Kasırganın Zararları

Kasırganın çevreye zararları, kasırganın çevreye verdiği zararlar konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Aşırı yağış ve şiddeti yüksek olan rüzgarlarla birlikte kasırgalar da kendini göstermektedir. Şiddeti yüksek olan bir kasırga, fırtınanın merkezine yakın olan alanlara derbeder edebilecek güçtedir.

Kasırgayı getiren rüzgarlarında şiddeti de o kadar fazladır ki bu rüzgarların gücü yapıları yıkmaya ya da bu yapıların hasar görmesine neden olmaktadır. Kasırgalar yüzünden, çevredeki her şeyin dengesi bozulabilir. Öyle ki; ağaçlar devrilebilir ve bu ağaçlar arabaların üzerine yıkılarak arabalara da büyük zararlar verebilir. Deniz kıyılarında ise kasırganın etkisiyle birlikte plajlar aşınabilmektedir.

Çıkan bir kasırganın vereceği zararın büyük ya da küçük olması bir çok nedene bağlı bir durumdur. Mesela bu konuda kasırganın kategorisinin karaya doğrudan gelip gelmemesine ve sağ ya da sol tarafının bir yanan vurup vurmayacağına bakılmaktadır.

Kısacası, şiddetli bir kasırga sonucunda belirli bir bölge ya da kıyıda bulunan bir yerleşim yeri silinebilmektedir ve bununla da kalmayıp kentlere büyük ve onarılması zor zararlar verebilmektedir. Örneğin; 1996 yılında Abd’de meydana gelen kasırga saatte 241 km hızla geldi bu kasırga, sayılamayacak kadar evleri yıktı ya da onarılmayacak hasarlar verdi. Ağaçlar devrildi ve bir çok araç sırra kadem bastı. Bu kasırga bölgede 4 hafta hüküm sürerken bıraktığı zararların telafisi yıllar sürdü.

Kasırganın Zararları Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.