Ekonometri Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Ekonometri bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Ekonometri Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Ekonometri Bölümü Tanıtımı:

İktisat kanunun nicelik olarak ortaya konması ve çeşitli iktisat sorunlarının incelenmesi, uygun kararların alınması konularında eğitim yapılır. İktisat ve işletme mezunlarının çalışabileceği tüm alanlarda çalışabilir. Ancak daha çok bu alanlarda uygulama birimlerinde görev alınır.

Programın Amacı: Ekonometri programı iktisat kanunlarının niceliksel (kantitatif) olarak ortaya konması ve çeşitli iktisat sorunlarının niceliksel olarak incelenmesi, uygun kararların alınması gibi konularda eğitim yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Ekonometri programında eğitim süresi 4 yıldır. Bu programda okutulan derslerde daha çok iktisadi konulara, uygulamalı olarak da matematik, istatistik, yöneylem ve bilgisayar konularına ağırlık verilir.

Gereken Nitelikler: Ekonometri programına girmek isteyenlerin her şeyden önce sayısal düşünme yeteneği yüksek, sayılarla uğraşmaktan sıkılmayan, sosyal olaylara ilgili ve disiplinli çalışmaya alışkın kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Ekonometri bölümünü bitirenlere kimseler “Ekonometrist” ünvanı ile görev yaparlar. Ekonometristler, lisans öğrenimi boyunca iktisat öğrencilerinin aldıkları önemli temel ve uygulamalı iktisat derslerinin çoğunu aldıkları için iktisat mezunlarının çalışabileceği tüm alanlarda çalışabilir ve aynı veya benzer işleri yapabilirler. Buna ek olarak aldıkları dersler daha çok sayısal bilgilere dayalı olduğu için çalıştıkları kamu veya özel sektör kuruluşlarının araştırma birimlerinde mikro ve makro iktisat, uluslararası iktisat ve yöneylem alanlarında uygulamaya dönük araştırmalar yapabilirler.

Çalışma Alanları: Bu bölümü bitirenler iktisat, yönetim ve işletme mezunlarının çalışabileceği tüm alanlarda çalışabilirler; ancak daha çok bu alanların uygulama birimlerinde görev alırlar.

Ekonometri Nedir, Ekonometri Ne İş Yapar, Ekonometri Maaşları, Ekonometri İş İmkanları, Ekonometri İş Çalışma Alanları, Ekonometri Mesleği Hakkında Bilgiler, Ekonometri Bölümünün Geleceği, Ekonometri Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Ekonometri Bölümü Tercih Edilir mi, Ekonometri Tanıtımı, Ekonometri Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Ekonometri Mezunları Ne İş Yaparlar , Ekonometri Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Ekonometri İş Bulma Durumu

> Ekonometri Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

42 Yorum Var. Siz de Hemen Yorumunuzu Yazabilirsiniz!

 • fatma

  İYİ GÜNLER,
  bölümü tercih etmeyi 2 yıldır düşünüyorum, bilgi almak için sormadığım kimse kalmadı, muhasebe hocam çok zor dedi staj yaptığım yerde kimse bu bölüm hakkında bilgi sahibi değil ekonomi duyduk ama öyle bölümü çıktı yeni mi? diye sürekli soruyorlar ama nedense o kadar kötü düşünce var ki işsiz kalırsın diyen den tut 4 yılda bitmez diyenler,ama AHMET arkadaşımıza katılıyorum hocalarımdan biri de bana aynı şekilde öneri Verdi gittiğin okulda en iyi notu almaya çalışmak yerine konuyu anlamamı ve başka konularda kendimi geliştirmemi önerdi eraspus yapmamı hatta kendini sağlama al istersen dedi 2 yıllık da açıktan bölümüne yakın bir bölüm daha oku zaten açıktan okumamın doğru olacağını söyledi.

