Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Meteoroloji Mühendisliği bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Meteoroloji Mühendisliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Tanıtımı:

Atmosfer olayları konusunda araştırma ve eğitim yapar. Meteorolog çalıştığı kurumda geniş coğrafi alanlarda ısı, yağış, basınç, nem, don vb. Yönlerden meydana gelen değişmeleri inceler, bölgelerin ısı, yağış, basınç, nem haritalarını hazırlar. Hava değişikliklerini önceden kestirmeye çalışır; atmosferdeki elektrik ve nem mekanizması üzerinde incelemeler yapar. Meteorogların özel sektörde çalışma imkanları pek olmadığından ve meteoroloji istasyonlarının sayısı az olduğundran bualanda iş bulma imkanlarının sayısı az olduğundan bu alanda iş bulma imkanlarının da sınırlı olduğu söylenebilir.Meteorologlar devlet kuruluşlarında görev alırlar. Bu nedenle kazançları, Devlet Memurlar Yasasınca belirlenmiş olup teknik elemanlara ödenen yan ödeneklerden yararlanırlar.

Programın Amacı: Meteoroloji mühendisliği programı, atmosfer olayları konusunda araştırma ve eğitim yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Meteoroloji mühendisliği programının birinci yılında, matematik, geometri, fizik, kimya, teknik resim, bilgisayar bilimi dersleri okutulur. Öğretimin diğer yıllarında ise meteorolojinin çeşitli uzmanlık alanlarında dersler verilir.

Gereken Nitelikler: Meteoroloji mühendisliği bölümüne girmek isteyen bir kimsenin normalin üstünde bir genel yeteneğe sahip, matematik, kimya, jeoloji, fizik, astronomi ve coğrafyaya ilgili ve bu alanlarda iyi yetişmiş, sabırlı ve dikkatli bir gözlemci olması gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Meteoroloji programını bitirenlere “Meteoroloji Mühendisi” ünvanı verilir. Meteoroloji mühendisi çalıştığı kurumda geniş coğrafi alanlarda ısı, yağış, elektrik basınç, nem, don vb. yönlerden meydana gelen değişmeleri inceler; bölgenin ısı, yağış, basınç, nem haritalarını hazırlar, hava değişikliklerini önceden kestirmeye çalışır. Meteoroloji teknik bir alan olup meteoroloji mühendisleri çeşitli dallarda uzmanlaşabilmektedirler. Örneğin sinoptik meteoroloji bir uzmanlık alanı olup dünyanın çeşitli meteoroloji istasyonlarından gelen gözlem raporlarının yorumlanması, belli bir bölge için kısa ve uzun vadeli hava tahminleri yapılması ile ilgilidir. Klimatolog belli bir bölgenin uzunca bir süre ısı, güneş ışığı, yağış miktarı, rutubet ve yağmur durumuna ilişkin geçmiş kayıtlarını toplar, değerlendirir ve tarım, hayvancılık, ticaret vb. alanlarda kullanılmak üzere hava tahmin raporları hazırlar. Dinamik meteorologlar hava ve akımlarına ilişkin fiziksel kanunları incelerler. Fiziksel meteorolog atmosferin kimyasal bileşimini, elektrik, ses ve ışık özelliklerini inceler. Endüstriyel meteorologlar ise hava kirlenmesi ve duman kontrolü üzerinde çalışırlar. Meteoroloji mühendisleri, hava tahmin istasyonlarında, atmosferdeki değişiklikleri doğru ve ayrıntılı bir biçimde saptayabilmek için günün 24 saatinde çalışma halindedirler. Bu nedenle meteoroloji mühendisleri nöbetleşerek görev yaparlar. Gece ve hafta sonu nöbetleri vardır.

