Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Nisan 2017

Enderun Mektebi Hakkında Bilgi

Enderun Mektebi Hakkında Bilgi

Enderun Mektebini açan padişah II. Murat’tır. Ancak Enderun mektebi tam anlamıyla Fatih Sultan Mehmet döneminde faaliyetlerini yerine getirmeye başlamıştır. Fatih döneminde Enderun Mektebi devşirme mektebi olmaktan çıkmıştır ve devletin korunması için mülki, idari kadro için eğitim vermeye başlamıştır.

enderun101010Topkapı Sarayında yer alan Enderun Mektebi Birun (Dış kısım), Enderun (İç kısım) ve Harem olmak üzere üç bölümden oluşuyordu ve Sarayın Enderun bölümünde bulunuyordu.

1909 senesine kadar eğitim veren Enderun Mektebi, Türk Eğitim tarihinde önemli bir kurum halline gelmiştir ve böylece Türklerin eğitime katkısı göz ardı edilemez ölçüde olmuştur.

Enderun mektebine Acemi Oğlanlar sınıfından seçilen kişiler alınırdı ve bu kişiler Enderun Mektebine hazırlanmaları amacıyla Saray Mektebinde eğitilirdi.

Öğrencileri Hristiyan halkın yetenekli çocuklarının oluşturduğu Enderun Mektebindeki öğrenciler; akıllı, zeki, yetenekli ve yakışıklı öğrencilerdi. Bu öğrenciler devşirme sistemi ile toplanırdı sonrasında ise bu öğrenciler iyi birer Müslüman, güvenilir ve vasıflı birer devlet adamı ya da sanatkar olarak eğitilirdi. Ayrıca Osmanlı Devleti bünyesinde bulunan; İstanbul’a gönderilen diğer ülkelerin rehineleri de Enderun Mektebi’nde eğitim görüyorlardı.

Enderun Mektebinde eğitim dört grupta verilmiştir;

  • Öğrencilere beden eğitimi yaptırılırdı.
  • Öğrenciler saray işleri hakkında bilgi edinir ve bu işleri öğrenirlerdi.
  • Yetenekli olan öğrenciler yetenekleri doğrultusunda çalışır ve yetenekleri geliştirilirdi.
  • İslam dini hakkında teorik bilgiler alarak dini bilgileri artardı.

Enderun Mektebini Kim Açtı Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Halime dedi ki:

    İyi bir site Enderun Mektebi ile ilgili bilgi lazımdı yaptım.

  2. Betül dedi ki:

    Bence fena değil

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları miraç kandili mesajları