11:15 am - Salı Aralık 6, 2016

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Nedir Tanıtımı

Çarşamba, 8 Temmuz 2015, 15:09 | Güncel | 15 Yorum

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Tanıtımı:

Petrol bulunması, çıkarılması ve üretimi konularında eğitim ve araştırma yapılır. Enerji Bakanlığı, Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, TPAO, ve ona bağlı şirketlerde, özel petro şirketlerinde, MTA Enstitüsünde, DSİ ve Botaş’ta çalışılabilir.

Programın Amacı: Petrol ve doğalgaz mühendisliği programı, petrolün ve doğalğazın bulunması, çıkarılması ve üretimi konularında eğitim yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Petrol ve doğalgaz mühendisliği programında fizik, matematik, kimya ve jeoloji gibi temel dersler; üçüncü ve dördüncü yıllarında ise petrol jeolojisi, petrol üretimi mühendisliği, doğalgaz mühendisliği, sondaj mühendisliği gibi petrol ve doğalğaz mühendisliği ile ilgili dersler verilmektedir. Dersler kuramsal ve uygulamalı olarak sürdürülmektedir ayrıca, öğrenciler yaz aylarında staj yapmak zorundadırlar.

Gereken Nitelikler: Petrol ve doğalgaz mühendisliği programına girebilmek için üstün bir akademik yeteneğe sahip ve fen derslerinde özellikle kimya konusunda başarılı olmak gereklidir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Petrol ve doğalgaz mühendisliği bölümünü bitiren öğrenciye “”Petrol ve Doğalgaz Mühendisi” ünvanı verilir. Petrol ve doğalgaz mühendisi, petrol yataklarının bulunması, çıkarılması ve üretimi ile uğraşır; bu işler yapılırken petrol arama ve sondaj çalışmaları jeologlarla birlikte yürütülmektedir. Jeotermal kaynakların bulunması ve üretimi çalışmaları da bu alanda yetişen mühendisler tarafından yapılır. Petrol ve doğalgaz mühendisleri sahada sondaj mühendisi, üretim mühendisi, rezervuar mühendisi, bankalarda yatırım mühendisi olarak görev yaparlar.

Çalışma Alanları: Petrol ve doğalgaz mühendisleri, Enerji Bakanlığı, Petrol İşleri Genel Müdürlüğünde; TPAO ve ona bağlı şirketlerde; özel petrol şirketlerinde, MTA, DSİ ve BOTAŞ’ta görev almaktadırlar.

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Nedir, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Ne İş Yapar, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Maaşları, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği İş İmkanları, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği İş Çalışma Alanları, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümünün Geleceği, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Tercih Edilir mi, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Tanıtımı, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Mezunları Ne İş Yaparlar , Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği İş Bulma Durumu

> Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

 2017 YGS Soruları ve Yorumlar İçin Tıkla

15 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Nedir Tanıtımı"

 1. kubra diyor ki:

  Bu sene bu bölümü okumak istiyorum benim(bayan) için bi sıkıntı olurmu ve maaşı hakkında bilgi verirmisiniz

  • Serkan diyor ki:

   Selamlar ITU’de petrol ve doğalgaz mühendisliği okuyorum. Mezun olduktan sonra çalışabiliceğin çesitli yerler var şantiyelerde çalisabilirsin mesela yada laboratuvarlarda da calisabilirsin kimyager olarak. He şu bi gerçek ki şantiyeler tehlikeli yerler özellikle petrol platformları petrolün kimyasal özelliginden dolayi daha da tehlikeli ama herkes için sadece bayanlar için değil

  • berkan diyor ki:

   düsen petrol fiyatlarından dolayı 2.000-2.500 gibi bi fiyat cekerler oda mezun olur olmaz beklmeyın sakın okumayın okuyanlar bıle bırakıyor cunku .. edit: Kuzenim

   • Serkan diyor ki:

    Hocam nerden aldın bu bilgiyi yada kuzenin nereden mezun bilmiyorum ama daha geçen sene itü mezunu bi arkadaşım Güneyyıldız Petrollerinde 5.000a başladı işe yanlış yönlendirmeyin insanları

 2. rehbeci diyor ki:

  petrol bölgelerinde yaşayan ve sağlam torpili olanlar yazbilir.gazetede petrol mühendisi iş ilani hiç görmedim. dolayısıyla yazmadan önce torpilinizi ayarlayın.

 3. orhan diyor ki:

  bu bölümü bitirdiğim zaman iş bulma imkanı yüksek mi ?eğer işe başlarsam maaşım ne kadar olur ?

 4. hasan ahmed moalim diyor ki:

  merhaba
  benim adım hasan, somaliliyim, istanbulda okuyorum, 11 sınıftayım TMciyim yani sosyal darsleri göreyorum
  bu bölümü okuyabilirmiyim?
  ben YÖS sınıfa giricağim burslu için kaç poin yapmak lazim?

 5. Adınız ... diyor ki:

  iş durumu nedır okul bıtırınce ….

 6. fatih serdar küpeli diyor ki:

  hangi ünıversıte ler alıyor örnek iki yıllık mı yoksa dört yıllıklar alıyor ygs den veya kpss den kac puan almak gerekır

  • muhammed akça diyor ki:

   iş olanağı fazla yok ama türkiyede özeller hariç 4 üniversitede bu bölüm var 280 puandan 430 puana kadar yerleşebileceğin üniversite var

 7. Reşit diyor ki:

  Sorularım şunlar: ilki iş olanakları nasıl??
  İkincisi ise maaşı ne kadar ??

 8. ibrahim diyor ki:

  bu bölümde kpss kaç puanlazım lys kaç puannı olmasılazım

 9. ajda diyor ki:

  benim merak ettiğim iki şey var.ilki ben bayanım sizce benim üstesinden gelbileceğim bi iş olur mu ve yada güçlük çekebilirmiyim? İkincisi maaşları nasıl?

 10. ismail diyor ki:

  bu bölümü bitirdiğim zaman iş bulma imkanı yüksek mi ?
  eğer işe başlarsam maaşım ne kadar olur ?

Yorum Yazın

Yararlı Bağlantılar