Çalışma Alanları: Meteoroloji mühendislerinin çalışmalarına günümüzde giderek artan bir gereksinme uyulmaktadır. Ulusal savunmamızda, tarım, ulaştırma ve turizm alanında meteorologların vereceği hava tahmin raporlarına gereksinme vardır. Ancak meteoroloji mühendislerinin özel sektörde çalışma olanakları pek olmadığından ve meteoroloji istasyonları sayısı az olduğundan, bu alanda iş bulma olanaklarının da sınırlı olduğu söylenebilir. Meteoroloji mühendisleri devlet kuruluşlarında görev alırlar. Bu nedenle kazançları Devlet Memurları Yasasınca belirlenmiş olup teknik elemanlara ödenen yan ödemelerden yararlanırlar.

Meteoroloji Mühendisliği Nedir, Meteoroloji Mühendisliği Ne İş Yapar, Meteoroloji Mühendisliği Maaşları, Meteoroloji Mühendisliği İş İmkanları, Meteoroloji Mühendisliği İş Çalışma Alanları, Meteoroloji Mühendisliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Meteoroloji Mühendisliği Bölümünün Geleceği, Meteoroloji Mühendisliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Tercih Edilir mi, Meteoroloji Mühendisliği Tanıtımı, Meteoroloji Mühendisliği Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Meteoroloji Mühendisliği Mezunları Ne İş Yaparlar , Meteoroloji Mühendisliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Meteoroloji Mühendisliği İş Bulma Durumu

> Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. yahyayaksiz@gmail.com dedi ki:

  Allah rızası için bi mezun veya bu bölümü okuyan birisi merakımızı gidersin?
  Is imkanı
  Is bulma durumu
  En az ve kıdemli maaş
  İstanbulda iş imkanı
  Şehir dışıysa lojman
  Bu bölümden mezun olup da başka iş dallarında çalışmak
  Askeriye?

  Mail atın ve yorum atın lütfen

 2. Anonim dedi ki:

  1. Sınıfta matematik fizik kimya konuları zor mu yada meteoroloji ile ilgilimi

 3. Beyzanur Çelik dedi ki:

  peki ben bu bölümde kpss de ataması var mı yerleişir miyiz yoksa açıkta mı kalırız bunlar hakkında detaylı daha cok bilgi alabilirmiyiz .

 4. Mami dedi ki:

  Kesinlikle bu bölümü tercih etmeyin maaşı çok düşük

 5. Ahmet dedi ki:

  Bu bölümü geçen sene araştırmıştım güzel gözüküyordu ama gitmedim mezuna kaldım iyi ki gitmemişim iş olanağı teknoloji arttıkça azalıyor başka bölüm daha mantıklı geliyor devamlı takip ettiğim bölümler arasındaydı

 6. alp dedi ki:

  omü ye meteoroloji mühendisliği açılacak mıdır acaba?

 7. Birsorumvar dedi ki:

  Merhabalar,

  Meteoroloji mühendisliği tanımını çok güzel bir şekilde yapmışsınız. Ancak piyasa içerisinde hangi özel sektör firmalarında çalıştığına dair bilgi yok. Kariyer.net üzerinden bile başvuru yapmaya çalıştığımızda bu bölümle ilgili çok fazla ilan çıkmıyor. Bir meteoroloji mühendisi olarak, nerelerde çalışabilirim? Önereceğiniz firma isimleri var mıdır?

 8. tuğba baltutar dedi ki:

  meteoroloji mühendisliğini düşünüyorum fakat iş olanakları bakımından biraz düşünceliyim . maaş miktarı nasıl peki?

  1. İlhan dedi ki:

   Eğer kazanırsan yaz düşünme

 9. Semih dedi ki:

  meteoroloji müh ilk zamanlarda ve işte çalışma süresine kadar aldığı en az aldığı ve en fazla aldığı para miktarı nedir ? iş olanakları nasıl ? iş imkanlarında Sivil Havacılık var..Askeriyeye Bağlı olarak mı Çalışıyor Yardımcı olursanız Sevinirim

Yorum Yaz