türkiye girecektir orada barışı sağlayacaktır. Dikta yönetimini devirecektir ve daha sonra Suriye’nin öz evlatlarına Suriye’yi devredip vazifesini yapacaktır ve sonra gelen iktidarla da iyi ilişkiler kuracaktır.”

Türkiye Suriye Savaşı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz …

Türkiye İle Suriye Arasında Savaş Çıkar mı ? , Suriye Türkiye Savaşı , Suriye Türkiyeye Saldırı Yapacak mı Yapar mı , Türkiye Suriye Arasında Savaş Çıkacak mı ?  2016 , Türkiye Suriye Savaşı Kim Kazanır 2016 2017 , NATO Türkiye Savaşı Çıkar mı ?

225 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Türkiye Suriye Savaşı Çıkar mı ? Son Durum"

 1. rukiye dedi ki:

  Neden korkuyosun kardeşim ölmektenmi? Zaten 1kere olucez o da VATAN İÇİN müsluman olumden korkmaz hele vatani icin hiç!!!

 2. Said dedi ki:

  Arkadaşlar hepimiz Müslümanız ve bu toprakları emin olun kimseye yedirtmeyiz lakin mesele suriye savaşı değildir dünyayi kontrol etmek isteyenlerindir
  savaş büyük strateji gerektirir ve şuanda suriye belki pion olarak görebiliriz ve savaş çıkacaksa zaten çıkar önemli olan bu savaşta gururumuz ve onurumuzdur başkalarının dediği ile hareket etmek bizi yanlış yola sevkeder
  Ve biz osmanlı torunları olarak savaş isteyene meydan okuyacak cesarete sahibiz ve hicbir zaman pes etmeyiz bu yürek türk milletinin her ferdinde mevcuttur
  Ayrica biraz araştırma iyidir işte düşman karşıda gormuyormusunuz dünyayı kontrol etmek isteyen ve muslumanlara karşı olan ancak başta dediğim gibi basaramiyacaklar
  Suriye müslüman bir ülke olduğu için öncelikli olarak müslüman ülkeleri birbirine düşürme cabasindalar yanliz
  Biz gücümüzü bu şekilde gosteremeyiz
  Şuana kadar ülkemiz ve milletimiz için yapılan çalışma ve verdiğimiz gurur tablosunu gordüler ve ne yapacaklarını şaşırdılar aynisini yine yasiyacaklar haberleri yok
  Türk milleti için canını feda eden (ve bu zamana kadar şehit edilen) kardeslerimizin intikamını aldığımızi görmeden ölmek istemiyorum
  Hepsinin intikamı alınacaktır.
  Son olarak türk korkmaz korkutur…

 3. ABDUL KADİR ÇAKAR dedi ki:

  bizim dedelerimiz 2 nci dünya savaşını fetetti ben kıbrıs harakatını görgüm çanakkale savaşını dedelerimiz fettetdi türkiyeye evelallah böyle şavaşlar vız gelir çünkü türk askeri ya vatan ya ülüm der merak etmeyin suriye bize 48 saatlik işi var ondan sonra hepsi kaçarlar bizler vatan için ölürüz bu toprakları kimseye vermeyiz türkiyeyi koruyan alimlarimiz yatırlarımız şehitlerimiz her zaman türk ordusunu korur ordumuza allah güç kuvvet versin yeterki içimideki pkk temilensin bu naletler türkiyeyi satarlar lütfen bunların kökünü temizleyin artık şehit esker poli ölmesin şehit istemiyoruz

 4. GÖKHAN AYCEBİN dedi ki:

  ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN SAVAŞ ÇIKSIN KORKUMUZ YOK ÖLÜCEK OLAN HERKEZİN MEKANI CENNET OLSUN KORKUMUZ YOK ARTIK FAZLA ABARTILMAYA BAŞLADI KENDİ VATANIMIZDA ÖLELİM GAVUR VATANINDA ÖLMEKTEN İYİDİR BEN CANIMI VERMEYE HAZIRIM CIKICAKSA CIKSIN ARTIK HERKEZ HADDİNİ BİLMELİ..!

