Toplumun Gelişmesinde Sanat mı Bilim mi Daha Önemlidir

Pazartesi, 17 Şubat 2014, 13:09 | Sizden Gelenler | 19 Yorum

Toplumun Gelişmesinde Sanat mı Bilim mi Önemli hakkında bilgi kısaca, Toplumun Gelişmesinde Sanat mı Bilim mi Daha Önemlidir?

Sanat çoğu zaman bir hobi olarak görülmektedir. Faydası ise insanı olgunlaştırmasıdır. Bilim ise reel dünyanın gözlem ve deney yoluyla ürünlerini ortaya koyan bir alandır. Bir bilgi birimi oluşturmaktadır.

Sanat ve bilimin her ikisinin de toplumların gelişmesinde büyük rolü vardır. İkisi arasında bir seçenek yapmak oldukça zordur. Ancak tarihsel süreç bizlere sanatın toplumların gelişmesinde daha büyük öneme sahip olduğunu göstermiştir.

Eski toplumlar incelendiğinde günümüz insanına evrimleşmenin temelinde sanat olduğunu görüyoruz. Örneğin duvarlara birbirleriyle anlaşmak için çizdikleri resimler bir sanat olarak görülebilir ve bu sayede iletişimin temellerinin atıldığı yani günümüz modern insanına yaklaşmada en büyük adımın atıldığı söylenebilir. Ayrıca eski toplumların bizlere bıraktığı sanat eserlerine bakılıp onlarla ilgili bilgi edinilebilir. Yani bu toplumların dünya üzerinde bıraktıkları en büyük etki sanatlarıdır.

Bilim ve sanat iç içedir. Bir toplum ikisinin de peşinde koşmalıdır. Biri olmazsa toplum gelişemez. Ancak sanatın toplumun gelişmesine daha fazla katkı sağladığı savunulabilir.

       Toplumun Gelişmesinde Sanat mı Bilim mi Daha Önemlidir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

 2017 YGS Soruları ve Yorumlar İçin Tıkla

19 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Toplumun Gelişmesinde Sanat mı Bilim mi Daha Önemlidir"

 1. ipek dedi ki:

  sanat bir bilimdir bilimde sanattır dolaysıyla bu tartışmayı kim açtıysa biraz akıl melekeleri birraz uçmuş =)

 2. Hilal dedi ki:

  Bence kesinlikle bilim çünkü sanat da bir bilim dalıdır. bilim sadece teknoloji değildir. bilim yaşam tarzıdır. bilim her şeydir bazıları çizim sanatla ilgili falan demiş ama bilim olmazsa sanat da olamaz ama sanat olmazsa bilim de olr..

 3. asasasasasdsad dedi ki:

  bence sanat daha önemli çünkü bilimde bir alet tasarlarlar aklında canlardırırlar ve o aleti yapmaya başlamadan aklındakileri bir kağıda dökerler.resim yapmış olurlar.yani bilimin başında sanat olmalıdır yoksa kafamızda tasarladığımızı aynısıyla yapamayız!!!!!…..

  • Bilimci dedi ki:

   Tamam, sanatın bilim dalı olduğunu bilmiyorsun galiba..

  • adana dedi ki:

   ama ne kadar çizersek çizelim o aleti hayata geçirmek için bilim ve teknoloji gerekir. aynı zamanda bir ülkenin sanatı ne kadar gelişirse gelişsin teknoloji gelişmez ise o ülke saldırıya uğradığı zaman kaybeder…

 4. batu dedi ki:

  bence anlamlı ama daha uzun olsa 10 verridim ama 9 neyse asdassdsad

 5. cemre dedi ki:

  Bence bilim du önemli çünkü bilim olmasaydı sanatçıları yetiştirenler olmazdı

  • bilim dedi ki:

   bilim daha önemlidir çünkü bilim olmasaydı mağara resimleri yapıldığını nereden öğrenebilirdik

 6. elif süreyya kızıl dedi ki:

  olum hepiniz kafayı tırlatmışsınız mal

 7. isimsiz dedi ki:

  Sanat kulturel bakimdan bize zenginlikler kazandirir bilim ise bize gercekleri ogretir bunu cogu zaman deney ve gozlemlerle yapar ikisininde toplum gelisiminde rolu buyuk ancak bi karara varmak zor

 8. beyza dedi ki:

  ben sanat onemli degıldırı savunuyorum yardımcı olabilir misiniz ?

 9. Yaren dedi ki:

  Tabikide sanat onemlidir cunku sanatta tek bir dogru yoktur ama bilimde tek bir dogru vardir! Bende suan bu konuda munazaraya hazirlaniyorum ve sanati savunuyorum :) ^_^

 10. sema dedi ki:

  bence sanat daha önemlidir sonuçta geçmişimize baktığımızda onlarda resimlerle anlaşmışlardır

 11. melis dedi ki:

  anlamadım

Yorum Yazın