Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ocak 2018

Kurtuluş Savaşı Tarihi Özet

Kurtuluş Savaşı Tarihi Hakkında Bilgi Kısaca

Kurtuluş Savaşı Tarihi Özet

1.Dünya Savaşında Almanya’nın yanında savaşan Osmanlı Devleti savaşlardan yorgun ve yıpranmış olarak çıkmıştır. Herkese örnek olacak kahramanlık örneği mücadelelerine rağmen İtilaf Devletleri’nin ülke üzerindeki emellerine engel olamamışlar ve ülkeyi işgalden kurtaramamışlardır. Mondros ve Sevr Antlaşmalarının imzalanması ile parçalanmak üzere olan bir Osmanlı Devleti ortaya çıkmıştır.

Bu olumsuzluklar üzerine son padişah Sultan Mehmed Vahidüddin, Osmanlı Mebusan Meclisi’ni toplayarak bazı kararlar alınmasını istedi. Meclis tamamen işgalci kuvvetlerin isteklerinin tersi yönde kararlar aldı. Bu kararlar Misak-ı Milli adı altında İtilaf Devletleri tarafından öğrenildiğinde İngilizler duruma engel olmak için İstanbul’u kesin olarak işgal ederek Osmanlı Mebusan Meclisi’ne son verdi.

İşgalci devletlerin milleti hiçe sayan yaptırımları karşısında daha fazla beklemeyen Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Milli Mücadele denilen Anadolu direnişini başlattı. Halk kongreler ile bilinçlendirilip örgütlendi ve direniş daha planlı bir hale getirildi. Kuvayı Milliye hareketleriyle bir derecede mücadele edilebilmekteydi. ve sonunda hazırlıklar tamamlanıp 23 nisan 1920’de Ankara’da TBMM açıldı.

Bu dönemden sonra Türk milleti vatanını müdafaa etmiş, kahramanca savaşmıştır. Çok sayıda cephede mücadele vermesine rağmen art arda zaferler kazanan Türk ordusu ve bazı bölgelerde Kuvayı Milliye sayesinde Türk milleti düşmanları topraklarından arındırmıştır. Yeni meclisin aldığı kararlar doğrultusunda saltanat kaldırıldı ve Osmanlı hanedanının ülkeye girmesi yasaklandı.

Kurtuluş Savaşı’nın Dönemleri

Mondros Ateşkes Antlaşması’nın 31 Ekim 1918 tarihi ile Mustafa Kemal Atatürk’ün 9. Ordu Müfettişi olarak Samsun’a ayak bastığı 19 Mayıs 1919 tarihleri arasındaki dönem Birinci Dünya Savaşı sonrası dönem olarak adlandırılır.

Samsun’a giden Mustafa Kemal milli direniş için adımlar atmış ve halkın desteğini toplamıştır. Samsun’a çıkılması ile TBMM’nin açıldığı tarihe kadar olan bu dönem örgütlenme dönemidir.

TBMM’nin açıldığı 23 Nisan 1920’den ikinci Londra Konferansı’nın başladığı 1922 yılının Mart ayına kadar geçen dönemde halkın güveni kazanılmış, bu nedenle de hakimiyetin sağlanması dönemi adını alır.

Savaşın galibiyetle sona erdirilmesinin ardından Mart 1922’den 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetin ilanına kadar olan dönem de barışın sağlanması dönemidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. melike nur dedi ki:

  tam ödevlik bir konu

 2. merve dedi ki:

  çok iyi ödevimi böyle yaptım ama hepsi deftere yazmak zor oldu

 3. Anonim dedi ki:

  Çok güzel bunun sayesinde projeden 100 aldım

 4. nikolay sana komak nikolay dedi ki:

  Kısaca özet buysa üstü kalsın :D

 5. Anonim dedi ki:

  Çok uzun ama yine de güzel

 6. simay dedi ki:

  okadar güzel ki site

 7. Anonim dedi ki:

  ooooooooooooooooooooooooooo

  1. simay dedi ki:

   valla bence bundan daha güzel hiçbir tane site yok

 8. Sinan dedi ki:

  Ödevini bununsayesinde yaptım

 9. Ömer berat dedi ki:

  Ya site güzel ama uzun olsaymış ama yinede sevdim

 10. Ömer dedi ki:

  Ya site güzel ama uzun olsaymış ama yinede sevdim

 11. Anonim dedi ki:

  Gerçektende harika

 12. ad yok dedi ki:

  harika sevmeyen olmaz
  😊

 13. LEYLA dedi ki:

  Harika sanırım bir konuyu ilk defa bu kadar kısa sürede okuyunca anladım, elinize sağlık. 😉

 14. Ebrarsu dedi ki:

  Yaaa cok kötü desem inanmayın harika.

 15. helin dedi ki:

  çok güzel bir yazıydı çok teşekkürler çok işime yaradı.saolun.

  1. Anonim dedi ki:

   PROJE ÖDEVİNDEN GEÇTİMMMM

   1. Ömer dedi ki:

    Ya bizde geçtik

 16. azler dedi ki:

  harika bir bilgi beğendim

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları