Türk Bayrağının Bugünkü Biçimine Gelinceye Kadar Geçirdiği Evreler

Türk bayrağının bugünkü biçimine gelinceye kadar geçirdiği evreler hakkında bilgi kısaca, Türk bayrağının bugünkü biçimine gelinceye kadar geçirdiği evreler

Türk bayrağı Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını ifade eder. Bu nedenle bu topraklarda yaşayan her birey için çok önemlidir. Ancak Türk bayrağı ilk oluşturulduğunda bugünkü gibi değildir, bazı değişimler geçirmiştir.

Tarihte farklı renklerde, farklı şekillerde ve farklı semboller içeren Türk bayrakları yer almıştır. Siyah, kırmızı, mavi, sarı, yeşil, beyaz gibi birçok renk kullanıldıktan sonra bugünkü halini almıştır. Bayrak kelimesinden önce de batrak, badruk gibi isimler almıştır.

Türklerin bayrak kullanmaya başlaması İslamiyet’i kabul etmeleriyle olmuştur. Bayraklarında milletçe önemsedikleri değerleri ve motifleri kullanmışlardır. Tarihte yer alan birçok Türk devletinden biri olan Gazneliler de İslamiyet’e geçmiş bir devlettir ve bayraklarında yeşil renk zemininde beyaz kuş ve hilal sembollerini kullanmışlardır. Bir diğer Türk devleti olan Karahanlılar ise kırmızı zemin üzerinde dokuz tuğ kullanmayı tercih etmişlerdir.

Büyük Selçuklu Devleti’nde iki farklı bayrak kullanılmıştır. İlk bayrakta mavi renk zeminli beyaz iki kartal ve yanında siyah ok ile gergin bir yay sembolleri kullanılmıştır. Daha sonra Selahattin Eyyubi başa geçince bayrak da değişmiş, sarı renk zemininde hilal tercih edilmiştir.

Günümüzde kullandığımıza benzer şekilde kırmızı zemin üzerine ay yıldızlı bayrak, ilk kez Osmanlı Devleti’nde resmi bayrak olarak 1793’ten itibaren kullanılmaya başlandı. Ancak Osmanlı Devleti’nin bayrağında yıldız sembolü sekiz köşeli olarak gösterilmişti. Bu yıldız daha sonra Sultan I.Abdülmecit döneminde değiştirilerek beş köşeli halini almıştır.

bayraklarod4

Türk Bayrağının Bugünkü Biçimine Gelinceye Kadar Geçirdiği Evreler Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

5 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.