  • Adınız ...salih çalıskan dedi ki:

   ben burdan bise cıkaramadım türkiye suriye savası cıkcakmı isidmi bizi oldurecek yoka bizmi oraya gideceyiz yada hıcbırsey olmayacakmı soylermisiniz

 5. Firat dedi ki:

  Bana gore biz normal insanlardan farkli olan lanetli insanlar bir cok ulke icerisinde gizli is birliyi icerisinde ola bilirler ve bu lanetli insanlarin amaci biz diyer insanlari hayvan olarak kullanmakmis cunku bu lanetli insanlar kendilerinden olmuyan insanlari hayvan olarak gorurlermis duymussunuzdur yahudileri kib.

 6. firtina tufan dedi ki:

  İsin icinde ayrimcilik var arkadsslar

 7. firtina tufan dedi ki:

  Arkadaslar peki siz bunu düsündunuzmu turkiyede savas olursa almanya bizi alacak kendi topragımızda olursek olelim almanyaya gidersek ihlalden almanyada bizi patlatacaklar tayip turkiyeyi savasa sokuyo ama kendi topragımizda olursek basimiz dik iluruz vatan icin can feda olsun. (Ne mutlu türküm diyene) askelik yapanlar sehit oluyolar ne icin vatanini topragini korumak icin olursek toprak icin olelim. ((((Eşvedeele ilahe ilalah ve esvede ela muhamede adu ve resulü))))

 8. dev dedi ki:

  birgün büyük bir dev herkese dur diyecek

 9. tuana dedi ki:

  evet ya çıkmasın insanlar ölmesin ya .

 10. samet dedi ki:

  ulan herkez arkasından kokuyo çıkarsa ne güzell allahın izniyle gücümüzün yetti yere kadar savunuruz türkiyemiz biraz cesaretli olun korkmayın bukadar elbette bigün ölcez ha bugun ha yarın ne farkeder

 11. dml dedi ki:

  erdoğan naptın sen ya . hepimiz ölcez amk hepimiz :(

 12. Nil dedi ki:

  Çıkmasın savaş güzel ülkem seni çok seviyorum.Rabbim ülkemize zeval verme lütfen ülkemizi koru.

 13. mesut dedi ki:

  Savasinizinda sizinde amina bi ton koyim lan.acim ben ac.beni ve benim gibi yerlileri kovup suriyelileri ise aldilar .ev verdiler yardim ettiler.tekrar ediyorum savasinizinda sizinde alayininizin ta amina koyim.

 14. burak dedi ki:

  Nato Turkiye’ye savaşlarda asla yardımcı olmayacaktır..
  ama bizim başımızda ERDOGAN yüreğimizde OSMANLI kalbimizde ALLAH olduktan sonra eminim ki zafer bizimdir

 15. emirhan atcı dedi ki:

  ohahertürlübizyanitürkiyekazancakuçaksayısınabakppp1904bizimonlarınki830

 16. uyanin dedi ki:

  yav arkadaslar siz iyimisiniz.bu savasta tek kazanan herkezin arkasinda olna.haberleri takip edin herkezin arkasinda herkeze silah veren kim var?irakta savas cikardilar hala kendine gelmedi .sira suriyede amaclari milleti birbirile savastirp kaynaklarini alma.kaybeden sadece muslumanlar.100 parcaya bolduler oralari kimin kimi vurdugu belli degil .bizim bunun bi parcasi olmamiz akdar sacma bisey yok.sadece kaybettigimiz sehitlerimizle kalicaz.sonra soykirim yapti falan diycekler.kazanan herkezin arkasinda herkeze silah veren olucak.kaybedense muslumanlar. az uyanin artik

 17. firtina tufan dedi ki:

