Cumhuriyet Bayramı ile İlgili Kompozisyon

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı :

Cumhuriyet, milletin egemenliği kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı yönetim biçimidir.(*) Atatürk bu kavramı “Egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur.” sözü ile açıklar. 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin cumhuriyeti ilan etmesi ile bugün ülkemizde Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. İmparatorluk ile yönetilen ülke Mustafa Kemal Atatürk’ün lider olduğu bir akım sonrasında cumhuriyet yönetimine kavuşmuştur. Cumhuriyetin ilanı ile egemenlik milletin sahip olduğu bir unsur haline gelmiş, halk yönetimde söz sahibi olmuş ve seçtiği milletvekilleri aracılığıyla temsil edilip yönetimde hak sahibi olmuştur.
Cumhuriyet, 19 Mayıs ile başlayan ve genelgeler, kongreler, yeni karar ve adımlarla devam eden sürecin bir uzantısıdır. Mustafa Kemal milletvekilleri ile görüşmeleri sonucunda hazırlanan Cumhuriyet önergesini meclise sunmuş, önerge kabul edildikten sonra devletin yönetim biçimi Cumhuriyet olarak, devletin adı “Türkiye Cumhuriyeti Devleti” olarak belirlenmiş ve ilk Cumhurbaşkanı olarak Mustafa Kemal Atatürk seçilmiştir.
29 Ekim 1923 tarihi cumhuriyetin ilanı bugünün gecesinde 101 pare top atışı ile kutlanmış, daha sonraki yıllarda 29 Ekim günü Cumhuriyet Bayramı olarak tüm yurt genelinde kutlanır hale gelmiştir.

Cumhuriyet Hakkında Kompozisyon , Cumhuriyet ile İlgili Kompozisyon Örneği , Cumhuriyet Kompozisyon Yazısı , 29 Ekim Bayramı Cumhuriyet Konulu Kompozisyon Örnekleri , Cumhuriyet Açıklaması , Cumhuriyet Bayramı Günü Haftası Önemi Hakkında Kompozisyon

15 Yorum Yapılmış “Cumhuriyet Bayramı ile İlgili Kompozisyon

  1. Bence fenada deyil iyide değil hızlı hızlı yazdım son dakikaya bıraktım ödevimi :)

  2. Kizlar diyorum cunki nerdeyse hep kiz var ve sunu soylemek istiyorum bildiginiz duzgun bir site varsa bana onerirmisiniz…..

    O:-) ;-) :-P :-) B-) :-D

  3. Bnce de yetersiz odevi yardimci olmuyor bizimle degilsin bu sitenin adi her neyse ama begendim ayricada cok kisa olmus

  4. Kompozisyon bir yandan duygu ve düşüncelerini ifade etmektir. Bu bakımdan biraz yetersiz bulduğum bir yazı. Beğendiğimi söyleyemem.

  5. bu siteyi çok beğendim bana çok yardımcı oldunuz için size teşekür eder ve minetar oluyoru m :D

Bir Cevap Yazın

Top