11:53 am - Cumartesi Mart 25, 2017

Sefiller Kitap Özeti Kısa

Pazar, 25 Eylül 2016, 22:32 | Öğrenciye Bilgiler | 118 Yorum

İlk sosyolojik roman olma özelliği taşıyan sefiller romanı özeti, kısa sefiller kitap özeti hazırladık.

Fransız yazar Victor Hugo’nun 1802 yılında Fransız tarihinin en hareketli zamanlarından dünyaya geldi. Eserlerinden biri de ünlü Sefiller kitabıdır.

Sefiller Kitabı Özeti:

Fakir bir kasabalı olan Jan Valjean, ailesini geçindirebilmek için bir parça ekmek çalar ve bu suçundan dolayı ona kürek cezası verilir. Bir çok kez kaçmaya çalışıp başarısız olmuştur ve 19 yıl boyunca hapiste kalmıştır. Tahliyesinden sonra yaşadıklarından dolayı topluma karşı nefret ve intikam duygularıyla doludur. Perişan bir halde kasabaya gelir ve orada yapılan iyilik karşısında hayatı değişir. O olaydan itibaren iyi ve fazilet sahibi, ahlaklı, hayırsever bir insana dönüşmüştür. Kuzey Fransa’da geçmişte yaşadığı olayları gizleyerek kendi işini kurmuştur, bol para kazanıp insanların sevdiği biri haline gelmiştir hatta o kasabanın belediye başkanı bile olmuştur.

Dedektif Javert ise Valjean’dan şüphelenmektedir ve onun hakkında bilgi toplamaya başlar. Jan Valjean için ise takip edildiği korkunç günler başlamıştır. Ancak isim benzerliğinden dolayı onun yerine bir başkası yakalanmıştır ve dava kapanmıştır. Jan valjean bu durumdan dolayı suçluluk hissetmektedir ve suçunu itiraf edip yine kürek cezasına çarptırılır. Olaydan bir kaç sene sonra kaçmayı başaran Valjean önceden biriktirdiği paralarla Fantin’in kızı olan Cosette’i arayıp bulur ve bir manastırda bahçıvanlık yapmaya başlar. Ancak hayatını mahveden takip burada da sona ermeyecektir.

Sefiller Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

118 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Sefiller Kitap Özeti Kısa"

 1. x şahsı dedi ki:

  Kısa olmuş

 2. Ali Erol dedi ki:

  Ne kısası ben yazmaktan elim kırıldı ama iyi bir özet

 3. memo dedi ki:

  iyi gibi yani ortalama

 4. Anonim dedi ki:

  Aynen öyle

 5. CENK dedi ki:

  EH GUZEL BIRAZ AMA KOPYA OLUYO

 6. özgür dedi ki:

  bence çooook kısa olmuş çoğu öğretmen bunu kabul etmeyecek tir. keşke az da olsa ayrıntıya girseymiş

Yorum Yazın