6:32 pm - Pazartesi Mart 27, 2017

Kafes Usulünün Osmanlı Devletine Zararları

Pazartesi, 2 Şubat 2015, 11:13 | Eğitim Dünyası | 1 Yorum

Kafes usulünün zararları konusunda sizlere bu yazımızda bilgi vereceğiz.

Osmanlı Devleti zamanında kardeş ölümlerine engel olabilmek ve buna bağlı olarak hanedanın erkek sayısının azalmaması için tedbirler almak adına I. Ahmet döneminde kafes usulü uygulamaya konmuştur. I. Ahmet döneminde uygulamaya konulan kafes usulünün yanı sıra, veraset sistemine ekber ve erşed kanunu da eklendi. Ekber ve Erşed kanununa göre tahta hanedanın en büyük ve en olgun erkek üyesi geçecekti. Diğer genç hanedan üyeleri ise kafes usulü uygulaması kapsamında muhafızlar eşliğinde bir kafeste yaşamaya devam edeceklerdi.

Kafes usulünün Osmanlı Devletine faydaları yok denecek kadar azdır ancak buna rağmen devleti zararları fazlasıyla olmuştur. Her şeyden önce şehzadelerin kafese kapatılarak muhafızlar eşliğinde yaşatılması şehzadelerin psikolojik olarak fazlasıyla yıpranmasına yol açmıştır ve böylece bu şehzadeler devlet işlerinden uzaklaşmışlardır ve bu durumda devletin zararına olmuştur. Kafeste kalan şehzadeler devlet işlerinden uzak kaldıklarından dolayı tecrübesiz ve cahil oluyorlardı bu nedenle tahta çıkma zamanları gelip tahta çıktıklarında ise hata yapma ihtimalleri oldukça yüksekti. Bu da devlet yönetimine zarar veriyordu.

Kafes Usulünün Osmanlı Devletine Zararları Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Kafes Usulünün Osmanlı Devletine Zararları"

  1. Yusuf Bey dedi ki:

    Kafes usulü keşke yapılmasaydı.

Yorum Yazın