 • Açelya

  Trakya Üniversitesi 1. sınıf ekonometri öğrencisiyim lisemi anadolu lisesi matematik yani sayısal bölümü olarak bitirdim.Tabki de kimse ders çalışmaya bayılmıyor ama çalışmaya yatkın olan arkadaşlarıma tavsiye ederim. istatistik kesinlikle çok zor. Sürekli çalıştım ve ortalamam sadece 2.72 olabildi. alttan ders bırakmadım ama bu dönem daha çok zorlanıyorum. Ve siz düşünün ilk senem ilerleyen senelerde neler olucak hiçbir fikrim yok. bu tarz sitelere girip bölümüm hakkında hala araştırma yapıyorum. ve yazımı değerlendirip mali müşavirin yanında çalışmayı planlıyorum. iş konusuna gelince. Türkiye de yaşadığımızı lütfen unutmayalım tanıdığı olan insanlar öncelikli olarak işe yerleştirilcekler bize eğer yer kalırsa işe girebileceğiz. Dal olarak çok iyi çünkü iktisad ve işletmenin yerine de geçebiliyorsunuz. çünkü onlardan kat kat daha bilgili oluyorsunuz. bazı iktisadçılar ekonometrisyenlerden yorum almadan iş yapamıyor bu yüzden her ne kadar zor olsada bölümümü seviyorum. ilk tercihimdi zaten istediğim yerdi diyebilirim.. sizlere başarılar diliyorum.

 • HasanK

  Dokuz eylül üniversitesi ekonometri 2. Sınıf öğrencisiyim arkadaşlar size tavsiyelerim olacak ekonometri İİBF nin tıpıdır. Yani bir derse girmezseniz özellikle matematik ve istatistik derslerine ipin ucu kaçıyor dersleri günü gününe takip etmek zorundasınız ve sadece sade matematik görmüyorsunuz iktisadi uygulamalarını da görüyorsunuz yani bunada hazırlıklı olmanız gerekiyor 2. Sınıfa geçene kadar zaten İİBF de ki bütün ortak dersleri görüyorsunuz örnek: işletme bilimi sosyal psikoloji muhasebe (finansal) hukukun temel kavramları iktisada giriş istatistik(cidden çok zor bir ders sürekli çalışmanız tekrar etmeniz ve örnek çözmeniz gerekiyor) türk dili ve matematik seçmeli dersler size kalmış bu arada hazırlık okumanızı tavsiye ederim İngilizce yi öğrenin bu bölümü seçecek arkadaşlar tıp kazanmış gibi düşünsünler kendilerini çünkü hiç alışık olmadığınız dersler ve konular göreceksiniz zaten burda sizin göstereceğiniz reaksiyon çok önemli çünkü alışmaya öğrenmeye kendinizi hazırlamazsanız bu bölümü geçemezsiniz matematik alt yapınız yoksa hiç önermem bu volüm beynin sağ ve sol lobunu kullanmaya itiyor inanın 4. Yılın sonunda saçlarını dökülür benim ikinci sınıfta başladı dökülmeye iş imkanları konusunda da diyeceğim İİBF mezunu diye bakıyorlar size ama kendinize nitelik katmanız lazım İngilizceyi ana diliniz gibi bilmeniz gerekiyor (özel sektör için) MS office programlarını çok iyi bilmeniz gerekiyor ve yüksek lisans yapın burda yazmamış bu bölümden mezun olduğunuz da formasyon ile matematik öğretmeni olablirsiniz hangi bölümü okursanız okuyun işletmeler tecrübesiz elaman almaz o yüzden yazlarınızı kendinize tecrübe edinebileceğiniz işler seçin bedava çalışın gidin bedava çalışın ama CV nize eklensin x firmasında şu pozisyonda çalıştım diye hatta sizden memnun kalırlarsa niye sizinle ilerde çalışmasınlar? Önerilerim böyle ama benden size öneri en az iki yabancı dil bilin çok rahat edersiniz cesareti olmayan yazmasın bu bölümü sağlıcakla kalın.

 • Can

  Bende ekonometri düşünüyorum matematikle aram oldukça iyi TM öğrencisiyim bilgisayarla da gayet iyi ISA olanakları hakkında bilgi verebilecek varmı ?

