Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mart 2018

Ormanlarda Ağaç ve Kereste Dışında Başka Hangi Ürünler Elde Edilmektedir

Ormanlarda ağaç ve kereste dışında başka hangi ürünler elde edilir hakkında bilgi kısaca özet, Ormanlarda ağaç ve kereste dışında başka hangi ürünler elde edilmektedir

İnsanlar ormanlardan pek çok şekilde faydalanırlar. Hatta bazı faydalarının farkında bile değillerdir.

Ormanlar yaşamamız için gerekli olan oksijeni üretirler. Şüphesiz bu hayatımızla ilgili olduğu için ormanların en önemli faydasıdır. Şehirlerde daha çok bina inşa edildiğinden yeşil alanlar tahrip edilmiş ve oksijen oranı da düşmüştür. Ağaçlar o kadar çok oksijen üretir ki sadece 1 çam ağacı 40 kişinin oksijenini üretir.

Ormanlar suyu kökleri, dalları, yaprakları ile tutarak fazla yağmur yağması sonucu oluşan selleri engellerler. Bu şekilde ormanlarla tutulan sular birikerek toprak tarafından emilir ve yer altı sularına katılır. Tam olarak büyümüş bir kayın ağacı tek başına 10 ton suyu tutabilir.

Toprağın üst tabakasındaki kısmı boş arazilerde bir yere tutunamayarak su gibi etkenlerle başka yerlere taşınır. Buna erozyon adı verilir. Erozyona sel, yağmur, rüzgar gibi faktörler etkili olur. Ormanlar toprağı taşıyacak olan bu faktörler için  set görevi görürler ve toprağın sürüklenmesini engellerler.

Bu faydalarının dışında ormanlardan elde edilen bazı ürünler de vardır. Kozmetik, boya ve kimya ile ilgili ürünlerin çoğu ağaç ve bitkilerden elde edilir. Bunun yanında reçine, çıra, yağ, ada çayı, çam fıstığı, kozalak, tomruk, tel direği, maden direği, sanayi odunu, sırık, çubuk, yakacak olarak kullanılan odunlar gibi ürünler ormanlardan elde edilen ikincil ürünlerdir.

Ormanlarda Ağaç ve Kereste Dışında Başka Hangi Ürünler Elde Edilmektedir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. burak dedi ki:

  elinize salık çok güzel olmuş teşekurler

 2. Havva Sena dedi ki:

  aklın varsa düşünürsün :D ağaçlardan bitkilerden kelebek , çiçek böcek vesaire gibi şeylerde elde edilir akıl akıl,aklın varsa gelde benimle takıll :D

 3. Kübra~Firdevs dedi ki:

  Sosyal araştırmam için süper.Ellerine sağlık admin çok güzel olmuş :)

 4. Oğuzhan dedi ki:

  süper :D

 5. aybüke dedi ki:

  süper :D

Yorum Yaz

e okul