Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2021

Ekonometri Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Ekonometri bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Ekonometri Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Ekonometri Bölümü Tanıtımı:

İktisat kanunun nicelik olarak ortaya konması ve çeşitli iktisat sorunlarının incelenmesi, uygun kararların alınması konularında eğitim yapılır. İktisat ve işletme mezunlarının çalışabileceği tüm alanlarda çalışabilir. Ancak daha çok bu alanlarda uygulama birimlerinde görev alınır.

Programın Amacı: Ekonometri programı iktisat kanunlarının niceliksel (kantitatif) olarak ortaya konması ve çeşitli iktisat sorunlarının niceliksel olarak incelenmesi, uygun kararların alınması gibi konularda eğitim yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Ekonometri programında eğitim süresi 4 yıldır. Bu programda okutulan derslerde daha çok iktisadi konulara, uygulamalı olarak da matematik, istatistik, yöneylem ve bilgisayar konularına ağırlık verilir.

Gereken Nitelikler: Ekonometri programına girmek isteyenlerin her şeyden önce sayısal düşünme yeteneği yüksek, sayılarla uğraşmaktan sıkılmayan, sosyal olaylara ilgili ve disiplinli çalışmaya alışkın kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Ekonometri bölümünü bitirenlere kimseler “Ekonometrist” ünvanı ile görev yaparlar. Ekonometristler, lisans öğrenimi boyunca iktisat öğrencilerinin aldıkları önemli temel ve uygulamalı iktisat derslerinin çoğunu aldıkları için iktisat mezunlarının çalışabileceği tüm alanlarda çalışabilir ve aynı veya benzer işleri yapabilirler. Buna ek olarak aldıkları dersler daha çok sayısal bilgilere dayalı olduğu için çalıştıkları kamu veya özel sektör kuruluşlarının araştırma birimlerinde mikro ve makro iktisat, uluslararası iktisat ve yöneylem alanlarında uygulamaya dönük araştırmalar yapabilirler.

Çalışma Alanları: Bu bölümü bitirenler iktisat, yönetim ve işletme mezunlarının çalışabileceği tüm alanlarda çalışabilirler; ancak daha çok bu alanların uygulama birimlerinde görev alırlar.

Ekonometri Nedir, Ekonometri Ne İş Yapar, Ekonometri Maaşları, Ekonometri İş İmkanları, Ekonometri İş Çalışma Alanları, Ekonometri Mesleği Hakkında Bilgiler, Ekonometri Bölümünün Geleceği, Ekonometri Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Ekonometri Bölümü Tercih Edilir mi, Ekonometri Tanıtımı, Ekonometri Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Ekonometri Mezunları Ne İş Yaparlar , Ekonometri Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Ekonometri İş Bulma Durumu

> Ekonometri Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Halil dedi ki:

  Burda saçma sapan yorum yapan baya insan var hiçbirine aldanmayın arkadaşlar ben ýüzüncü yıl üniversitesi iibf ekonometri okuyorum matematiğe sıfırdan başladım gayet iyi bir bölüm iş imkanı özelde fuul var tabiki kişinin karekterine bağlı herkese kulak asmayın karı kız peşinden koşup dersi geçemeyip zor bi bölüm demesinler…

 2. İk dedi ki:

  Ben birinci sınıfı Yen’i bitirdim ve simdi ibf de başka bir bölüme gecicem gerçekten o kadar cok zorlanmaya değecek bi bölüm sdegil zaten ibf de hepsi aynı kapıya çıkıyor,her gün günü gününe cok çalışmak lazım matematik zekasının cok iyi olması lazım ben tavsiye etmiyorum sacma bi bölüm o bölüme gitmek yerine bence bir sene daha mezun kalın sınava hazırlanın.hukuk falan tutar ,bu kadar net diyorum..

