Kurum Nedir Özellikleri Nelerdir

Günlük hayatta çeşitli kuruluşları tanımlamak için kullanılan bir kavram olan kurum nedir vikipedi konusunda bu yazımızda sizlere bilgi vereceğiz.

Çocuk Esirgeme Kurumu, İş ve İşçi Bulma Kurumu gibi kelimeler kurum isimleri olarak adlandırılır. Ancak bilimsel anlamda kurum; çoğunluğunun aynı şekilde ve sık sık zamanlarda ortaya konan davranışların toplamıdır ya da örüntüleridir denebilir.

Kurumlar, sınırları belirli olan bir toplumda sosyal yaşamı birbirine benzer şekillerde gerçekleştirdiği ifade edilen ve bu duruma ortam sağlayan kültürel bir süreçtir aslında. Başka bir ifadeyle; davranış örüntüleri, toplumsal roller ve etkileşim zamanlarından meydana gelen kültürel sürecin büyük bir kısmını ifade etmek için kullanılan bir kavramdır diyebiliriz. Toplum içinde kurum kavramı denince akla “toplumsal kurum” olgusu gelmektedir.

Temel davranış örüntülerine bağlı olarak şekillenen kurumlar, bulunduğu topluma özgü bir yapıya sahip olur ve o toplumun kültürü, örfü, adeti ile yoğrulur.

Her toplumda farklı farklı bulunan temel kurumlar;

  • Aile Kurumu
  • Eğitim Kurumu
  • Siyaset Kurumu
  • Ekonomi Kurumu
  • Din Kurumu

Kurum Nedir Özellikleri Nelerdir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.