Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü Tanıtımı:

Otelcilik, turizm sektörü içinde bir hizmet endüstrisidir. Bu endüstri, yerli ve yabancı konuk ve turistlerin, tarihsel ve kültürel inceleme amacıyla ya da spor yapmak, eğlenmek için düzenledikleri gezi ve konaklama, yemek yeme etkinliklerini kapsar. Otelci, bu amaca yönelik hizmet üretmek ve bunların standartlar ölçüsünde gerçekleşmesinin sağlamak üzere, bir dizi iş ve işlemlerle uğraşır. Otel yöneticilerinin işi fazla rahat sayılmaz. Otele gelen müşterilere bir oda (yatak) sağlamanın yanı sıra, onların yiyip içmeleri, eğlenmeleri için gerekli koşulları hazırlamak da otel yöneticisinin görevidir. Günümüzde büyük oteller, barınma gereksinimini sağlamaktan başka, nişan, düğün konferans,kongre gibi etkinliklerin de yapıldığı bir yer durumuna gelmektedir.

Programın Amacı: Turizm işletmeciliği ve otelcilik programının amacı, çağdaş turizm anlayışına uygun olarak, müşterinin her türlü ihtiyacını karşılamak üzere çok çeşitli hizmetleri veren modern otel, lokanta vb. Turistik yerleri yönetecek personeli yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Turizm işletmeciliği ve otelcilik programında ilk yılda temel matematik, hukuk, ekonomi, istatistik, muhasebe dersleri verilir. Daha sonraki yıllarda Türkçe, turizm işletmeleri ve yönetimi, pazarlama, konaklama tesisleri ve muhasebesi, personel yönetimi, turizm pazarlaması, iş hukuku, Türkiye’nin turizm coğrafyası, halkla ilişkiler ve yabancı dil gibi zorunlu derslerin yanında, ikinci bir yabancı dilin de yer aldığı seçmeli dersler verilmektedir. Eğitim kuramsal ve uygulamalı olarak sürdürülmektedir.

Gereken Nitelikler: Turizm ve otelcilik sektöründe çalışmak isteyenlerin dinamik ve sosyal yönleri kuvvetli insanlar olmaları gerekir. İnsanlarla iyi iletişim kurabilmek, müşterilerle etkileşimi sürekli olan bir meslek için çok önemlidir. Kendine güvenen, güçlükler karşısında şaşırmayan, çabuk ve doğru karar verebilen, sabır, nezaket ve anlayış vb. özelliklere sahip insanlar bu meslekte başarılı olabilirler.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Bu programı bitirenler “Turizm Yöneticisi” olarak, çeşitli tesislerde, değişik düzeylerde görev alırlar.Bu görevlerde başarılı oldukça üst kademelere yükselirler. Turizm işletmecisi ünvanı ile otel yöneticisi olarak çalışan turizm yöneticisi otele gelen müşterilere sadece geceyi geçirecekleri bir oda sağlamaktan değil, aynı zamanda onların yiyip içmeleri ve eğlenmeleri için gereken koşulları hazırlamaktan da sorumludur. Bugün büyük oteller bir barınak olmanın ötesinde, giderek çok çeşitli sosyal etkinliklerin (nişan, düğün, kongre, konferans, seminer vb.) yapıldığı yerler haline gelmektedir. Otel yöneticisi çeşitli beğenileri olan müşterilere çeşitli hizmetler veren bir otelin işleyişinden sorumludur. Otel, motel, lokanta vb. turizm tesislerinin yöneticisi, otelin çeşitli hizmet birimlerinde (resepsiyon, restoran, santral, oda servisi, alım-satım vb.) sorumlu kişileri görevlendirir ve bunların çalışmalarını denetler; müşteriye verilecek hizmetlerin çeşidini ve ödenecek ücreti saptar. Hizmetlerin sunuluşunda çıkan sorunları çözmek, müşterilerin şikayetlerini dinleyip, giderici önlemler almak otel yöneticisinin başlıca görevlerindendir.

