Kömürün Sanayide Kullanımı

Günümüzde ısınmak ve sanayide enerji üretmek amacıyla bir çok yakıt türü kullanılmaktadır. Bu yazımızda sizlere kömürün kullanım alanları konusunda bilgi vereceğiz.

komur1Tortul kayaçların katman şeklinde çökelmesi sonucunda meydana gelen katı, koyu renkli, karbon ve yanıcı gazlar bakımından zengin olan kayaç türüne kömür adı verilir ve torkugillerden meydana gelir.

Dünyanın bir çok alanında yerin derinliklerinde kömür çıkarılmaktadır. Organik kökenli olduğundan dolayı da kısmi ayrışma ve kimyasal dönüşüme elverişli bir kayaç türüdür ve bu sürece de kömürleşme adı verilir.

Kömür, günümüzde kullanım alanları geniş olan bir maddedir. Öncelikle evlerde küçük sobalarda ısınmak için kullanılan kömür, sanayi kurum ve kuruluşlarında da makinelerde enerji ve ısı üretmek amacıyla tonlarca kullanılan bir enerji kaynağıdır. Aynı zamanda madenlerin işletilmesinde, eritilmesinde ve şekillendirilmesinde de enerji ve ısı üretebilmek için kömürden geniş alanda faydalanılmaktadır. Bu nedenle de kömür her ne kadar kullanıldığıda havaya kirli gaz bıraksa da kullanım alanları sanayi alanında oldukça fazladır.

Kömürün Sanayide Kullanımı Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.