Tarla Bitkileri Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Tarla Bitkileri bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Tarla Bitkileri Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Tarla Bitkileri Bölümü Tanıtımı:

Beslenme çok yaygın olarak kullanılan bitkilerin üretimi, türlerinin geliştirilmesi, ürünlerin modern yöntemlerle toplanması, depolanması, standartlaştırılması konularında eğitim yapmaktır. Bu bölüme girmek isteyenlerin fen bilimleri derslerinde başarılı açık havada çalışmaktan hoşlanan, doğayı ve bitkileri seven kimseler olmalıdırlar. Tariş, Çukobirlik, Antbirlik gibi tarım kooperatiflerde, gıda maddeleri, tarım ilaçları ve makineleri üreten fabrikalarda özel çiftliklerde ve devlet çiftliklerinde çalışabilirler.

Programın Amacı: Tarımsal laboratuvar programının amacı tarımla ilgili laboratuvarlarda çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Tarımsal laboratuvar programında matematik,istatistik, kimya, bitki besleme ve fizyolojisi, toprak bilgisi laboratuvar malzemeleri ve ölçüm bilgisi, su, toprak, bitki gübre ve gübre ürünleri, gıda ürünlerinin analizleri ile ilgili dersler okutulmakta ve uygulamalar yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler: Tarımsal laboratuvar programında okumak isteyenlerin fen bilimlerine özellikle biyoloji ve kimyaya ilgili ve bu konularda başarılı, görme duyumu keskin, ayrıntıyı fark edebilen dikkatli ve sabırlı kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Tarımsal laboratuvar programını bitirenlere “Tarımsal Laboratuvar Teknikeri” ünvanı verilir. Tarımsal laboratuvar teknikeri ziraat mühendislerinin yardımcısı olup resmi ve özel tarım işletmelerinde toprak, su, gıda maddeleri ve yerleri bileşiminde bulunan mineralleri, zararlı maddeleri vb. belirler ve ilgilenip rapor eder.

Çalışma Alanları: Tarımsal laboratuvar teknikerleri devlete ve özel sektöre ait çiftliklerde, tarım ilaçları üreten fabrikalarda iş bulabilirler. Tarımsal laboratuvar alanında yükseköğretim görmüş eleman sayısı çok az olduğundan mezunların iş bulma sorunu olmayacağı söylenebilir.

Tarla Bitkileri Nedir, Tarla Bitkileri Ne İş Yapar, Tarla Bitkileri Maaşları, Tarla Bitkileri İş İmkanları, Tarla Bitkileri İş Çalışma Alanları, Tarla Bitkileri Mesleği Hakkında Bilgiler, Tarla Bitkileri Bölümünün Geleceği, Tarla Bitkileri Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Tarla Bitkileri Bölümü Tercih Edilir mi, Tarla Bitkileri Tanıtımı, Tarla Bitkileri Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Tarla Bitkileri Mezunları Ne İş Yaparlar , Tarla Bitkileri Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Tarla Bitkileri İş Bulma Durumu

> Tarla Bitkileri Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

7 Yorum Yapılmış “Tarla Bitkileri Bölümü Nedir Tanıtımı

    1. Şuan babam ziraat mühendisi başta kendine göre bir yer açtı sonra maşallah işleri büyüdü ve kendine ait bir büro ve ardından bitkileri analiz etmek için fabrika kurdu bence çok iyi meslek.. İnsallah bende olucam :)

Bir Cevap Yazın

Top