Çalışma Alanları: Turizm işletmeciliği ve otelcilik mezunları daha çok otellerde ve turizm sektöründe çalışırlar. Teknolojinin ilerlemesi insanların boş zamanlarının ve ulaşım olanaklarının artmasına yol açmıştır. Bu da insanlarda çeşitli bölgeleri ve ülkeleri gezip görme isteği uyandırmaktadır. Yurtiçinde çeşitli amaçlarla seyahat eden insanların sayısının artması yanında,özellikle yurtdışından birçok insan gezip görme amacı ile ülkemize gelmektedir. Turist sayısındaki bu hızlı artış ülkemizde çok sayıda otel ve motel yapılmasına yol açmış, otelcilik de kendine özgü eğitimi olan bir uzmanlık alanı haline gelmiştir. Önümüzdeki yıllarda turizm alanındaki gelişmenin devam edeceği ve bu alanda iyi yetişmiş kimselerin iş bulma sorunu olmayacağı söylenebilir. Kişisel yetenek ve yabancı dil meslekte başarılı olmaya ve ilerlemeye olanak vermektedir.

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Nedir, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ne İş Yapar, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Maaşları, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik İş İmkanları, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik İş Çalışma Alanları, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Mesleği Hakkında Bilgiler, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümünün Geleceği, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü Tercih Edilir mi, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Tanıtımı, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Mezunları Ne İş Yaparlar , Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik İş Bulma Durumu

> Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Ayça Yağmur Demir dedi ki:

  Turizm bölümünde sayısal başarı önemli midir?

 2. Ayça Yağmur Demir dedi ki:

  Merhabalar ben şu an 9.sınıf öğrencisiyim Asım Kibar Turizm ve Otelcilik Lisesi’nde Operasyon bölümü okumak istiyorum bunun yanında kat hizmetleri ve ön-büro bölümü de var bilgisi olan birileri bölümler hakkında beni bilgilendirebilir mi? Ayrıca turizm’de iş bulma olanakları vs. Nelerdir ?

  1. Emin Beyhan dedi ki:

   Operasyon bölümünü istiyosan acentalarda staj yaparsın,ön büro okuyorum ben şu an daha iyi bana göre bu bölüm,otelde staj yaparsın ön büroyu seçersen.Kat hizmetlerine hiç girmiyorum seçme boş bir bölüm.

 3. Adil Bozkurt dedi ki:

  Ben bu sene tyt ayt sinavina hazırlanıyorum. Hangi bölümü sececigim hakkinda hicbir bilgim yok. Meyi secmeliyim neyi secmemeliyim kafam cok karışık. Bu bolum nasil ya da arayip beni aydinlatirsaniz cok memnun olurum

 4. Ömer dedi ki:

  2 yolluk için ne düşünürsünüz

 5. Gözde dedi ki:

  Muğla Datça yi kazandım trizm ve otel işletmeciliği nasıl bide hazırlık varmı

 6. mustafa önge dedi ki:

  arkadaşlar bu mesleği seçtikten sonra kendime ait bir tur şirketi kurabilir miyim

  1. Su dedi ki:

   Konaklama seçersen daha kolay olur

 7. Yasin dedi ki:

  Açıktan turizm otel işletmeciliği bölümü var bu bölümden mezun oldugun zaman otelde hangi konumdan başlıyoruz

  1. Arda dedi ki:

   Ben turizm lisesini kazandim ben kacinci sinifta staja gidicem

   1. Emirhan Kalaycı dedi ki:

    11 ve 12 geçerken

   2. Anonim dedi ki:

    10 11 sınıf

 8. hatice dedi ki:

  merhaba. Bu bölümü tercih etsem dil geliştirme şansım var mı acaba?

