Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Cuma Namazının Diğer Namazlardan Farkı

Cuma Namazının Diğer Namazlardan Farkı Nedir

Öğle namazı zamanında cemaatle birlikte kılınan Cuma namazı, dördü ilk sünnet, ikisi farz, dördü de son sünnet olarak toplam on rekattır. İlk sünnet, aynen öğle namazının ilk sünneti gibidir. Akabinde imam hutbe okumak üzere minbere çıkar. İç ezan müezzin tarafından okunur. Ezan bittiğinde ise imam ayağa kalkarak hutbeyi okumaya başlar.

Bu hutbelerde cemaate öğütler verilir ve insanlar bazı konularda bilgilendirilir. Hutbenin akabininde müezzin kamet getirir. Cemaat hep birlikte imamın arkasında düzgün bir saf oluşturarak niyet eder. Bu niyette “Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum imama” denilir. İmamla birlikte tekbir alınarak eller bağlanır.

namaz

 

“Sübhaneke” duasını takiben imam “Fatiha” suresini ve ek sureyi sesli bir şekilde okur. Cemaat sessiz bir şekilde imamı dinler. İmama uyan cemaat rükuda, secdelerde ve oturuşlarda okunması icap eden duaları okur ve ikinci rekatın sonunda imam ile beraber selamlarını verir. Dört rekat olan son sünnet bu farzdan sonra kılınır. Bu sünnet, öğle namazının ilk sünneti gibidir. Cuma namazı bu şekilde tamamlanmıştır. İsteyen müminler Cuma namazı bittikten sonra “zuhr-i ahir” ismiyle dört rekat, “vaktin sünneti” ismiyle de iki rekat daha namaz kılabilmektedir.

Akıllı ve ergenlik çağına ulaşmış, hür, yolcu olmayan, hasta olmayan ve özrü bulunmayan herkes Cuma namazını farz olarak kılmak zorundadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Aknartst dedi ki:

    Çok Teşekür Ediyorum :D

  2. sıla kalender dedi ki:

    çok teşekkürler

Yorum Yaz