  1. Mert dedi ki:

   Bende Muğla Sıtkı Koçmana Gitmeyi Düşünüyorum matematiği severim yapabilirim fakat sorucağım şudur ki bitirdikden sonra iş imkanı var mı ? Gerekirse Her gün Çalışır Alttan Ders Bırakmam O Sorun Değil Tek Sorun İş İmkanı Var mı Ve Ayrıca İngilizcem Fena Degil Önemliymiş

 3. Eda dedi ki:

  Marmara ekonometri düşünüyorum işsiz kalmaktan korkuyorum cok rahat sınıf öğretmenliği falan geliyor ama ekonometri istiyorum yardımcı olur musunuz

  1. svkt dedi ki:

   Okuduğuna değmeyecek bölüm ataması da kalktı iş imkanı özel sektöre kaydı.

  2. Rabia dedi ki:

   sınıf öğretmenliği geliyorsa hiç düşünmeden onu yaz ataması çok iyi rahat iş bulursun ama ekonometride açıkta kalırsın

  3. Sude dedi ki:

   Marmara Üniversitesinde ekonometri bölümü öğrencisiyim. Matematik seviyorsan kendini geliştirceğine inanıyorsan bence sınıf ögretmenliğinden çok daha iyi bir bölüm. Daha yeni Prof Özgür Demirtaş Ekonometri hakkında değeri bilinirse çok avantajlı bir alan oldugu hakkında tweet attı. Matematik finans ve gündemle ilgileniyorsan kesinlikle bu bölümü tercih etmelisin.

 4. fatma dedi ki:

  İYİ GÜNLER,
  bölümü tercih etmeyi 2 yıldır düşünüyorum, bilgi almak için sormadığım kimse kalmadı, muhasebe hocam çok zor dedi staj yaptığım yerde kimse bu bölüm hakkında bilgi sahibi değil ekonomi duyduk ama öyle bölümü çıktı yeni mi? diye sürekli soruyorlar ama nedense o kadar kötü düşünce var ki işsiz kalırsın diyen den tut 4 yılda bitmez diyenler,ama AHMET arkadaşımıza katılıyorum hocalarımdan biri de bana aynı şekilde öneri Verdi gittiğin okulda en iyi notu almaya çalışmak yerine konuyu anlamamı ve başka konularda kendimi geliştirmemi önerdi eraspus yapmamı hatta kendini sağlama al istersen dedi 2 yıllık da açıktan bölümüne yakın bir bölüm daha oku zaten açıktan okumamın doğru olacağını söyledi.

 5. Açelya dedi ki:

  Trakya Üniversitesi 1. sınıf ekonometri öğrencisiyim lisemi anadolu lisesi matematik yani sayısal bölümü olarak bitirdim.Tabki de kimse ders çalışmaya bayılmıyor ama çalışmaya yatkın olan arkadaşlarıma tavsiye ederim. istatistik kesinlikle çok zor. Sürekli çalıştım ve ortalamam sadece 2.72 olabildi. alttan ders bırakmadım ama bu dönem daha çok zorlanıyorum. Ve siz düşünün ilk senem ilerleyen senelerde neler olucak hiçbir fikrim yok. bu tarz sitelere girip bölümüm hakkında hala araştırma yapıyorum. ve yazımı değerlendirip mali müşavirin yanında çalışmayı planlıyorum. iş konusuna gelince. Türkiye de yaşadığımızı lütfen unutmayalım tanıdığı olan insanlar öncelikli olarak işe yerleştirilcekler bize eğer yer kalırsa işe girebileceğiz. Dal olarak çok iyi çünkü iktisad ve işletmenin yerine de geçebiliyorsunuz. çünkü onlardan kat kat daha bilgili oluyorsunuz. bazı iktisadçılar ekonometrisyenlerden yorum almadan iş yapamıyor bu yüzden her ne kadar zor olsada bölümümü seviyorum. ilk tercihimdi zaten istediğim yerdi diyebilirim.. sizlere başarılar diliyorum.

  1. ikra dedi ki:

   ikinci senem yazmayı düşünüyorum ama benden önce ailem var onları ikna etmem lazım yani iyi cümlelere ihtiyacım var yardımcı olursan çok sevinirim

  2. hüseyin dedi ki:

   bende trakya ekonometri düşünüyorum yardımcı olur musun

 6. HasanK dedi ki:

  Dokuz eylül üniversitesi ekonometri 2. Sınıf öğrencisiyim arkadaşlar size tavsiyelerim olacak ekonometri İİBF nin tıpıdır. Yani bir derse girmezseniz özellikle matematik ve istatistik derslerine ipin ucu kaçıyor dersleri günü gününe takip etmek zorundasınız ve sadece sade matematik görmüyorsunuz iktisadi uygulamalarını da görüyorsunuz yani bunada hazırlıklı olmanız gerekiyor 2. Sınıfa geçene kadar zaten İİBF de ki bütün ortak dersleri görüyorsunuz örnek: işletme bilimi sosyal psikoloji muhasebe (finansal) hukukun temel kavramları iktisada giriş istatistik(cidden çok zor bir ders sürekli çalışmanız tekrar etmeniz ve örnek çözmeniz gerekiyor) türk dili ve matematik seçmeli dersler size kalmış bu arada hazırlık okumanızı tavsiye ederim İngilizce yi öğrenin bu bölümü seçecek arkadaşlar tıp kazanmış gibi düşünsünler kendilerini çünkü hiç alışık olmadığınız dersler ve konular göreceksiniz zaten burda sizin göstereceğiniz reaksiyon çok önemli çünkü alışmaya öğrenmeye kendinizi hazırlamazsanız bu bölümü geçemezsiniz matematik alt yapınız yoksa hiç önermem bu volüm beynin sağ ve sol lobunu kullanmaya itiyor inanın 4. Yılın sonunda saçlarını dökülür benim ikinci sınıfta başladı dökülmeye iş imkanları konusunda da diyeceğim İİBF mezunu diye bakıyorlar size ama kendinize nitelik katmanız lazım İngilizceyi ana diliniz gibi bilmeniz gerekiyor (özel sektör için) MS office programlarını çok iyi bilmeniz gerekiyor ve yüksek lisans yapın burda yazmamış bu bölümden mezun olduğunuz da formasyon ile matematik öğretmeni olablirsiniz hangi bölümü okursanız okuyun işletmeler tecrübesiz elaman almaz o yüzden yazlarınızı kendinize tecrübe edinebileceğiniz işler seçin bedava çalışın gidin bedava çalışın ama CV nize eklensin x firmasında şu pozisyonda çalıştım diye hatta sizden memnun kalırlarsa niye sizinle ilerde çalışmasınlar? Önerilerim böyle ama benden size öneri en az iki yabancı dil bilin çok rahat edersiniz cesareti olmayan yazmasın bu bölümü sağlıcakla kalın.

  1. Anonim dedi ki:

   haftaya tercih yapıcam ve ekonemetri yazmalımıyım diye düşnüyorum şuan sizce ne dersiniz

   1. ANOnim dedi ki:

    Hic yazma kardesim cok zor bitmiyor

  2. Sultan dedi ki:

   Ekonometride cok kararliyim bu senee 9 eyluldeyim ins . Zor bisi yoktur herseyden once insanin kendine guvenmesi gerekiuor . ‘ve matematigi zayif olanlar kesinlikle dusunmesinler

  3. ilke dedi ki:

   bu sene 12. sınıftayım ve muhasebe öğrencisiyim ekonometri yorumlarını okudum matematiği sevdiğim için zorluk derecesini göze alarak bu bölümü dokuz eylülde okumayı düşünüyorum kafama takılan 2 şey var herkes tarafından beğenilen bir bölüm olmasına rağmen neden puanları düşük ona anlam veremedim ve bir diğeri ise işsiz kalma durumu var mıdır acaba?

 7. Can dedi ki:

  Bende ekonometri düşünüyorum matematikle aram oldukça iyi TM öğrencisiyim bilgisayarla da gayet iyi ISA olanakları hakkında bilgi verebilecek varmı ?

 8. Selinay dedi ki:

  yorumlardaki soruları okuduktan sonra bir kaç bir şey eklemek istedim ileri matematik adı altında başlayıp oldukça yoğun bir matematik temposu adı altına giriyosunuz başlangıç olarak türevden başlıyorsunuz bu yüzden alt yapınız olması gerekmekte aksi taktırde geri kalma ve herkesten fazla emek vermek durumunda kalıyorsunuz her ne kadar tm bölümüde olsa sayısal öğrencilerinin de ağırlıklı olarak tercih listesine eklediği bir bölüm

 9. selinay dedi ki:

  Ekonometri 2 sınıf öğrencisiyim kendini geliştirmek ilerde iyi sonuçlar elde etmek isteyen ve sayısal zekasına güvenen herkese tavsiye ederim

 10. volkan dedi ki:

  Merhaba,

  Dokuz Eylül Ekonometri 2011 mezunuyum. Çok çok zor bir bölüm, açıklamada denildiği üzere sayılarla ve matematikle aranız aşırı iyi, hatta sempati duymanız gerek. İstatistik, iktisadi, bilgisayar ve matematik üzerine bu branşların gördüğü tüm bilgileri ekstralarıyla göreceksiniz. Kısacası bitirmek zor olan fakat övünebileceğiz bir bölüm. Fakat şuan ülkemizde TÜİK dışında adam akıllı Ekonometri mezunu arayan bir yer yok. Bu yüzden İ.İ.B.F. mezunnuysan yeter mantığı malesef devreye giriyor. Yorulmayın arkadaş, gidin başa bölüm okuyun, yazık bu kadar eğitimin hiçbir karşılığı yok.

 11. Elif dedi ki:

  Ben de Çukurova Üniversitesi ekonometri bölümünü istiyorum ama matematiğim hiç iyi değil bu bölümde okuyan veya mezun arkadaşlar yardımcı olabilir mi? Dersler çok zor mu?

  1. Yıldıray dedi ki:

   Kardeslerim sayisaliniz iyi degilse uzak durun,bende 1 ogretim diye yazdim yazmaz olaydimmmm
   ???

 12. Servet dedi ki:

  Seneye tekrar hazırlan .

 13. Bedriye dedi ki:

  Bende bu bölümü bitirip SMMM olmak istiyorum sizce tercih etmelimiyim

 14. Furkan Ekonometrist dedi ki:

  Dokuz Eylül Üniversitesi Ekonometri 1. Sinif öğrencisiyim.İibf arasindaki bolumlerden en avatajlilarindan birisi(Tabi kisinin yeteneklerine ve calismasina bağli olarak değisir)Gercekten matematiği seviyorsaniz ve sayisal derslere ilginiz varsa yazmanizi tavsiye ederim.İstatistik ve Matematik en onemli derslerimizin basinda geliyor.Sormak istediginiz bir seyler olursa yardimci olmaya calisirim.

  1. Bedriye dedi ki:

   Matematik derken aşırı zor mu benim matematik yeteneğim pek yok ama muhasebe tarzı matematiği çok severim

  2. Selin dedi ki:

   Dokuz eylul ekonometri dusunuyorum ben de su an 12. Sinif ogrencisiyim. Her hangi bir sosyal medya veya gmail araciligiyla iletisime gecebilirsek cok sevinirim

  3. Sena dedi ki:

   Peki işsiz diyolar doğru mu

  4. Şeyma dedi ki:

   Bu hafta içinde tercihlerimiz var dokuz eylül ekonometri tutuyo ben gitmek istiyorum ama herkes cidden cok kötü seyler yazıyo bide sey bölüm İngilizce mi ona göre ikinci öğretimi yazmayı düşünüyorumda sayfasında herhangi bi bilgi yok baktığımda

  5. Funda dedi ki:

   İs imkanları hakkında bilgi almak istiyorum ben , dokuz eylülde tercih yapmay düşünüyorum ama işe odaklı olduğum için kararsizim?