 • Selinay

  yorumlardaki soruları okuduktan sonra bir kaç bir şey eklemek istedim ileri matematik adı altında başlayıp oldukça yoğun bir matematik temposu adı altına giriyosunuz başlangıç olarak türevden başlıyorsunuz bu yüzden alt yapınız olması gerekmekte aksi taktırde geri kalma ve herkesten fazla emek vermek durumunda kalıyorsunuz her ne kadar tm bölümüde olsa sayısal öğrencilerinin de ağırlıklı olarak tercih listesine eklediği bir bölüm

 • selinay

  Ekonometri 2 sınıf öğrencisiyim kendini geliştirmek ilerde iyi sonuçlar elde etmek isteyen ve sayısal zekasına güvenen herkese tavsiye ederim

 • volkan

  Merhaba,

  Dokuz Eylül Ekonometri 2011 mezunuyum. Çok çok zor bir bölüm, açıklamada denildiği üzere sayılarla ve matematikle aranız aşırı iyi, hatta sempati duymanız gerek. İstatistik, iktisadi, bilgisayar ve matematik üzerine bu branşların gördüğü tüm bilgileri ekstralarıyla göreceksiniz. Kısacası bitirmek zor olan fakat övünebileceğiz bir bölüm. Fakat şuan ülkemizde TÜİK dışında adam akıllı Ekonometri mezunu arayan bir yer yok. Bu yüzden İ.İ.B.F. mezunnuysan yeter mantığı malesef devreye giriyor. Yorulmayın arkadaş, gidin başa bölüm okuyun, yazık bu kadar eğitimin hiçbir karşılığı yok.

 • Elif

  Ben de Çukurova Üniversitesi ekonometri bölümünü istiyorum ama matematiğim hiç iyi değil bu bölümde okuyan veya mezun arkadaşlar yardımcı olabilir mi? Dersler çok zor mu?

 • Furkan Ekonometrist

  Dokuz Eylül Üniversitesi Ekonometri 1. Sinif öğrencisiyim.İibf arasindaki bolumlerden en avatajlilarindan birisi(Tabi kisinin yeteneklerine ve calismasina bağli olarak değisir)Gercekten matematiği seviyorsaniz ve sayisal derslere ilginiz varsa yazmanizi tavsiye ederim.İstatistik ve Matematik en onemli derslerimizin basinda geliyor.Sormak istediginiz bir seyler olursa yardimci olmaya calisirim.

  • Bedriye

   Matematik derken aşırı zor mu benim matematik yeteneğim pek yok ama muhasebe tarzı matematiği çok severim

  • Selin

   Dokuz eylul ekonometri dusunuyorum ben de su an 12. Sinif ogrencisiyim. Her hangi bir sosyal medya veya gmail araciligiyla iletisime gecebilirsek cok sevinirim

  • Şeyma

   Bu hafta içinde tercihlerimiz var dokuz eylül ekonometri tutuyo ben gitmek istiyorum ama herkes cidden cok kötü seyler yazıyo bide sey bölüm İngilizce mi ona göre ikinci öğretimi yazmayı düşünüyorumda sayfasında herhangi bi bilgi yok baktığımda

  • Funda

   İs imkanları hakkında bilgi almak istiyorum ben , dokuz eylülde tercih yapmay düşünüyorum ama işe odaklı olduğum için kararsizim?

 • tugçe

  bende bu sene inönü ekonometri düşünüyorum okuyan ya da mesun olan arkadaşlarımın düşünceleri nasıl ne tavsiye ederler?

 • hatice

  ben bu sene hazırlık yaptm hala hangi blmü sececegme karar veremedm ekonemtriyi dşnydm ama yorumlara bakıyorum çok fena ne yapmalıyım birisi bana yardımcı olursa çok sevinirim . kamu yönetimi , maliye ,işletme arası gidip geliyorum ne yapmalıyım acilen bu bölümlerden birini okuyan varsa bana yardımcı olabilir mi?

 • hüseyin

  trakya üniversite ekonometri mezunuyum ilk başlarda ooo siz iktisat fakültesindeki bütün bolumlerden daha iyi ve ayricalisiniz falansiniz filansiniz dendi. gel gör ki okul bitince geri kalan bütün iktisat bölümlerinden bi farkin yokmus aradigin bütün is başvurularında ekonometri yada işletme kamu ceko diye ayrım yapmiyor hepsi ibbf mezunu diye geçiyor sonuç olarak belli başlı bi alanın yok herkes ya bankacı yada muhasebeden başka bi alan bulamıyor yok çünkü kpss lazım torpil lazım o lazım bu lazım.

