Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Mayıs 2017

Protez ve Ortez Bölümü Nedir Tanıtımı

Protez ve Ortez Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Protez ve Ortez bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Protez ve Ortez Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Protez ve Ortez Bölümü Tanıtımı:

Protez ve oretez programının amacı, organ kaybı durumunda yapay organların (protezlerin) ya da herhangi bir nedenle desteklenmesi, korunması ve düzeltilmesi gereken vücut kısımlarına uygulanan yardımcı cihazların yapımı konularında çalışacak sağlık personelini yetiştirmektir. Protez ve ortez teknikerleri, üniversite ve devlet hastaneleri ile özel hastanelerin rehabilitasyon bölümleri ve ilgili protez ve yardımcı cihazlar atöyelerinde çalışabilecekleri gibi kendilerine ait atölyeler açarak da maslaklerini uygulayabilirler.

Programın Amacı: Protez ve ortez programının amacı, organ kaybı durumlarında yapay organların (protezlerin) ya da herhangi bir nedenle desteklenmesi, korunması ve düzeltilmesi gereken vücut kısımlarına uygulanan yardımcı cihazların yapımı konularında çalışacak sağlık personelini yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Protez ve ortez programında öğretimin ilk yılında anatomi, fizyoloji, fizik, kinezyoloji, mekanik-biomekanik gibi temel dersler; ikinci yılda, protez-yardımcı cihazlar ve yapım yöntemleri, teknik resim, ölçme ve kontrol dersleri teorik ve pratik olarak okutulur. Bunun yanı sıra eğitim programının sonunda öğrencilere staj yaptırılır.

Gereken Nitelikler: Bu programda okumak isteyen öğrencilerin el-parmak becerisine, şekil ve cisimleri algılama gücüne sahip, titiz ve dikkatli kişiler olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Mezunlar “Protez ve Ortez Teknikeri” ünvanını alırlar. Protez ve ortez teknisyenleri suni uzuv protezleri, gövde korseleri, kısa ve uzun yürüme cihazları ve benzeri yardımcı cihazları bizzat ölçü alıp yaparlar.

Çalışma Alanları: Protez ve ortez teknikerleri, üniversite ve devlet hastaneleri ile özel hastanelerin rehabilitasyon bölümleri ve ilgili protez ve yardımcı cihazlar atölyelerinde çalışabilecekleri gibi kendilerine ait özel atölyeler açarak da mesleklerini uygulayabilirler. Ülkemizde bu alanda yeni açılan ve bilimsel düzeyde protez ve ortez konusunda eğitim, öğretim yapacak olan bu bölüm mezunlarına ihtiyaç çok fazla olup mezunlar kolaylıkla iş bulabilirler.

Protez ve Ortez Nedir, Protez ve Ortez Ne İş Yapar, Protez ve Ortez Maaşları, Protez ve Ortez İş İmkanları, Protez ve Ortez İş Çalışma Alanları, Protez ve Ortez Mesleği Hakkında Bilgiler, Protez ve Ortez Bölümünün Geleceği, Protez ve Ortez Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Protez ve Ortez Bölümü Tercih Edilir mi, Protez ve Ortez Tanıtımı, Protez ve Ortez Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Protez ve Ortez Mezunları Ne İş Yaparlar , Protez ve Ortez Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Protez ve Ortez İş Bulma Durumu

> Protez ve Ortez Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Zeynep dedi ki:

  Önü açık mı

 2. Mehmet dedi ki:

  Devlet hastanelerinde görevi ne

 3. Hüseyin dedi ki:

  ben bu bölümü yazdım bilen biri bana bu böüm hakkında bilgi wereilir mi?

 4. selim dedi ki:

  bu bülümün ataması nasıl

 5. ramazan dedi ki:

  Ben bu bölümden mezunum atanması bu son yıllarda iyi yerlese bilirsen iyi bölüm.

 6. ibrahim dedi ki:

  sizce gidilirmi ygs 2 de 271 bndeyim

 7. esma dedi ki:

  üniversitede 311 puan puuanla bu bölümü tutturulabiliyor ben arastırdım ancak maasını bilmiyorum maasını bilen varmı?

  1. Cahit ürperAdınız ... dedi ki:

   2300-2500 TL civarında

 8. Koray dedi ki:

  Maaşı ne kadar?

 9. süleyman dedi ki:

  maası ne kadar ben tercih etmeyi düsünüyorum

 10. mehmet dedi ki:

  maası ne kadar? kac yıllık?

  1. oya dedi ki:

   2 yillik diye biliyorm maas konusu hakkinda bilgim yok

 11. yusuf dedi ki:

  mezun oldugumda atanabilecekmym hemen kac puan gerekıyor

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları anneler günü mesajları