  6. Furkan atik dedi ki:

   Dokuz eylul ekonometri dusunuyorum gmailden konusabilirmiyiz

  7. Bilal dedi ki:

   Matematik dersleri Calculus’u da kapsıyor mu? Yani türev, integral, diferansiyel denklemler var mı?

 15. tugçe dedi ki:

  bende bu sene inönü ekonometri düşünüyorum okuyan ya da mesun olan arkadaşlarımın düşünceleri nasıl ne tavsiye ederler?

  1. Sema dedi ki:

   Ben İnönü 2.sinif ekonometri öğrencisiyim. Kolay bölüm değil açıkçası. Biraz calisinca alttan ders kalmaz. Ama calisilmayinca alinan 8 dersi de veremeyen arkadaslarda oldu

  2. umut dedi ki:

   Tuğçe ben ekonometri okuyorum 1.sinifim malatya çok güzel bi şehir öncelikle ben mersinden geldim okul çok güzel ekonometri okumak güzel bişey en azından is olanakların çok fazla inş kazanirsin iyi bölüm

   1. Tuğçe dedi ki:

    Bende inonu kazandm ?? Biri bana açklasn şu bölümü

    1. Anonim dedi ki:

     Gidipte basini yakma

    2. Anonim dedi ki:

     ben ekonometri 3. sınıfım ve yapabiliyorum sayısalın sende iyiyse yaparsın

  3. Ruğçe dedi ki:

   Bende tugce bende inönü ekonometri kazandm ? şansa bak ??

   1. Esra dedi ki:

    Bende bu sene İnönü Ekonometri kazanmak istiyorum nasıl bir üniversite merak ediyorum biraz bilgi verir misiniz

   2. Sunay dedi ki:

    Bende İnönü ekonometri kazandim hazirlik okumali miyim ayrica çok mu xor

 16. hatice dedi ki:

  ben bu sene hazırlık yaptm hala hangi blmü sececegme karar veremedm ekonemtriyi dşnydm ama yorumlara bakıyorum çok fena ne yapmalıyım birisi bana yardımcı olursa çok sevinirim . kamu yönetimi , maliye ,işletme arası gidip geliyorum ne yapmalıyım acilen bu bölümlerden birini okuyan varsa bana yardımcı olabilir mi?

 17. hüseyin dedi ki:

  trakya üniversite ekonometri mezunuyum ilk başlarda ooo siz iktisat fakültesindeki bütün bolumlerden daha iyi ve ayricalisiniz falansiniz filansiniz dendi. gel gör ki okul bitince geri kalan bütün iktisat bölümlerinden bi farkin yokmus aradigin bütün is başvurularında ekonometri yada işletme kamu ceko diye ayrım yapmiyor hepsi ibbf mezunu diye geçiyor sonuç olarak belli başlı bi alanın yok herkes ya bankacı yada muhasebeden başka bi alan bulamıyor yok çünkü kpss lazım torpil lazım o lazım bu lazım.

 18. Rıdvan dedi ki:

  merhaba ben ekonometri bölümünü tercih etmekle etmemek arasında kaldım çalışma alanları neler bitirdiğimizde hemen işe başlayabilirmiyiz bu bölüm hakkaında bilgi verirseniz sevinirim…

 19. gizem dedi ki:

  Merhaba, ben de ekonometri okuyorum şu an 1.sınıftayım ve bu yaz hem çalışmak istiyorum hemde bana okulda faydası olsun istiyorum bölümümle ilgili çalışabileceğim bir alan var mı?

