Toplumun Gelişmesinde Sanat mı Bilim mi Daha Önemlidir

Toplumun Gelişmesinde Sanat mı Bilim mi Önemli hakkında bilgi kısaca, Toplumun Gelişmesinde Sanat mı Bilim mi Daha Önemlidir?

Sanat çoğu zaman bir hobi olarak görülmektedir. Faydası ise insanı olgunlaştırmasıdır. Bilim ise reel dünyanın gözlem ve deney yoluyla ürünlerini ortaya koyan bir alandır. Bir bilgi birimi oluşturmaktadır.

Sanat ve bilimin her ikisinin de toplumların gelişmesinde büyük rolü vardır. İkisi arasında bir seçenek yapmak oldukça zordur. Ancak tarihsel süreç bizlere sanatın toplumların gelişmesinde daha büyük öneme sahip olduğunu göstermiştir.

Eski toplumlar incelendiğinde günümüz insanına evrimleşmenin temelinde sanat olduğunu görüyoruz. Örneğin duvarlara birbirleriyle anlaşmak için çizdikleri resimler bir sanat olarak görülebilir ve bu sayede iletişimin temellerinin atıldığı yani günümüz modern insanına yaklaşmada en büyük adımın atıldığı söylenebilir. Ayrıca eski toplumların bizlere bıraktığı sanat eserlerine bakılıp onlarla ilgili bilgi edinilebilir. Yani bu toplumların dünya üzerinde bıraktıkları en büyük etki sanatlarıdır.

Bilim ve sanat iç içedir. Bir toplum ikisinin de peşinde koşmalıdır. Biri olmazsa toplum gelişemez. Ancak sanatın toplumun gelişmesine daha fazla katkı sağladığı savunulabilir.

       Toplumun Gelişmesinde Sanat mı Bilim mi Daha Önemlidir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

46 yorum

 1. Bizim okulda münazara yarışması olacak bu nedenle bu siteye girdim ama biz teknoloji ve bilimi savunuyoruz bu konuyla alakalı da (teknolojiyi savunarak) bir yazı yazarmısın?

 2. Bizim okulda münazara yarışması olacak bu nedenle bu siteye girdim ama biz teknoloji ve bilimi savunuyoruz bu konuyla alakalı da (teknolojiyi savunarak) bir yazı yazarmısın?

  • Bilim bilgi demektir.Allah kâinatı sonsuz ilim ve kudretiyle en güzel bir şekilde yaratmıştır.Yani en büyük sanat eseri kainattır.İnsanlarda zamanla en büyük sanat eserindeki merak ettikleri şeyleri araştırmışlardır ve ve bilgi sahibi olmuşlar ve bu bilgi birikimine bilim demişlerdir.Ayrıca insanlar merak ettikleri şeyleri düşünürken de sanat etkilidir.Yani aslında bilim sanatın düşünme yöntemlerini kullanır.

  • ilk olarak bir milletin gelişmişlik seviyesi 3 nedene bağlıdır
   modern tıp
   bilim
   rekabet=teknolojı ile MÜMKÜN
   BİLİM BİLİM BİLİM
   biz ne söylesekte her tasın altından bilim çıkıyor. ayrıca sadece sanat ve kültürle gelişen bir ülke varsa söyle ömür boyu sanat icra edeceğim!!!

 3. Bence kesinlikle bilim çünkü sanat da bir bilim dalıdır. bilim sadece teknoloji değildir. bilim yaşam tarzıdır. bilim her şeydir bazıları çizim sanatla ilgili falan demiş ama bilim olmazsa sanat da olamaz ama sanat olmazsa bilim de olr..

 4. bence sanat daha önemli çünkü bilimde bir alet tasarlarlar aklında canlardırırlar ve o aleti yapmaya başlamadan aklındakileri bir kağıda dökerler.resim yapmış olurlar.yani bilimin başında sanat olmalıdır yoksa kafamızda tasarladığımızı aynısıyla yapamayız!!!!!…..

 5. Sanat kulturel bakimdan bize zenginlikler kazandirir bilim ise bize gercekleri ogretir bunu cogu zaman deney ve gozlemlerle yapar ikisininde toplum gelisiminde rolu buyuk ancak bi karara varmak zor

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.