  Suriyeden savas olsa bile suriye kay beder suriye turkiyeye gectiginden beri kimse karisini cocuguna guvenip disari birakmiyor is varmi yok zor buluruz en mantiklasi devlet turkiyeye izin ve silah verecek gordugumuz suriyelinin kafasina sikacagiz olacak bitecek 1 saat icinte turkiye suriyenin pisliginde kurtulacak bunlarin hepsi vatan hayini biz turkler vatan icin canimizi veririz ama suruiyeliler ancak ayaklari gotlerine vurarak kacarlar

 18. recep dedi ki:

  Okadar süriyelı dolar sa memleketmze byle olur adamlar sawaştan kctılar kuck actık türkiyde sawaş cıkardılar

 19. safak dedi ki:

  Sonuna kadar de yil ölene kadar bizim kimseden korkumuz yok allahtan baska…

 20. recep dedi ki:

  çıkarsa napcaz ya of

 21. bosver dedi ki:

  Bence nato korumaz cunku oda bize dusman gibi

 22. furkan dedi ki:

  bence savaş çıkrsa iyi olmaz ama bunda akpenin suçu yok benn recep tayip erdoğana güveniyorum

 23. hayri dedi ki:

  suriye’nin herşeyi fazla olsabile yinede kaybetmetiz çünkü ALLAH müslümanların yanındadır savaş çıkarsa bile ALLAH korusun kazanırız…!

 24. emrah dedi ki:

  NORMALDE SAVAŞ ÇIKMAZ AMA AKP BÖYLE OY KAYBETMEYE DEVAM EDERSE BU ADAM ÜLKEYİ SAVAŞA SOKUP,MİLLETİ ”SAVAŞ ZAMANI BİRLİK ZAMANI” SÖYLEMLERİ İLE KANDIRMAYA ÇALIŞABİLİR

  • Elif dedi ki:

   Asil chp mhp sizleri kandirir zaten kandirmis hep chpnin sucu hdp birlik olup ic savasi cikartiyor daha ayak ta uyuyirsunuz bu akp sunu yap bunu yapti demeyi birakin hep birlik olalim suriyeliler gibi olmayalim suriyelilerin eline silahlari verecen onlarda savasacak vatani topragi icin ya cakmakla cozum degil sadece kaciyorlar korkaklar ne kaciyorsunuz durun savasin oleceksenide vatan topragin icin olun ya kimi deniz de kimi kacatak oluyor gitin suriyeye savasin bizlerde hep beraber olalim savasalim ya bune chp mhp tutanlar tayip diye diye kendimizi yok edecegiz ışid gozumuzun yasina bakmaz Turkiyeye girerse chp mhp bizleri koruyacaginimi saniyorsunuz bizleri ancak ancak Rabbim korur dua edelim hep birlikte Tuirkiye vatanimiz topragimiz ve canimiz namusumuz icin savaşalim arladaslar Allah a inanmayanlar dan korkmayanlardan olmayalim zalimlerle birlik olursak Biz biteriz olan bize olur İyi dusunun

 25. yusuf dedi ki:

  savaş çıkarsa suriye haritadan silinir türkler 1 günde suya gömer

 26. sacel dedi ki:

  Peki savaş çıkarsa bizi arkamizdan kim vuracak …..bide bunu düşünün ….

 27. mehmet emin kara dedi ki:

  savas her iki ulke içinde zarar ama bazı dıs guclerın hesabına gelebılır ıkı ulkede kendıne gelmelı bazı turk ve surıye dusmanlarının menfaatıne olur

 28. sümeyra dedi ki:

  savaş çıkarmak o kadar kolay değil neden zaten türkiye gelişmiş bir ülke olmasına rağmen nato ülkelerinden birisi dış ülkelerden birisi türkiyeye vursa bile nato üyesi olduğumuzdan dolayı nato izin vermez türkiyeyi koruma altına alır.

Yorum Yazın