5:26 pm - Cuma Mart 24, 2017

Patlıcan Biber Kurutması Nasıl Yapılır

Cumartesi, 8 Ekim 2016, 0:51 | Öğrenciye Bilgiler | 1 Yorum

Patlıcan biber nasıl kurutulur, patlıcan biber kurutması nasıl yapılır

Patlıcan Biber Kurutması

Patlıcan, dolmalık biber, acur, oyacak, iğne ve iplik bu işlem için gereken malzemelerdir. Öncelikle su ile dolu derin bir kap hazırlanır ve oyulmuş patlıcan, biber ve acurlar bu kaba konarak aşağı yukarı 2 saat bekletilir. İnce oyulmasına dikkat edilmelidir çünkü ne kadar ince oyulduysa o kadar çabuk kurumaktadırlar.

Ayrı ayrı iplere bekletilmiş oyuk patlıcan, biber ve acurlar iğneyle dizilir.

Bu aşamadan sonra biberler günde 2-3 saat güneşe bakacak kuru bir yere, patlıcan ve acurlar ise gün boyu güneş alacak bir yere asılır. Havanın nemi ölçütünde kurutma süresi değişeceğinden mütevellit kesin bir kuruma süresi yoktur. Bu yüzden patlıcan, biber ve acurlar rüzgarla birlikte tok sesler çıkartana kadar bekletilmelidir. Birbirlerine çarptıklarında tok sesler çıkartıyorlarsa kurudukları anlaşılır.

Kurumaları tamamlandıktan sonra kuru ve gölgeli bir yerde asılarak saklanırlar. Buradan sonra İhtiyaç görüldüğünde ipten alınıp suyla yumuşatılarak kullanılabilirler.

patlıcan biber kurutması

Patlıcan Biber Kurutması Hakkında Düşüncelerinizi ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Patlıcan Biber Kurutması Nasıl Yapılır"

  1. www.antepdukkani.com dedi ki:

    organik kuru patlıcanları her zaman sezonluk taze dolmalık patlıcan gaziantep’in ilk ve tek yöresel ürünleri sitesinden alabilirsiniz.

Yorum Yazın