Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Temmuz 2018

İpek Yolunun Türk Tarihi Açısından Önemi

İpek yolunun Türk tarihi açısından önemi, ipek yolunun Türk milleti için önemi kısaca

Çok eski çağlarda kullanılan bir ticaret yolu olan İpek Yolu; Antakya’dan başlar, Gaziantep üzerinden İran ve Afganistan’ın kuzeyinde bulunan Pamir Ovası’na kadar ulaşır. Gaziantep yöresinde giderken Malatya’yı da geçer; ardından Anadolu ve Trakyada’ki İzmir, Sinop, Trabzon, Antalya, Alanya gibi liman kentleri aracılığıyla Avrupa’ya kadar uzanır. Uzakdoğuda ise Türkistan bölgesinde Takla Makan çölünün kuzeyinden ve güneyinden iki farklı yol olarak ilerler, çöl bitiminden sonra iki yol birleşir ve Luoyang bölgesinde sona erer.

Tüm bu rotasının toplamında İpek yolu, Uzakdoğuyu, Hindistan’ı ve Çin’i, Avrupa’ya bağlayarak ticaret sektörü dışında felsefi akımlar ve kültür alışverişleri konusunda da birleştirici bir rol üstlenmiştir. İpek Yolu ile Çin’deki buddhacılık dini ve sanatsal faaliyetler de yayılma imkanı bulmuştur.

Doğuda kaliteli olarak üretilen ipek ve baharatın bu ticaret yollarıyla Avrupa’ya taşınması ile bu ürünlere olan istek artmış ve İpek yolu adi verilen ticaret yolu ortaya çıkmıştır. Başlama noktası Antakya ve tir olan yol, Pamir denilen bölgeye İran ve Afganistan’ın kuzeyinden geçerek ulaştıktan sonra duraklayarak dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen kervanlar ile ticari alışverişler yapılmaktadır. Yol Bakra denilen yerde Hindistan’a ve Rus Türkistanı’na ulaşmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bir ürün dünyanın bir ucundan Çin’e ulaşırken başka bir yöreye özgü bir ürün de dünyanın öbür ucuna kadar gidebilmektedir.

Uzun İpek yolu boyunca sadece ticaret yapılmamıştır. Zamanın şartlarında birbirinden habersiz olan toplumları birleştirici bir rol oynamıştır. Bu birleştirici özelliğinin yansımaları hala günümüzde devam etmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Amaya dedi ki:

  Eh işte

 2. Merkez dedi ki:

  Elinize sağlık öğretmen kesin beğenecek.

  1. Lütfiye Nurnaz Ceren dedi ki:

   bu hayatta allahın takdirini kazanmak daha önemli

 3. Anan dedi ki:

  Eh işte

Yorum Yaz