Motor Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Motor bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Motor Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Motor Bölümü Tanıtımı:

Programın Amacı 

Motor programının amacı, her türlü motorun yapımı, bakımı ve onarımı alanında çalışacak ara insangücü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Motor programında atölye, teknoloji, malzeme bilgisi, matematik, teknik resim, beden eğitimi, atölye planlaması; ikinci yılda, fizik, kimya, genel mekanik, termodinamik, cisimlerin dayanımı gibi dersler kuramsal ve uygulamalı olarak okutulur. Öğrencilerin staj yapması zorunludur.

Gereken Nitelikler 

Bu bölüme gireceklerin, bedence güçlü ve sağlam pratik zekâya, mekanik yeteneğe, el-parmak becerisine sahip kimseler olması gerekmektedir. Ayrıca lisedeki fen derslerinde kuvveti yetişmiş olma, başarıda büyük kolaylık sağlar.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

Motor bölümü mezunları “Motor Teknikeri” unvanı kazanırlar. Bir motor teknikeri, çalıştığı kurumun yapısına göre mühendisten aldığı emirleri işçiye uygulatabilen ara eleman fonksiyonunu görmektedir.

Çalışma Alanları

Motor programını bitirenler genellikle otomotiv endüstrisinde veya motor tamir atölyelerinde çalışabilirler, isterlerse kendileri özel işyeri açabilirler.

Motor Nedir, Motor Ne İş Yapar, Motor Maaşları, Motor İş İmkanları, Motor İş Çalışma Alanları, Motor Mesleği Hakkında Bilgiler, Motor Bölümünün Geleceği, Motor Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Motor Bölümü Tercih Edilir mi, Motor Tanıtımı, Motor Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Motor Mezunları Ne İş Yaparlar , Motor Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Motor İş Bulma Durumu

> Motor Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

18 thoughts on “Motor Bölümü Nedir Tanıtımı

 1. mrb arkadaşlar bana bu sene şişli meslek çıktı vw yoksa mercedes mi seçeyim şaşırdım bi yardımcı olursanız sevinirim..

 2. Lise 2 de motor bölümünü seçecem çünkü otomotiv sektörü için stajerlik kaçıncı sınıfta yaparım maaşı ne kadar ?? İlerde otomotiv mühendisliği meslek girebilirmiyim ??

  1. Kardes bende motor bölümündeydim lisede suan araç Muayene istasyonunda devlet memuruyum tercih ederim

 3. önclikle slm bn motor bölümünü seçtim motor okuyacagım motor bölümünde hangi derler agırlıklı lütfen cvpp

  1. önclikle slm bn motor bölümünü seçtim motor okuyacagım motor bölümünde hangi derler agırlıklı lütfen cvpp

 4. Motor bölümü öğrencileri, eğer bu mesleği severek yaparsa iş bulmama diye bi sıkıntı yok. Piyasada eleman ihtiyacı çok fazla. Fakat ücret başlangıçta asgarii ücretle başlar ve maksimum alabileceğiniz rakam (işçi statüsünde) 1.500TL civarı olacaktır. Kendinizi geliştirir ek becerilere sahip olabilirseniz. Bu ücret aylık 2.500 TL lere kadarda çıkabilir.

 5. Ya arkadaşlar peki bu bölümde matematik cok gerekiyormu yani matematiginiyi olmsi gerkiyormu lutfen cevap verin

 6. Arkadaslar ben bagcilar eml ogrencisiyim motorlu araclar teknolojisi okuyorum su anda bmw servisinde stayer im okul bittikten sonra diplomamla birlikte is acma belgeside alcam bu ise ilk baslangicta 1,400-1,500 tl ile baslaya bilirsiniz bakım yapmayi biliyosaniz pirimlerle beraber 300-400 gibi ek gelirinizde olur belki daha fazla ama bakimdan daha fazlasini biliyosaniz 1700- 1800 tl de alabilirsiniz teknisyenlikte 4sene universite okursaniz danismanlik satis temsilcisi olrsaniz bu ucret 2300-2400 tlden baslaya bilir ve pirimler bu meslek olmez ve kolayca is bulabilirsiniz.

 7. ben çıraklık egitim merkezine gidecegim motor bölümünü seçip bir de işte çalışacagım gelecekte servislere girebilirmiyim her araba çeşidinin motorunu öğrenebilir miyim?

Bir Cevap Yazın

Top