Peri Bacalarını Oluşturan Kayaçlar

Görünümleri ve oluşum şekilleri olarak ilginç bir geçmişe ve özelliklere sahip olan peri bacalarını oluşturan kayaç türü konusunda sizlere bu yazımızda bilgi vereceğiz.

3c750c3d-e609-4512-9b57-c721e25b0679Peri bacaları, sel sularını vadi yamaçlarından inerken tüflerden meydana gelen yapıları aşındırması sonucu meydana gelen oluşumlardır. Sel suları, dik yamaçlarda kendisine yol bulur, sert kayaları çatlatır ve bazen de bu kayaları birbirinden ayırır. Altlarda yer alan ve kolayca aşınan malzeme derin olarak oyulur böylece yamaç gerilemiştir, bununla birlikte üst kısımlarda da konik şeklinde şapkayı anımsatan gövdeler meydana gelmiştir.

Genellikle Ürgüp dolaylarında görülen şapkalı peribacaları konik gövdelidir, tepe kısımlarında ise kaya blokları yer almaktadır.

Peri bacalarının gövdeleri; tüf, tüffit ve volkan külünden meydana gelen kayaçlardan oluşurken, şapka bölümleri ise; lahar ve ignimbirit gibi sert kayaçlardan meydana gelmektedir. Yani dolayısıyla şapkayı meydana getiren kayaçlar gövdeyi oluşturan kayaçlardan daha dayanıklı ve serttir.

Peri Bacalarını Oluşturan Kayaçlar Nelerdir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.