Doğru Bilginin İmkansızlığını Savunan Filozoflar

Doğru bilginin imkansızlığı hakkında bilgi kısaca özet, Doğru bilginin imkansızlığını savunan filozoflar

Felsefede bilginin doğruluğu üzerine tartışmalar yer almıştır. Eskiden beri süren bu tartışmalarda doğru bilgiye ulaşmanın mümkün olmadığını savunan bir grup da vardır. Bu grupta saf tutan filozoflar kesin olarak doğru bir bilginin elde dilemeyeceğini ve böyle bir bilgiye ulaşılamayacağını ortaya koymaya çalışmışlardır. Düşünürlere göre bir bilginin kesin olması düşünülemez ve her bilgiden şüphe duyulmalıdır. Bir bilgiden emin olmak doğru değildir. Bilgilere şüphe içinde bir tutum takınılmalıdır. Bu görüşleri savunan filozoflara sofist adı verilir. Sofistler bilgi ile ilgili şüphe duyan ilk akımı oluşturmuşlardır.

En bilinen sofistlerden biri olan Protagoras bilginin doğruluğundan emin olunamayacağını ispat etmeye çalışmıştır. Bu konuyla ilgili aynı rüzgarın zaten üşümekte olan bir insan için soğuk, üşümeyen bir insan için soğuk hissedilmez. Yani bilgi kişiden kişiye değişir ve doğru olduğunu kesin olarak bilemeyiz.

Bir başka görüşe göre zaten bildiğimiz hiçbir şey yoktur var olmamıştır. Zaten var olsaydı bunu da bilemezdik ya da bilseydik de birine aynı şekilde iletemezdik. Bu durumda da doğru bilgi diye bir şeyden söz edilemez doğru bilginin varlığından emin olunamaz. Doğru bilgiye ulaşılamayacağını bu şekilde ispatlama yoluna giden filozof da Gorgias olarak bilinen sofisttir.

Sofist olarak görülen bir başka kişi de Parmenides’tir. Yunan medeniyetinde ilk çağlarda yaşamış olan filozof, Elea adı verilen okulu kuran kişidir. Ayrıca Yunan medeniyetinde bilgi kuşkuculuğunun ilk örneklerinden biri Zenon’dur.

Sofistlerin savunduğu kuşkuculuktan yaklaşık 200 yıl sonra yine bu akıma benzeyen septisizm ortaya çıkmıştır. Septisizmi felsefede temsil eden filozoflar da Pyron ve Timon olarak sayılabilir. Pyron şüphe ve şüphecilikle sistemik olarak çalışmıştır. Bu düşünce sistemine göre de bir bilgi için doğru demek de yanlış demek de yanlıştır.

Doğru Bilginin İmkansızlığını Savunan Filozoflar Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz. 

5 yorum

  1. teşekkür ederim performans ödevime yardımcı olan bir bilgiydi. Ancak sadece sofistleri değil de tüm septikleri yazıya alsaydınız daha iyi olurdu. Yine de teşekürler

  2. teşekkür ederim performans ödevime yardımcı olan bir bilgiydi. Ancak sadece sofistleri değil de tüm septistleri yazıya alsaydınız daha iyi olurdu. Yine de teşekürler

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.