Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Nisan 2018

Sağlık Haftası İle İlgili Yazı

Sağlık Haftası İle İlgili Yazı hakkında bilgi kısaca.

İnsanın en önemli varlığı sağlığıdır. Hayatta her şeyden önce sağlık gelir. Çünkü geri kalan şeyleri yapabilmek için sağlığımızın olması gereklidir. Hasta insan görevlerini de tam anlamıyla yerine getiremez ve ne kendisine, ne ailesine, ne çevresine ne de topluma faydalı olamaz.

Birleşmiş Milletler Örgütü bu denli önemli olan sağlığın önemini toplumlara anlatabilmek ve onları bilinçlendirmek için her sene 7-13 Nisan günleri arasını Sağlık Haftası olarak belirledi. Birleşmiş Milletlere üye ülkeler de bunu bu şekilde değerlendirmektedir. Sağlık yardımı ve sağlık bilgisinin geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak bu haftanın temel amacıdır. Televizyon, radyo, dergi ve gazeteler bu hafta boyunca bu amaç doğrultusunda yayınlar yapar. Okullar da beden sağlığı ve sağlıklı beslenme ile ilgili bilgilendirme yapar. Her sene bir sağlık konusu BM tarafından seçilir. Örneğin bir hastalık seçildiğinde bu hastalığın ne olduğu, belirtileri, erken tanı ve tedavi süreci anlatılır.

Sağlık en eski çağlarda bile insanoğlunun üzerinde durduğu bir konuydu. Fakat bunun kaynağının ne olduğu sorusunun yanıtı bilimin gelişmesiyle paralellik gösterdi. İlk çağlarda doğa üstü güçlerin bunu yaptığına inanılıyordu ve düzeltmek için büyücüye gidiliyordu. Tıp, uygarlık ile paralel olarak gelişti ve bunun gerçek sebepleri anlaşıldı. Hastalıkların nedenleri bulundukça gerçek iyileştirme yöntemleri de geliştirilebildi.

Tıp sadece hastalığın ve hastaların üzerinde durmamaktadır. İnsan sağlığını daim kılmaya ve hastalıkları önceden engellemeye çalışmaktadır.

İnsanların sağlıklı yaşaması için dikkat etmesi gereken konular maddeler halinde şu şekildedir:

– Temiz olunmalıdır. Hem kendi bedenimiz hem de çevremizin temizliğinden sorumluyuz.

– Sağlığımızı bozan şeylerden uzak durmalıyız. Bunların başlıcaları alkol, uyuşturucu, sağlıksız beslenme, zehirli ilaçlar, zehirli hayvan sokmaları ve mikroplu ortamlardır.

– Çevre temizliğine önem verilmelidir. Umumi yerlerde her türlü mikrop bulunabilir. Bu yüzden çevre temizliğine önem verilmelidir ki mümkün olan en az kirlilik umumi yerlerde mevcut olsun.

Bu sayılanlar tüm yurttaşların ortak görevidir. Bunların yanında insanlar sağlıklarını korumak istiyorsa mevsimine göre giyinmeli, terli terli su içmemeli, havasız ortamlarda kalmamalı, sporla birlikte yaşamalıdır.

Tüm bunlara dikkat edilse de insan elbet hasta olabilmektedir. Bu gibi durumlarda hastanelere, dispanserlere ve sağlık ocaklarına başvurmalıyız. Doktorların tavsiyelerine ve reçetelerine uymalıyız.

images (3)

Sağlık Haftası Hakkında Bilgi Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

e okul