 20. dilber dedi ki:

  bende bu sene İnönü ünüverstesinde ekonometri bölümünü tercih etmeti düşünüyorum.TM bölümünden mezunum matematiğide severim. ekonometri bölümünü kazanmış arkadaşlarım çok sıkıntı çeker miyim? cevaplarınızı ve yorumlarınızı bekliyorum…

 21. ramazan dedi ki:

  kısacası iş sen de bitiyo ona bakarsan her bölümde işsiz kalma riski var önemli olan nitelikli çıkacaksın üniversiteden

 22. Ramazan Koyun dedi ki:

  Ben cumhuriyet ekonomteri kazandın bölüm gerçketen zormuş ama iş bulma konusunda fazla sıkıntı çekmezsin diyolar hayırlısı der. hocam da dedi yüksek lisans filan yapın diyolar lisansla gezmeyin diyolar

 23. matruşka dedi ki:

  ben de çukurova ekonometri ingilizce bölümünü kazandım..çoookkk güzel bi bölüm,öğretmenlikten kat kat daha iyi. hayatta

 24. merve dedi ki:

  Ayni sekilde bende cukurovada ekonometri dusunuyorum fakat okudugum yorumlar acaip derecede tirsmama ve kararsiz kalmama sebep oldu.

 25. semih dedi ki:

  ben bu sene bu bölümü tercih etmek istiyorum fakat araştırdım ve korktum ciddi anlamda giren herkes pişman çok zor diyorlaar (ölümcül derecede) bunları yazanlar tembel insanlar mı yoksa normal insanlar mı bilmiyoorum ama şikayet eden çok kimse var neyse bu bölümde okuyan veya bitirmiş olan varsa artıları eksileri nelerdir merak ediyorum bilgisayarla aram iyi matematikle orta derecede çukurova ing ekonometri yazmayı düşünüyorum her gün burayı kontrol edeceğim tercihin son gününe kadar lütfen yardımcı olun çok kararsızım teşekkür ederim.

  1. BÜŞRA dedi ki:

   seninde söyledğin gibi ekonometri bölümüne zor diyenler tembel değilde ekonometri bölümünün amacını kavrayamamış insanlardır. ben de çanakkale ekonbemetri bölümü öğrencisiyim 4. senem ve hiç alttan dersim yok. zor yanı sadece diğer bölümlere göre biraz daha fazla çalışacaksın.

   1. şeyda dedi ki:

    büşra merhaba bana ekonometri geldi ve okudugum yorumlar çok kötü etkiledi çok mu zor bir bölüm bu

  2. mert dedi ki:

   hic gerek yok okumaya ben 9eylul mezunuyum 3.15ortalamayla sinif 3.su olarak bitirdim su an issizim basvurmadigim ilan kalmadi kpss alana hazirlandim fakat bize dogru duzgun kontenjan bile ayirmamislar ve de kpssde girmemiz gereken alan derslerini gormuyosunuz isletmede okuyan arkadaslarim yata yata ders gecerken siz surekli calismak zorundasiniz hic bir artisi yok ben cok pismanim bi senede hazirlik okudum 5senemi hibe ettim iktisat ya da maliye secin en azindan kamuda sansiniz olsun

   1. önder dedi ki:

    Marmara mezunu olarak 2014 ,mert arkadaşım üste paylaşmış harfiyen katılıyorum,

   2. cansu dedi ki:

    işletmede okuyanlar kolaylıkla bıtırdı dıyorsun ama ısletme de 3 dil var bende dokuzeylul dusunuorm ekonmtrı ama yorumlar fena

   3. Ahmet dedi ki:

    Arkadaslar ben trakya üniversitesi ekonometri 1.sinif okuyorum bence iibfnin en.iyi bölümü diger ibf bolumlerine nazaran calisma alani daha genis unutmayın ki paraya dokunan ekonomiyle ilgilenen hic bi meslek bitmez oyle ben issizim diyenlere bakmayin issizim diyenler 4 sene boşu bosuna okuyup kendini gelistiremeyip ingilizce bilmeyenler tabikide is bulamazlar

Yorum Yaz