  1. Burak dedi ki:

   Yok ablacım kendine bağlı gelipte sana kimse dil öğretmez okuldada ogrenemezsin

  2. Zeynep aksoy dedi ki:

   Eğer seçtiğin okul da hazırlık varsa öğrenebilirsin ama iyi çalışmam gerek tekrar etmen gerek

 9. Meryemm dedi ki:

  Hem otel ve turizm okumak istiyorum ataması varmı yada meslek olarak nasil

  1. Anonim dedi ki:

   Var canım yaaa

 10. Oguzhan dedi ki:

  Antalya manavgat turizm ve otel isletmeciligine basliycammm nasilll

  1. Mirza dedi ki:

   Benimde oraya çıkmış kanka ama iğrenç bir yer

  2. Anonim dedi ki:

   Evrenseki ve çolaklıda kaliteli oteller bulunmakta

 11. Sema dedi ki:

  Kapali bayanlar için uygun bir meslek mi ?

  1. Anonim dedi ki:

   Kesinlikle hayır

   1. Batuhan dedi ki:

    Neye göre bunu söylüyorsunuz?

    1. Anonim dedi ki:

     otel yöneticileri bunu uygun görmüyor ve ibadeti açısından pek uygun değil okuyorum ve stajım yeni bitti

  2. Çağrı dedi ki:

   Ben otelde çalışıyorum kapalı bayan çalışanlar iş saatleri içerisinde başörtülerini çıkarmaktalar

  1. Zara dedi ki:

   Asgari ücret değişen bişey yok ve köpek gibi çalıştırıyolar

 12. Hatice dedi ki:

  Turizm ötelcilik bölümü okumayı düşünüyorum o bölümde okuyanlar bilgi verebilir mi ?

  1. Mvltky dedi ki:

   Ne bilmek istiyorsun mesela

 13. hakan dedi ki:

  Maaşlari ne kadar ?

 14. Merve dedi ki:

  Ben şimdi üniversite hazırlık yaptım meslek lisesi gıda bölümünü bitirdim turizm okumak istiyorum nerelerde çalışma imkanım var.

  1. Mvltky dedi ki:

   Bi kaç Sena önceye kadar önü kapalıydı sadce otel üzerine iş yapabiliyordum ama şimdi normal işletme mezunu gibisin hemen hemen ister otelde çalışırsın ister bankada ister kendi mekanını açarsın sana kalmış

 15. Anonim dedi ki:

  bana iskenderun 4yillik turuzm ve otelcikik gelio nsl bolum zormu

  1. Anonim dedi ki:

   Bizim okul iki hoca dışında kolay bölüm :)

 16. Aysulu dedi ki:

  Merhaba ,ben bu sene turizm ve otelcilik lisesine baslicam,ve hangi bölümü seçim yaparsam daha rahat iş bulabilirim? Ben 3 dil biliyorum 4. İngilizcem fazla iyi değil, ilginiz için teşekkür ederm!

 17. Aysulu dedi ki:

  Merhaba ben bu sene turizm ve otelcilik lisesine başlamak istiyorum,ama hangi bölüme gideceğimi karar veremedim,ben 3 dil biliyorum ve İngilizceyi daha ogrenirsem 4 olur. Çevirici gibi bölüm var mı acaba? Ya da hangi bölümü seçim yaparsam daha rahat iş bulabilirim?ilginiz için teşekkür ederim!

 18. Dj dedi ki:

  Kesinlikle turizim e gitmeyin beyler ve hanımlar amelillikten başka bişey yapmıyoruz hele hele antalaya kamelya hiç gelmeyin

 19. fatma dedi ki:

  Merhaba ben deniz ve liman işletmeciliği okuyorum ama otelde çalışmak istiyorum. Kendimi gelistirebilir miyim?

 20. Can Ugur dedi ki:

  Turızm Lısesını Bıtırdım Sınava Gırıcem Turızm bolumunu secıcem 4 yıllık otel yönetıcılıgını ıstıyorum hangı unıversıtede var bılen var mı ? İnstagram : MRCANUGUR

