Pollyanna Kitabının Özeti

Cumartesi, 3 Ekim 2015, 15:11 | Eğitim Dünyası | 11 Yorum

Pollyanna kitabının çok kısa özeti konusunda sizlere bilgi vermek amacıyla bu yazımız hazırladık.

Pollyanna Whittier, katı yapılı bir teyzesinin yanında yaşayan yetim bir kızdır. Pollyanna, benimsediği “Mutluluk oyunu” felsefesini babasından öğrenmiştir. Bir yaşlı kadın Pollyanna’nın babasına ihtiyacı olmadığı halde iki koltuk değneği veriştir ve kadın, adama o koltuk değneklerine ihtiyacı olmadığı için sevinmesi gerektiğini öğütlemiştir ve Pollayanna’nın mutluluk oyunu bu şekilde başlamıştır.

Pollyanna, sevimli ve sıcakkanlı bir kişiliğe sahipti bu nedenle teyzesinin yanında her ne kadar mutsuz olsa da kendisine sevinip mutlu olabileceği nedenler yatratabiliyordu. Mutluluk oyunu sayesinde teyzesinin sert yapısına aldırmıyordu. Mesela, Pollyanna, bir gün yemeğe kalmıştır bunun üzerine teyzesi, Pollyanna’nın hizmetçi ile sütle ekmek yiyeceğini söylemiştir. Bunun üzerine Pollyanna, sütlü ekmeği çok sevdiğini söyleyerek teyzesine teşekkür etmiştir.

Pollyanna, kısa süre içinde kasabadaki herkese mutluluk oyununu öğretmeye başlamıştır artık herkes onun sayesinde ufak şeylerden bile mutluluk çıkarır hale gelmiştir. Bu durumdan teyzesi her ne kadar rahatsız olsa da bu durumu engelleyememiştir ve zamanla Pollyanna’nın teyzesi de bu duruma uyum sağlamaya başlamıştır.

Bir gün Pollyanna bir trafik kazası geçirmiştir. İlk aşamada Pollyanna bu durumun ciddiyetini anlamasa da sonradan bir daha yürüyemeyeceğini idrak edebilmiştir ve artık mutlu olmak için nedenler üretememektedir. Bu durumun üzerine tüm kasaba halkı Pollyanna sayesinde mutluluk oyununu öğrendiklerini ve bu oyun sayesinde mutlu olmayı başardıklarını Pollyanna’nın teyzesi kanalıyla Pollyanna’ya iletirler.

Kısa bir zaman sonra Pollyanna tekrar yürümeye başlar ve bacağını bir süre kullanamadığı için bacaklarının kıymetini ve yürüyor olmanın mutluluğunu daha iyi anlamıştır.

Pollyanna Kitabının Özeti Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

 2017 YGS Soruları ve Yorumlar İçin Tıkla

11 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Pollyanna Kitabının Özeti"

 1. zehranur diyor ki:

  kesinlikle bayıldım hoca bana artı verdi 10 numara 5yıldız

 2. Suriyeli Kürşad diyor ki:

  Çok güzel sınıftaki herkes beni çalışkan zannediyor (ismim bu değil)xd

 3. alper diyor ki:

  MUHTEŞEM BÖYLE GÜZEL ANLATIMLI HİÇ BİYERDE YOK KİTAP SINAVIMIZ VAR :))))))))))))))))

 4. We ar Thé best diyor ki:

  Ya süper bir site hep buradan kopya çekeceğim

 5. Berke Güngör diyor ki:

  Çok güzel olmuş teşekkürler :-)

 6. sanane sitecim diyor ki:

  sınıfta herkes beni çalışkan biliyo la atk bni

 7. elif diyor ki:

  yani güzel idare eder kısa ama güzel

 8. Marissa cagla diyor ki:

  Saolun sinifta herkez beni bunun sayesinde caliskan zannediyor

 9. YusuF diyor ki:

  çok güzel çok sağolun

 10. TALHA diyor ki:

  güzel beğendim

 11. sıla diyor ki:

  mükemmel çok beğendim :)

Yorum Yazın

Yararlı Bağlantılar