Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ekim 2021

Tarla Bitkileri Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Tarla Bitkileri bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Tarla Bitkileri Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Tarla Bitkileri Bölümü Tanıtımı:

Beslenme çok yaygın olarak kullanılan bitkilerin üretimi, türlerinin geliştirilmesi, ürünlerin modern yöntemlerle toplanması, depolanması, standartlaştırılması konularında eğitim yapmaktır. Bu bölüme girmek isteyenlerin fen bilimleri derslerinde başarılı açık havada çalışmaktan hoşlanan, doğayı ve bitkileri seven kimseler olmalıdırlar. Tariş, Çukobirlik, Antbirlik gibi tarım kooperatiflerde, gıda maddeleri, tarım ilaçları ve makineleri üreten fabrikalarda özel çiftliklerde ve devlet çiftliklerinde çalışabilirler.

Programın Amacı: Tarımsal laboratuvar programının amacı tarımla ilgili laboratuvarlarda çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Tarımsal laboratuvar programında matematik,istatistik, kimya, bitki besleme ve fizyolojisi, toprak bilgisi laboratuvar malzemeleri ve ölçüm bilgisi, su, toprak, bitki gübre ve gübre ürünleri, gıda ürünlerinin analizleri ile ilgili dersler okutulmakta ve uygulamalar yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler: Tarımsal laboratuvar programında okumak isteyenlerin fen bilimlerine özellikle biyoloji ve kimyaya ilgili ve bu konularda başarılı, görme duyumu keskin, ayrıntıyı fark edebilen dikkatli ve sabırlı kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Tarımsal laboratuvar programını bitirenlere “Tarımsal Laboratuvar Teknikeri” ünvanı verilir. Tarımsal laboratuvar teknikeri ziraat mühendislerinin yardımcısı olup resmi ve özel tarım işletmelerinde toprak, su, gıda maddeleri ve yerleri bileşiminde bulunan mineralleri, zararlı maddeleri vb. belirler ve ilgilenip rapor eder.

Çalışma Alanları: Tarımsal laboratuvar teknikerleri devlete ve özel sektöre ait çiftliklerde, tarım ilaçları üreten fabrikalarda iş bulabilirler. Tarımsal laboratuvar alanında yükseköğretim görmüş eleman sayısı çok az olduğundan mezunların iş bulma sorunu olmayacağı söylenebilir.

Tarla Bitkileri Nedir, Tarla Bitkileri Ne İş Yapar, Tarla Bitkileri Maaşları, Tarla Bitkileri İş İmkanları, Tarla Bitkileri İş Çalışma Alanları, Tarla Bitkileri Mesleği Hakkında Bilgiler, Tarla Bitkileri Bölümünün Geleceği, Tarla Bitkileri Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Tarla Bitkileri Bölümü Tercih Edilir mi, Tarla Bitkileri Tanıtımı, Tarla Bitkileri Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Tarla Bitkileri Mezunları Ne İş Yaparlar , Tarla Bitkileri Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Tarla Bitkileri İş Bulma Durumu

> Tarla Bitkileri Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Mahsum dedi ki:

  Tarla bitkileri staj defterine ne yazacağımı bilmiyorum yardımcı olabilirmisiniz

 2. kevser dedi ki:

  bahçe tarımı mi tarla bitkileri mi
  iş olanak ve maaşları bilen var mı

 3. ali ylmaz dedi ki:

  2 yıllık bölüm tanıtımı yapılmış 4 yıllık olanı yapın veya değiştirim

 4. Emin dedi ki:

  Çok büyük bir tarıma elverişli topraklarımız var dede yadigarı bu topraklarda ekip biçip ticaret yapmak istiyorum bunun için okumam gereken bir meslek mi yani yararı olur mu bana veya daha yararlı bir bölüm var mı ?

 5. Cemre dedi ki:

  Okul bittikten sonra diplomada Ziraat muhendisi sayiliyorsunuz devlette sozlesmeli calisabiliyorsunuz yada kendi yerinizi acabiliyorsunuz

 6. hasan dedi ki:

  kendi iş yerimi acabilirmiyim

  1. serappp dedi ki:

   Şuan babam ziraat mühendisi başta kendine göre bir yer açtı sonra maşallah işleri büyüdü ve kendine ait bir büro ve ardından bitkileri analiz etmek için fabrika kurdu bence çok iyi meslek.. İnsallah bende olucam :)

   1. cengiz dedi ki:

    bu bölümde ziraat geçiyor ama tarla bitkileri mi yoksa bitki koruma okumak mı önemli işyeri açabilmek için?

 7. bulut dedi ki:

  kendi zirayi bayyi acabilirmi?

 8. Onur dedi ki:

  Bu bolumu bitirince is bulma imkanimiz yuzde kac?

 9. Veli dedi ki:

  Bölumden mezun olanlar zıraat mühendısı dıploması mı alcaklar ?

  1. Anonim dedi ki:

   Yok inşaat mühendisi

 10. gamze dedi ki:

  maasları hakkında bilgi

  1. Adınız ... dedi ki:

   devlete 3 ila 4 bin arası

Yorum Yaz