 21. Kasimpamukkale univ. dedi ki:

  Merhaba arkadaslar bende paü den turizm.seyahat islt.den mezun oldu 2 yillik okudum kac yilluk okumanin anlami yok turizmd3 kimse sizi direk otele mudur yapmaz oncelik en az artik 2 dil gerekiyor.ve turizmde 50 cesit alan var rehberlik secmenizi tercih etmem skintili is biraz animasyon alani super ve 5 yilda eglence müdürü olabilirsiniz, ama ben cok iyi para. Kazanmak istiyorum derseniz asci schef olmaya bakin kendinizi gelistirin bikac yil sonra dubaiye singapura filan is icin gidebilirsiniz. Aylik 8bin euro maas alanlar var,hatta arkadasimin babasi calisiyor 5 euroya bu yuzden turizmde yeme icme oncelik geliyor , eliniz yatkinsa gayette guzel estetik bir meslektir asciluk turkiyede de bu meslegin degeri cok facebooktan emrah köksal sezgin i takip edebilirsiniz suan adnan menderes univ,te de docent ama o da bi ascichef :) kendinize guvenin ve risk almaya bakin erkek arkadaslar ozelliklrde sizler gemiadami yada kurvasiyer gemileride dusunun derim hoscakalin hayatinizda basarilar…

 22. Ömer dedi ki:

  Bu sene Truzim ve Otelcilik lisesine basliyacagim ve onumde iki secenek var. 1) Yiyecek-İçecek bolumu 2) Seyahat ve Konaklama bolumu. Hangisi daha iyi ? Hangisini secsem daha iyi bir kariyerim olur ? Hangisinin is imkani daha fazla? Ya da ikiside ayni derecede mi ?Yoksa İkiside kendi alaninda basarili bolumler mi ? Benim icin cok onemli bu sorularin cevaplari simdiden ilginiz icin tesekkurler.

  1. Nurcan dedi ki:

   Turizm cok iyi bir okul bence.!-

   1. esra dedi ki:

    Kapalı bayanlar için uygun bi meslek mi

    1. Hamza dedi ki:

     Hayir,ablam okudu bu bolumu basortusu yuzunden otelde calisamadi biraz daha dikkat cekici acik olan kadinlar ariyorlar.

 23. Ömer dedi ki:

  Bu sene Truzim ve Otelcilik lisesine basliyacagim ve onumde iki secenek var. 1) Yiyecek-İçecek bolumu 2) Seyahat ve Konaklama bolumu. Hangisi daha iyi ? Hangisini secsem daha iyi bir kariyerim olur ? Hangisinin is imkani daha fazla? Ya da ikiside ayni derecede mi ?Yoksa İkiside kendi alaninda basarili bolumler mi ? Benim icin cok onemli bu sorularin cevaplari simdiden ilginiz icin tesekkurler.

 24. hakan dedi ki:

  Yabanci dil bilmek sart yoksa 4 yillik truzim oku bi hicsin.. bende truzim okuyorum o yuzden kendinizi ilk once yabanci dil konusunda gelistirin sonra zaten heryerde size is cok

 25. ceylan dedi ki:

  ben bu yıl 12.ci sınıftan mezun olucm ama otel işletmeciliği okumak istiyorm 2 yıllığa direk geçiş yapma hakkm var mı bununla ilgili bilgi verin lütfn

  1. ganime dedi ki:

   hayır 2 yıllıklar kalktı direk geçiş yok en az 160 alırsan ygs den 2 yılık gidebilirsin :)

 26. rahim dedi ki:

  ben turizim ve otelcilik bölümünü seçmeyi düşünüyorum iş imkanı nasıl olur ve maaş durumu ne olur ?

 27. cansu dedi ki:

  merhaba öncellikle sosyal iletişiminin mi iyi olması gerekir yoksa yabancı dilinmi

 28. olgun dedi ki:

  merhabalar 2 yıllık mezunların iş imkanları kısıtlı mıdır değil midir bu alanda 2 yıllık mezunların sıkıntıları olur mu?

 29. huseyin dedi ki:

  iyi gunler ben magosada dau (dogu akdeniz unuverstesinde) okuyorum . bolumum turizmdir ben yatay gecis yapmak istiyorum nasl olcak lutfen yardimci olun…

 30. salih dedi ki:

  merhaba ben öncelikle eğitim süresi konusunda sorum olucaktı eğitim süresi 4 yılmı acaba

  1. Zeynep dedi ki:

   Egitim dur dört yıl olarak geçmekte and bazi üniversitelerde hazirlik da var

Yorum Yaz