Türkçe TEOG Soruları ve Cevapları (Merkezi Ortak Sınav)

Türkçe merkezi ortak sınavı bugün yani 28 Kasım Perşembe günü gerçekleştirildi. TEOG Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi Türkçe Merkezi Ortak sınav soruları ile cevap anahtarı derszamani.net farkıyla çok kısa bir süre sonra bu sayfa olacak. MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından TEOG Türkçe soruları ve cevapları açıklanır açıklanmaz bu sayfada yer alacak. Türkçe ortak sınav soruları, sizlerin yorumları, Türkçe ortak sınav soruları, Türkçe TEOG Soruları

Türkçe TEOG Ortak Sınav Soruları Açıklandığı An Bu Sayfada Olacak.

teog

Türkçe Ortak Sınav Soruları

1 sivrilmek sözcügü hangisinde ün kazanmak anlamındadır?
2 köşe yazarı suya sabuna dokunmayan bir yazı kaleme aldı. Deyimin cümleye kattığı anlam nedir?
3 öznel yargı içeren çümleler hangileridir?
4 mecaz anlam bulunan cümle hangisidir?
5 bir şehirde bütün ömrünü geçirenler……….parçada anlatılmak istenen hangisidir?
6 bin atlı çocuklar gibi şendikBin atlı dev gibi bir orduyu yendik. Şiirdeki söz sanatları nedir?
kendilerine has bir dünya yaratmayı başaramamış olabilirler. Vurgulanmak istenenözellik nedir?
8 hangi cümlede amaç sonuç ilişkisi vardır?
hangisi bilinçli tüketici olmayı sağlar?
10 gazete başlıkları ile ilgili hangisine değinilmemiştir?
11 metnin dil ve anlatımıyla ilgili hangisi söylenemez? (Örnekleme, devrik cümle, ikileme sorusu)
12 yaratıcılıkla ilgili yazar hangi soruya cevap vermiştir?
13 içime dolan mısralarda onların kalbini duyarım. Bu cümlede hangisi vurgulanmıştır?
14 hangisi özne ve yüklemden oluşmuştur?
15bereketli sofralar sunardı bize yıldızı bol gökler. Hangi öge yoktur?
16 zarf fiil hangisinde cümlede zaman anlamı katmıştır?
17 hangi cümlede sıfat fiil vardır?
18 evreni gösterecek tek pencere kitaptır. Bu cümledeki sıfat fiilin benzeri hangicümlede vardır?
19 hangisinde büyük harflerin yazımıyla ilgili yanlışlık yapılmıştır?
20 sessiz dereler, solgun ağaçlar, sarı güller….hangisinde virgül bu dizedeki işlevine uygun kullanılmıştır?

Türkçe Dersi TEOG Ortak Sınav Sorularını Hatırladıklarınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilir ve Okuyabilirsiniz.

Bugün saat 11:20’de başlayan Türkçe TEOG ortak sınavı 40 dakika sürdü. 8. Sınıf öğrencileri kendilerine bildirilen 8. Sınıf TEOG Türkçe ortak sınav konuları doğrultusunda soruları yanıtladılar. TEOG Türkçe Merkezi ortak sınav soruları ve cevap anahtarı ile Türkçe ortak sınav yorumları sorular nasıldı bilgisi bu haberde. Değerli öğrenciler TEOG Merkezi Sistem Türkçe Ortak sınav soruları MEB tarafından açıklanır açıklanmaz sizler için bu sayfaya ışık hızıyla ekleyeceğiz. Aşağıdan TEOG Türkçe soruları hakkında yorumlarınızı ve hatırladığınız soruları hemen paylaşabilirsiniz.

Türkçe TEOG Soruları Cevap Anahtarı ve Hatırladığınız Cevapları Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

79 yorum

 1. ya arkadaşlar şu matematikte internetten baktım adam çözmüş anlata anlata a yapmış ama ben d yaptım d olarak düşüonoyrum meb bakması lazım hatalı bence o soru

 2. Büyük harflerin yazımı ile ilgili olan soru kesinlikle D şıkkı olmalıdır. TDK’nın sitesine de girip baktığınız zaman “Akrabalık adı olup lakap veya unvan olarak kullanılan kelimeler büyük harfle baş­lar: Baba Gündüz, Dayı Kemal, Hala Sultan, Nene Hatun; Gül Baba, Susuz Dede, Telli Baba vb.” yazısını görebilirsiniz.

  • Türk Dil Kurumu yazım kılavuzunda da belirtildiği gibi akarabalık bildiren kelimeler küçük harfle başlar yalnız Salih Amca sorusundaki amca unvan sıfatıdır bu sebebten büyük yazılmalıydı eğer gerçek akraba amcası olsaydı iyelik eki alarak Salih amcam demeliydi Salih Amca dediğinde bu hangi amca belli değil gerçek amcamı yoksa Sarı Çizmeli Mehmet Amcamı belli değil. Hem A hem d şıkkkı doğrudur.Sorunun iptal edilmesi gerekir.Komşumuza da teyze ,hala ,amca diyoruz onlar bizim akrabamız mı oluyor.İptal için baş vurulmalıdır.

 3. Zekatlı soru baba ve dede olacaktı. Dier zekat sorusu da toprak ürünleri olacaktı 10-1 oranında verilir çünkü.büyük harflerin yazımı da a sıkkı olacaktı. Dier cümlenin ögeleri zarf tümleci olacaktı. Fraktal sorusu da a olacaktı çünkü fraktal olması için bi önceki adımı içinde içermesi ve belli bi oranda küçülmesi gerekir . Baska sorusu olan söylesin

   • “Akrabalık adı olup lakap veya unvan olarak kullanılan kelimeler büyük harfle baş­lar: Baba Gündüz, Dayı Kemal, Hala Sultan, Nene Hatun; Gül Baba, Susuz Dede, Telli Baba vb.” (TDK)

 4. arkadaşlar matematikdeki fraktal değildir sorusu ne olacaktı a şıkkı mı d şıkkı mı yoksa soru mu hatalı bilgisi olan varmı birde ne zaman yayınlanacak sorular elinde olan varmı?

  • bence de hatalı. çünkü a şıkkında şekil kaldığı yerden fraktala devam etmesi lazım. fakat öyle değil. d şıkkında da fazladan 2 küçük üçgen var. iptal olma olasılığını ise bilmiyorum. geçmişte hiç soru iptal oldu mu araştırmak lazım.

 5. ben cümlenin ögeleri sorusu vardı hangisi yoktur diyordu ben yer tamlayıcısı yaptım. bence en zor matematikti. türkçede büyük harf yanlışlığını ne yaptınız ? ben anadolunun doğusu şıkkını yaptım.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.