 • Rıdvan

  merhaba ben ekonometri bölümünü tercih etmekle etmemek arasında kaldım çalışma alanları neler bitirdiğimizde hemen işe başlayabilirmiyiz bu bölüm hakkaında bilgi verirseniz sevinirim…

 • gizem

  Merhaba, ben de ekonometri okuyorum şu an 1.sınıftayım ve bu yaz hem çalışmak istiyorum hemde bana okulda faydası olsun istiyorum bölümümle ilgili çalışabileceğim bir alan var mı?

 • dilber

  bende bu sene İnönü ünüverstesinde ekonometri bölümünü tercih etmeti düşünüyorum.TM bölümünden mezunum matematiğide severim. ekonometri bölümünü kazanmış arkadaşlarım çok sıkıntı çeker miyim? cevaplarınızı ve yorumlarınızı bekliyorum…

 • ramazan

  kısacası iş sen de bitiyo ona bakarsan her bölümde işsiz kalma riski var önemli olan nitelikli çıkacaksın üniversiteden

 • Ramazan Koyun

  Ben cumhuriyet ekonomteri kazandın bölüm gerçketen zormuş ama iş bulma konusunda fazla sıkıntı çekmezsin diyolar hayırlısı der. hocam da dedi yüksek lisans filan yapın diyolar lisansla gezmeyin diyolar

 • matruşka

  ben de çukurova ekonometri ingilizce bölümünü kazandım..çoookkk güzel bi bölüm,öğretmenlikten kat kat daha iyi. hayatta

 • merve

  Ayni sekilde bende cukurovada ekonometri dusunuyorum fakat okudugum yorumlar acaip derecede tirsmama ve kararsiz kalmama sebep oldu.

 • semih

  ben bu sene bu bölümü tercih etmek istiyorum fakat araştırdım ve korktum ciddi anlamda giren herkes pişman çok zor diyorlaar (ölümcül derecede) bunları yazanlar tembel insanlar mı yoksa normal insanlar mı bilmiyoorum ama şikayet eden çok kimse var neyse bu bölümde okuyan veya bitirmiş olan varsa artıları eksileri nelerdir merak ediyorum bilgisayarla aram iyi matematikle orta derecede çukurova ing ekonometri yazmayı düşünüyorum her gün burayı kontrol edeceğim tercihin son gününe kadar lütfen yardımcı olun çok kararsızım teşekkür ederim.

  • BÜŞRA

   seninde söyledğin gibi ekonometri bölümüne zor diyenler tembel değilde ekonometri bölümünün amacını kavrayamamış insanlardır. ben de çanakkale ekonbemetri bölümü öğrencisiyim 4. senem ve hiç alttan dersim yok. zor yanı sadece diğer bölümlere göre biraz daha fazla çalışacaksın.

  • mert

   hic gerek yok okumaya ben 9eylul mezunuyum 3.15ortalamayla sinif 3.su olarak bitirdim su an issizim basvurmadigim ilan kalmadi kpss alana hazirlandim fakat bize dogru duzgun kontenjan bile ayirmamislar ve de kpssde girmemiz gereken alan derslerini gormuyosunuz isletmede okuyan arkadaslarim yata yata ders gecerken siz surekli calismak zorundasiniz hic bir artisi yok ben cok pismanim bi senede hazirlik okudum 5senemi hibe ettim iktisat ya da maliye secin en azindan kamuda sansiniz olsun

   • cansu

    işletmede okuyanlar kolaylıkla bıtırdı dıyorsun ama ısletme de 3 dil var bende dokuzeylul dusunuorm ekonmtrı ama yorumlar fena

   • Ahmet

    Arkadaslar ben trakya üniversitesi ekonometri 1.sinif okuyorum bence iibfnin en.iyi bölümü diger ibf bolumlerine nazaran calisma alani daha genis unutmayın ki paraya dokunan ekonomiyle ilgilenen hic bi meslek bitmez oyle ben issizim diyenlere bakmayin issizim diyenler 4 sene boşu bosuna okuyup kendini gelistiremeyip ingilizce bilmeyenler tabikide is bulamazlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.